کد خبر: ۶۹۴۴۶۳۸
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۳
رئیس مرکز خشکسالی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

ضیاییان گفت: از ابتدای مهر تا ۳۱ اردیبهشت میزان بارش نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۱ درصد رشد داشته است.

رشد ۱۰۱ درصدی بارش نسبت به سال گذشته/ تمام استان‌ها بیش از نرمال بارش دریافت کردندصادق ضیاییان، رئیس مرکز خشکسالی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت بارش از ابتدای سال زراعی جدید اظهار کرد: براساس آخرین آمار از ابتدای مهر تا ۳۱ اردیبهشت، مجموع بارش‌های کشور ۳۰.۳ میلی متر بوده، در حالیکه میزان بارش در مدت مشابه سال قبل ۱۵۰ میلی متر و بلندمدت ۲۱۶ میلی متر بوده است.

وی با بیان اینکه میزان بارش نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۱ درصد بلندمدت ۴۰ درصد افزایش داشته است، افزود: با توجه به بارش‌های مناسب در سال زراعی جدید تا کنون بیش از ۱۳۰ درصد نسبت به یک سال زراعی کامل بارش دریافت کردیم.

ضیاییان با اشاره به اینکه تمامی استان‌ها بیش از نرمال نسبت به دوره بلندمدت بارش دریافت کردند، بیان کرد: در این میان استان‌های ایلام بیش از ۹۹ درصد و گلستان ۸۵ درصد بیش از نرمال بارش دریافت کردند.

رئیس مرکز خشکسالی کمترین میزان بارش نسبت به دوره بلندمدت را مربوط به استان‌های کرمان با ۳.۷ درصد و اردیل ۷.۳ درصد اعلام کرد.

وی میزان بارش در سه ماه آینده را نرمال پیش بینی کرد و گفت: بولتن‌های هواشناسی نشان می‌دهد که دما در ماه‌های آتی تا حدودی افزایش خواهد یافت.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بارش‌ها در فصل تابستان سهم قال توجهی از بارش سال زراعی را ندارند، بیان کرد: با توجه به آنکه تا پایان فصل زراعی زمان زیادی باقی نمانده است، اما نمی‌توان مجموع میزان بارش‌ها را با قطعیت اعلام کرد.


بیشتر بخوانید: متوسط دما در ایران افزایش یافته است/ ضرورت مدیریت بهینه مصرف آب در کشور


به گفته وی، با توجه به آنکه بارش‌های تابستانه عمدتا به صورت رگباری است، از این رو احتمال وقوع سیل دور از انتظار نیست که در پیش بینی‌های کوتاه مدت هواشناسی قابل پیش بینی است.

رئیس مرکز خشکسالی با بیان اینکه میزان آب‌های جاری و پشت سد‌ها به میزان کافی است، اظهار کرد: با وجود بارش‌های مناسب در اغلب نقاط کشور در سال زراعی جدید، کمبود منابع آب‌های زیرزمینی به طور کامل رفع نشده است که میزان دقیق سطح منابع آب‌های زیر زمینی را باید وزارت نیرو اعلام کند.

وی در پایان با اشاره به اینکه افزایش میزان بارش بیش از یک سال زراعی در رفع مشکل کم آبی کشاورزان تاثیر بسزایی دارد، تصریح کرد: اگرچه میزان بارش نسبت به سال زراعی گذشته بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است، اما سال گذشته به سبب خشکسالی و کم آبی بی سابقه معیار نیست.

انتهای پیام/

 بیش از ۱۳۰ درصد بارش نسبت به یک سال زراعی کامل دریافت کردیم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ع ف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
خدا را شکر که در این یکی رشد داشتیم.
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر