کد خبر: ۶۹۷۹۶۶۸
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
مدیر حوزه‌های علمیه کشور مطرح کرد؛

آیت الله اعرافی با بیان اینکه هنر بهترین و کاربردی‌ترین ابزار یک مبلغ دینی است، گفت: امروز جریان هنر دینی و حوزوی، قوی و مؤثر است که حوزه باید به این عرصه ورود داشته باشد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم؛ آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور در نشستی صمیمی با طلاب هنرمند که به همت معاونت تبلیغ و امور فرهنگی گردهم آمده بودند، گفت: هنر بهترین و کاربردی‌ترین ابزار یک مبلغ دینی است که حوزویان هر چه نسبت به آن تمرکز داشته باشند، با مهارت بیشتری به تبلیغ و ترویج دین خواهند پرداخت.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: در پرتوی انقلاب اسلامی هنرمندان متعدد ومتخصصی از دل حوزه جوشیده اند و با وجود همه سنگلاخ‌ها و دشواری‌هایی که بوده است توانستند با همت و عزم بالای خود امروز هنر قدسی و حوزوی به دستاورد‌هایی بل فعل در ایران و جهان تبدیل گردد.

آیت الله اعرافی افزود: مدیریت حوزه در این فصل جدید بر اساس همین دستاورد‌های کلان، جامع و راهبردی طرح‌هایی برای آینده خود دارد که با توجه به این ظرفیت عظیم و بهره مندی از اساتیدی متبحر برنامه‌ای راهبردی را تا ۱۴۱۴ تدوین کند.

وی اذعان کرد: در حال حاضر سند چشم اندازی حوزه‌های علمیه و برش‌های ۵ ساله که امسال شاهد اجرایی کردن اولین سند ۵ سال نخست هستیم، قریب به ۵۰۰ طرح و ایده با هدف راهبردی در آن ترسیم شده است، علی رغم همه مشکلاتی که داریم، آغاز کرده ایم.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ۱۱ نکته، خواستار همکاری و تعامل بیش از پیش جامعه هنری حوزه، معاونین و نهاد‌های وابسته شد و گفت: «بازآفرینی دستاورد‌های حوزه در فضای هنر»، امروز درختواره رشته‌های حوزوی و نظام جامع آموزش حوزه تدوین و ترسیم شده است که از سطح ۱ تا ۵ را دربر می‌گیرد و در آن ۱۹ حوزه دانشی با ۳۰۰ رشته، گرایش و مقطع را آماده کرده ایم.

وی افزود: تقاضا داریم با توجه به اینکه ۵ رشته از این مجموعه به هنر اختصاص داده شده است، مجدداً آن را بررسی کنید و اگر امکان افزایش آن باشد این درختواره باز است و این به شرطی است که نباید بگویم نمی‌توانیم و نمی‌شود!

مدیر حوزه‌های علمیه به «نظام درختواره کاربردی، مهارتی و هنری حوزه» اشاره کرد و ادامه داد: امروز عرصه‌های متعدد هنری را در حوزه ترسیم کرده ایم و این عرصه قابل افزایش است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: طرح‌هایی برای بحث هنر در خصوص تدوین پایان نامه‌های پایه ۳ و ۴ ارائه شده است و می‌بایست در خصوص دروس عالی و خارج نیز در عرصه هنر اقداماتی انجام شود. در حال حاضر گروه‌های علمی واسپاری شده اند به استان‌ها و مراکز و مؤسسات و این مسیر باز است.

آیت الله اعرافی با اشاره به «فقه معاصر» اظهارکرد: بنده به شدت در ارتباط با مسائل فقهی، اصولی و فلسفی متعصب هستم و به اصالت و عمق آن‌ها معتقدم، نمی‌گویم که ۱۲ سال اصول خوانده شود، اما باید صیانت شود. امروز قلمرو فقه در حال توسعه است و لیست دروس فقه معاصر در حال تکمیل شدن می‌باشد، فقه هنر و عرصه‌های مرتبط با آن باید در سطوح عالی و خارج دنبال شود و این مهم باید پیگیری شود.

امام جمعه قم ادامه داد: «شناسایی و کشف استعداد‌های هنری و نخبگان این هنر قدسی در حوزه» باید با جدّیت از سوی مرکز امور نخبگان با همکاری مجموعه‌های هنری حوزوی شناسایی شوند و این درحالی است که بیش از هزار نخبه حوزوی توسط این مرکز شناسایی شده اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به انجمن شعر و ادب و ارائه طرح جامع گفت: ما در سال بیش از ۲۰ هزار طلبه در سطوح یک داریم که در دوره‌های ارتقایی حضور پیدا می‌کنند و می‌توان طرح هنر‌های نوین را به صورت یک کتاب تدوین و در نظام آموزشی قرار داد و به بحث حوزه و هنر بیشتر و تئوری‌تر پرداخت.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: با توجه به وضعیت بد بودجه‌ای، امروز انجمن‌های علمی به صورت جهادی مشغول به فعالیت هستند، ولی باید توسعه و گسترش این انجمن‌ها را به دامنه شهر‌ها و استان‌های دیگر کشاند.

عضو شورای عالی حوزه به منشور جامع هنر و رسانه اشاره کرد و افزود: با توجه به تدوین ۱۵ – ۱۰ نظام جامع موجود در حوزه، اگر منشور جامع هنر و رسانه و یک بیانیه با این موضوع تنظیم و به تأیید شورای عالی حوزه رساند، مسأله هنر قدسی و حوزوی در بدنه حوزه رنگ و بوی دیگری به خود خواهد گرفت.

مدیر حوزه‌های علمیه ادامه داد: در خصوص پژوهش و فلسفه هنر کار‌های خوبی شده است و لذا می‌بایست در خصوص موضوع شناسی هنر دینی و حوزوی اقداماتی انحام داد.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه ما دنبال ساختار سازی نیستیم و حتی امکان آن را هم نداریم که ساختاری در این راستا تدارک ببینیم، تأکید کرد: ما به شما اعتماد می‌کنیم و نهاد‌هایی که در راستای هنر گام برداشته اند همگی قابل احترام هستند و امیدوارم با فضا سازی و بستر سازی مناسب شاهد رشد روزافزون این هنر قدسی نه در تنها در ایران بلکه در عرصه بین المللی باشیم چرا که حوزه علمیه قم توانایی بهره گیری از عرصه‌های بین المللی را دارد.

لازم به ذکر است: در این دیدار ۲۰۰ دقیقه‌ای، نمایندگان جامعه هنری طلاب از خوشنویسان، نویسندگان، عکاسان، کارگردانان و تهیه کنندگان، مستند سازان، فیلم نامه نویسنان نکاتی را مطرح کردند که آیت الله اعرافی به آنان پاسخ گفت.

انتهای پیام/الف

هنر کاربردی‌ترین ابزار یک مبلغ دینی است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر