کد خبر: ۶۹۴۱۳۶۸
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۳
معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه :

دهقانی در جمع سفرای کشور‌های اسلامی با تشریح مواضع ایران در خصوص اولویت‌های جهان اسلام، خواستار هوشیاری کشور‌های اسلامی برابر توطئه‌ها شد.

سازمان همکاری اسلامی نباید محلی برای تفرقه و دشمنی کشورهای مسلمان باشدبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در آستانه برگزاری نشست سران کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) در عربستان سعودی، امروز - سه شنبه - «غلامحسین دهقانی» در نشستی با سفرای کشور‌های اسلامی مقیم ایران با تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص اولویت‌های جهان اسلام، تحولات منطقه‌ای و تبیین توطئه‌های رژیم صهیونیستی و برخی قدرت‌های فرامنطقه‌ای در ایجاد انحراف در اهداف سازمان همکاری اسلامی، خواستار هوشیاری کشور‌های اسلامی برابر این انحرافات و توطئه‌ها شد.

معاون وزیر امور خارجه مساله فلسطین را همچنان اولویت و هدف عالی و اصلی سازمان همکاری اسلامی دانست و با توجه به وضعیت جاری در دنیای اسلام و منطقه غرب آسیا به ویژه طرح‌های ترامپ و رژیم صهیونیستی برای منطقه و تلاش برای ایجاد شکاف بین کشور‌های اسلامی تاکید کرد: این سازمان و اجلاسیه‌های آن از جمله اجلاس مکه باید مکانی برای ارتقای همبستگی و یکپارچگی امت اسلامی باشد نه اینکه با اعمال نفوذ بیگانگان و برخی عوامل آنها، تبدیل به محلی برای تفرقه و دشمنی و طرح موضوعات کاملاً غیر مرتبط با اهداف سازمان همکاری اسلامی شود.

وی اظهار داشت: دول اسلامی باید با اقدامات تفرقه افکنانه و تلاش برای منحرف کردن توجه اعضای سازمان از مساله اصلی دنیای اسلام، یعنی مسئله فلسطین به دیگر مطالب مقابله کنند، زیرا هر اقدامی در این جهت خدمت به رژیم صهیونیستی و دولت ترامپ خواهد بود.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه بر ضرورت رعایت قاعده اجماع و اصل شفافیت در تصمیم‌گیری‌های سازمان تاکید و از رویه جاری که مواضع برخی کشور‌ها از جمله ایران در این اجلاس‌ها کاملا نادیده گرفته می‌شود، انتقاد کرد.

دهقانی رویکرد‌های تبعیض آمیز و ضدایرانی دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در سال‌های اخیر که تحت دخالت و فشار عربستان سعودی از اهداف حرفه‌ای خود فاصله گرفته و فشار علیه اعضا را دنبال می‌کند، را خسارت بار و برخلاف رویه‌ها و اصول حاکم بر سازمان‌های بین المللی دانست.

این دیپلمات کشورمان همچنین خواستار بی طرفی، شفافیت و احترام دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی به اهداف اصلی و اولیه آن در دفاع از حقوق مردم فلسطین و مخالفت و مقابله با توطئه‌های رژیم صهیونیستی شد.

در این نشست همچنین برخی از سفرای اسلامی به طرح سوالات و دیدگاه‌های دول متبوع خود در خصوص دستور کار این جلسه و تحولات منطقه‌ای و جهانی پرداختند که به سوالات آنان پاسخ مقتضی داده شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر