کد خبر: ۶۹۷۹۹۱۳
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۱
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۱
کد خبر : ۶۹۷۹۹۱۳
در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست رئیس جمهور؛

در جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی کلیات سند جامع حجاب و عفاف تصویب شد.

کلیات سند حجاب و عفاف تصویب شدبه گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی  عصر سه شنبه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور و با حضور سران قوای مقننه و قضائیه و سایر اعضا تشکیل و در آن، کلیات سند حجاب و عفاف مورد بررسی و تصویب اعضا قرار گرفت.

سند حجاب و عفاف که کلیات آن در ۵ فصل به تصویب اعضا رسید، یک سند جامع و همه جانبه نگر بوده و قرار است اعضا در شور دوم  که ورود به جزئیات است، اصول، ارزشها، راهبردها و تقسیم و نگاشت نهادی که بین ‌۳۴ نهاد کشور صورت گرفته و همچنین مسیرها و نقشه راهی را که منجر به تحقق و اجرای اصول راهبردی این سند خواهد شد، مورد توجه قرار دهند.

اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه پس از بحث پیرامون شناخت معرفتی‌ و علت یابی موضوع حجاب و وضعیت آن در جامعه امروز ایران، تاکید داشتند که در این موضوع مهم ضمن اینکه نظام و حکومت اسلامی مسئولیت دارد؛ مردم و جامعه مدنی نیز نسبت به صیانت از ارزش های فرهنگی و حجاب و عفاف در جامعه دارای مسئولیت هستند.

ضرورت توجه به وجوه مختلف موضوع عفاف و حجاب

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بازنگری سند عفاف و حجاب دستور این جلسه بود اظهار کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال های قبل در سه مصوبه به موضوع عفاف و حجاب پرداخته است که در جلسه امروز نگاه به علت یابی، شناخت پدیده و وضعیت روز جامعه ایرانی در این زمینه مورد بحث قرار گرفت.


عاملی با اشاره به مشارکت گسترده اعضای جلسه در بیان نظرات خود پیرامون این موضع گفت: واقعیت موجود این است که موضوع عفاف و حجاب یک موضوع چند وجهی اعم از فرهنگی، معرفت شناختی و... است که باید وجوه مختلف آن مورد توجه باشد.

وی افزود: تقویت انگیزه های اجتماعی پیرامون عفاف و حجاب و درک اینکه موضوع عفاف و حجاب به منظور سلامت اجتماعی، صیانت از خانواده دارای اهمیت است از موارد مورد تاکید در جلسه بود.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آسیب ها اجتماعی نظیر طلاق در جامعه گفت: عدم توجه به گوهر ارزش‌های الهی و معارف دینی از مهمترین دلایل بروز این آسیب هاست و ضرورت برنامه ریزی برای توجه بیشتر جوانان به این سرمایه الهی در جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به ابعاد بیرونی که در عفاف و حجاب موثر هستند، گفت: رسانه های بیگانه برای مهندسی جامعه ایرانی تلاش دارند و مخالفین جمهوری اسلامی ایران نیز اهمیت و اساسی بودن امر حجاب را برای یک نظام اسلامی درک کرده اند و با ترویج نسبیت گرایی و رویکرد تکثر فرهنگی ارزش های اسلامی نشانه گیری کرده اند.

سرمایه گذاری های کلان در بیرون از مرزها برای تضعیف عفاف و حجاب

عاملی افزود: امروز سرمایه گذاری های کلانی توسط تلویزیون های متعدد در بیرون از مرزها به منظور تضعیف عفاف و حجاب انجام شده است و دشمنان انقلاب به این باور رسیده اند که با ایجاد تاثیر در عفاف و حجاب می توانند در سایر ارزش های اجتماعی و دینی تاثیرگذاری منفی داشته باشند.

وی با اشاره به وجوه امنیتی و سیاسی به عنوان سایر مولفه های موثر در موضوع عفاف و حجاب گفت: همان افرادی که به دنبال تحریم های اقتصادی و سیاسی کشور ما هستند در ادامه جنگ اقتصادی، امنیتی و سیاسی خود این رفتارها را از خود بروز می دهند و برای جامعه ایران مجموعه ای از هدف گذاری ها را در طراحی های دشمنانه خود دیده اند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با  اشاره به تدوین این سند در خصوص عفاف و حجاب در ۵ فصل گفت: در این جلسه کلیات این سند به تصویب رسید و مقرر شد جزئیات این سند شامل اصول ارزش ها، اصول راهبردی، تقسیم کار و نگاشت نهادی برای 34 دستگاه در کشور، مسیرهایی که منجر به اجرایی سازی اصول راهبردی خواهد شد در جلسات آتی برای تصویب مورد بحث قرار گیرد.

وی افزود: این سند یک سند همه جانبه نگر بوده و با نگاه به جزئیات برنامه های اقدام در آن طراحی شده است.

عاملی گفت: این نکته در جلسه مورد توجه قرار گرفت که همانطور که نظام و حکومت اسلامی در قبال موضوع عفاف و حجاب مسئولیت دارند خود مردم و جامعه مدنی نیز نسبت به این موضوع و ارزش های فرهنگی مسئول هستند.


استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با بیان اینکه جامعه مدنی نسبت به صیانت از ارزش های فرهنگی مسئولیت دارد گفت: همانطور که گروه های مردمی فعالی در حوزه های سلامت، محیط زیست و... هستند در موضوع عفاف و حجاب و مسائل فرهنگی نیز نیازمند به مشارکت های اجتماعی و مردمی است.

عاملی گفت: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی وظایف مردمی را مانند وظایف نهادی مورد تاکید و توجه برای سیاستگذاری قرار دادند.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع بندی موضوع تصریح کرد: عفاف و حجاب ابعاد معرفتی، ترویجی، انگیزه ای، سیاستگذاری و قانونگذاری دارد و تنها خلا مقررات و ضوابط در این حوزه موثر نیست و سایر ابعاد نیز باید مورد توجه باشند.


عاملی با تاکید بر ضرورت افزایش سواد فرهنگی جامعه و عوامل متعدد مداخله گر در این حوزه گفت: اگر مسیر فرهنگی شدن نسل جوان ما در مسیر الهی و اسلامی باشد دارای فضای فرهنگی متفاوتی خواهیم بود.

حضور فرهنگ های بیگانه در جامعه

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به دسترسی های به وجود آمده به فرا محل در جامعه امروزی گفت: همه همسایه شدن جهان که در بستر فضای مجازی که امروز با آن مواجه شده ایم منجر به حضور فرهنگ هایی که فرسنگ ها با فرهنگ ما بیگانه هستند در فضای جامعه خود شده ایم.


وی افزود: جامعه امروز باز و متفاوت از جامعه بسته گذشته است و دسترسی به فرامحل، سایر فرهنگ ها و رسانه های جهانی جامعه را به یک جامعه کاربرمبنا تبدیل کرده است.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تفاوت های جامعه کاربر مبنا با جامعه مخاطب محور گفت: جامعه مخاطب محور کنش اجتماعی جدی ندارد و بیشتر دریافت کننده است و جامعه کاربر مبنای ایرانی امروز با 60 میلیون کاربر اینترنت جامعه ای است که برای خود حق تعامل و ارتباط قائل است.

وی تصریح کرد: در مواجهه با چنین جامعه ای توجه به جنبه های معرفتی و شناختی بسیار حائز اهمیت است.
دکتر عاملی در خاتمه گفت: در مواجهه با دستگاه های کشور بعضا با کم کاری، بی توجهی و یا اینکه اساسا کاری را در این زمینه انجام نمی دهند روبرو هستیم.

وی اظهار کرد: در این فضا جریان هایی که تحت تاثیر از عوامل بیرونی هستند آگاهانه برای شکستن ارزش ها و هنجارها به محیط ها ورود کرده و برای هنجارشکنی تلاش می کنند که در این ابعاد نیز دستگاه های ذی ربط باید به وظایف خود عمل کنند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر