کد خبر: ۷۰۳۰۶۳۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
کد خبر : ۷۰۳۰۶۳۹
با حضور وزیر جهاد کشاورزی؛

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تلاش می کنیم با استفاده از منابع صندوق توسعه برای افزایش راندمان آبیاری، در خدمت کشور و تولیدکنندگان باشیم.

افتتاح شبکه آبیاری اراضی پایاب سد تبارک قوچان/تلاش به منظور افزایش راندمان آبیاریبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،  محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح شبکه آبیاری اراضی پایاب سد تبارک قوچان در روستای قیطاقی این شهرستان گفت: آب به‌عنوان دُرّ گران بهایی است که در اختیار ماست و باید تلاش شود هرچه بیشتر به درستی مورد بهره برداری قرار گیرد. 
 
او تصریح کرد: طی سال‌های اخیر رهبر معظم انقلاب اجازه دادند از منابع صندوق توسعه برای افزایش راندمان آبیاری یا افزایش بهره وری آب منابعی در اختیار قرار گیرد، دولت نیز موافقت کلی خود را اعلام و مجلس و نمایندگان هم حمایت کردند که بتوانیم با استفاده هر چه بهتر از آب در خدمت کشور و تولیدکنندگان باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: : شرایط سختی را پشت سر می‌گذاریم، اما امیدواریم با کمک خداوند بتوانیم مشکلات خود را در بخش آب و خاک و کشاورزی برطرف کنیم و در ایجاد ارزش افزوده هر چه بیشتر برای کشاورزان و امنیت غذایی کشور خدمت کنیم.

هادی شوشتری نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: امروز ۲ هزار میلیارد ریال طرح و پروژه‌هایی که مطالعات فنی آن‌ها به اتمام رسیده و در حوزه وزارت جمع بندی شده است تقدیم شده که باید به قسمت‌های مربوطه معرفی شوند.

او تصریح کرد: بر اساس سند توسعه، بخش کشاورزی و دامپروری قوچان مهم‌ترین موضوع محسوب می‌شود که در این زمینه‌ها برنامه ۲ ساله تنظیم شده تا پیگیری‌ها برای عملیاتی شدن برنامه‌ها انجام شود.

نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی گفت: این برنامه‌ها در بخش‌های آب و خاک، تولید کشاورزی، باغی و دامی، شیلات، عشایری و منابع طبیعی و آبخیزداری است که باید ظرف ۲ سال از محل اعتبارات تملک دارایی ها، تسهیلات، منابع داخلی جهاد و سایر منابع عملیاتی شوند.

هادی رجایی نیا فرماندار قوچان نیز در این مراسم با بیان اینکه این شهرستان یکی از مبادی تولید فراورده‌های کشاورزی و دامپروری است گفت: در این شهرستان سالانه ۵ هزار و ۸۸۰ تن گوشت تولید می‌شود که ۳ هزار و ۷۹۲ تن تولید مازاد بر نیاز شهرستان است.

او تصریح کرد: تنها یک مجتمع دامپروری قوچان که در روستای شفیع قرار دارد حدود یک پنجم این تولید را انجام داده و در مجتمع بهار خبوشان نیز یک هزار و ۳۵۰ تن گوشت تولید می‌شود.

رجایی نیا، قوچان را به دلیل دارا بودن شرایط اقلیمی خاص، قطب کشاورزی و دامپروری استان دانست و افزود: سالانه ۱۶ هزار و ۶۸۰ تن تخم مرغ در این شهرستان تولید می‌شود که ۱۴ هزار و ۷۶۶ تن آن مازاد بر نیاز شهرستان بوده و به سایر مناطق کشور صادر می‌شود.

فرماندار قوچان گفت: ۱۰ واحد فراوری شیر با برند‌های ملی در این شهرستان فعالیت دارند و از ۶۰ هزار و ۴۲۵ تن شیر تولیدی در قوچان ۴۴ هزار و ۴۱۷ تن فرآوری می‌شود.

او تصریح کرد: اراضی پایاب سد تبارک یکی از نماد‌ها و نمونه‌های مناطق کشاورزی و دامی قوچان است که شبکه یک و دو این اراضی توسط وزارت نیرو و شبکه سه و چهار آن توسط وزارت جهاد کشاورزی ایجاد شده است.

رجایی نیا با بیان اینکه در این شهرستان به دلیل داشتن شرایط دامپروری و کشاورزی مناسب توجه بیشتری به این حوزه می‌شود ادامه داد: از ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی و سرمایه‌ای شهرستان ۱۰۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی اختصاص یافته است.

فرماندار قوچان گفت: سال گذشته اعتبارات توسعه روستایی و عشایری ۴۵ درصد بود که قوچان بیش از ۸۵ درصد اعتبارات را به خود اختصاص داد، همچنین از ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار حوزه دام و عشایر کشور نیز ۱۱۰ میلیارد ریال سهم قوچان بود.

او با بیان اینکه در حوزه توسعه روستایی و عشایری در بخش اشتغال رتبه اول و در بخش پرداخت تسهیلات رتبه چهارم استان را کسب کرده ایم تصریح کرد: در این حوزه سال گذشته یک هزار و ۲۸۰ نفر به صورت مستقیم تسهیلات دریافت کردند.

سد تبارک قوچان دارای مخزن ۶۰ میلیون مترمکعبی است که در امسال ۱۶.۵ میلیون مترمکعب ذخیره سازی داشته است.

مساحت کل اراضی آب خور این منطقه ۲ هزار هکتار بوده که یک هزار و ۸۰۰ هکتار در هشت روستا با بیش از یک هزار بهره بردار از سیستم‌های آبیاری نوین و مزایای طرح بهره مند می‌شوند. هزینه این طرح ۷۵ میلیارد ریال است.

شهرستان قوچان در ۱۳۷ کیلومتری شمال مشهد قرار دارد.
 
انتهای پیام// ز.م
 

افتتاح شبکه آبیاری اراضی پایاب سد تبارک قوچان  با حضور وزیر جهاد کشاورزی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
حسام فرهنگی قوچان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
با سلام قوچان در سالهای گذشته 120کیلومتر با مشهد مرکز استان فاصله داشت که به دلیل گسترش مشهد و قوچان به 90 کیلومتر رسیده است این جمله :
شهرستان قوچان در ۱۳۷ کیلومتری شمال مشهد قرار دارد. شما از کجا پیدا نموده اید لطفا دقت بیشتری شود
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر