کد خبر: ۷۰۰۴۱۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۴

سنگ نبشته لرستان یک اثر تاریخی بازمانده از دوران سلجوقی است که در جنوب شرق شهر خرم آباد واقع است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از لرستان، این سنگ نبشته مربوط به دوره ابوسعید برسق کبیر از امرای سلطان محمود سلجوقی است و در حدود سال ۵۱۳ هجری قمری نوشته شده است که در جنوب شرقی راه خرم آباد به خوزستان در خیابان شریعتی شهر خرم آباد قرار دارد.

این سنگ نبشته با هدف از ایجاد آن اطلاع دستورات و قوانین حکومتی به مردم ایجاد شد. مردم به زبان محلی به آن "برد نوشته" می‌گفتند و به زبان فارسی و خط کوفی و بر قطعه سنگ بزرگی روی آن نوشته شده است و با بسم الله شروع می‌شود.
بنای این اثر تاریخی سنگی به ارتفاع سه و نیم متر در واقع صخره‌ای عظیم است که به شکل مکعب مستطیل تراش خورده است.

گوشه‌های این سنگ با جهات فرعی منطبق است. متن این اثر به خط کوفی در چهار سطح آن نقر شده است، بگونه‌ای که از چهار جهت قابل مشاهده است. البته متن نقر شده بر روی هر سطح این مکعب مستطیل تکرار متن سطوح دیگر نیست و در واقع کل متن، یک نوشتار چهار صفحه‌ای را شامل می‌شود که از پهنه جنوب شرقی شروع می‌شود و به پهنه شمال شرقی پایان می‌یابد.

در این کتیبه، یکی از حاکمان سلجوقی به نام امیر اسفهسالار کبیر، ظهیرالدین و الدوله، معین‌الاسلام، طغرل لتکین ابوسعید برسق احکامی بشرح زیر در آن نوشته اند:
۱ ـ منع مردم از پوشیدن لباس ابریشمی
۲ ـ اجازه علف چرانی به دامداران.

انتخاب محل برای احداث این اثر با دقت خاصی صورت گرفته است. این نقطه که امروزه درست در کنار راه ترانزیت تهران – خوزستان واقع شده در زمان ساخت این اثر نیز یک نقطۀ استراتژیک ارتباطی و مواصلاتی بوده است.

به گونه‌ای که هر کس که می‌خواسته از منطقۀ فلات ایران به عراق سفر کند بناگزیر می‌بایست حتما از این تنگه عبور کند.
ساخت دژ مستحکم نظامی فلک الافلاک خرم آباد در فاصلۀ کمتر از ۱۰۰۰ متر از این سنگ نوشته در زمان ساسانیان نیز مؤید این مساله در زمان مورد نظر است.

کتیبه خرم‌آباد به گونه‌ای ساخته شده‌است که چهار وجه آن به سوی آثار باستانی پل شکسته، مناره آجری، قلعه فلک الافلاک و حوض موسی است.. این سنگ نبشته در سال ۱۳۳۴ توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره ۳۹۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

انتهای پیام/ر

سنگ نبشته،جاذبه تاریخی شهرخرم آباد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر