کد خبر: ۷۰۴۵۰۳۹
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰

دانشمندان برای تسهیل سفر انسان به سیاره مریخ نوعی زیستگاه با قابلیت‌های منحصربه فرد تولید کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،کارشناسان شرکت سیرانوادا Sierra Nevada برای اولین بار از زیستگاه فضایی خود رونمایی کردند که به گفته آن‌ها می‌تواند برای حمل انسان به سیاره مریخ مورد استفاده قرار گیرد.
 

این زیستگاه قابلیت دگرگون شدن شکل از راه فشارهوا را دارد که طول و قطر آن هر دو برابر با هشت متر و دارای حجم داخلی حدود ۳۰۰ متر مکعب بوده که این اندازه حجم داخلی به اندازه یک سوم اندازه ایستگاه فضایی بین المللی است.

کارشناسان شرکت سیرانوادا، این نمونه اولیه را در ابعاد نهایی برای ناسا تولید کرده است؛ ناسا در طرحی از برخی شرکت‌های پیشتاز در زمینه فضا از جمله  اسپیس ایکس، بوئینگ، سیرانوادا و چند شرکت دیگر خواسته است تا به طراحی زیستگاه برای زندگی انسان‌ها در فضا بپردازند.
 

زیستگاه طراحی شده به وسیله کارشناسان سیرانوادا، از چندین لایه پارچه ویژه طراحی شده است و قابلیت کاهش ابعاد برای قراردهی در موشک فضایی و رسیدن به اندازه اصلی در زمان فرود بر سطح سیاره مریخ را دارد.

این زیستگاه وزن متناسبی دارد و می‌تواند به وسیله موشک فالکون هوی شرکت اسپیس ایکس به فضا پرتاب شود.
 

کارشناسان اعلام کرده اند زیستگاه بادی دارای برخی شباهت‌ها در فناوری با ماژول‌های کنونی ایستگاه فضایی بین المللی است و قابلیت استفاده در تعداد زیادی از ماموریت‌های فضایی را دارد.

محققان ساخت زیستگاه بادی را به دلیل ماموریت ارسال فضانورد به کره ماه تا سال ۲۰۲۴ اعلام کرده اند و  فضانوردان در آن زمان نیاز به زندگی در یک زیستگاه ایمن خواهند داشت که بتواند نیاز‌های اساسی زندگی آن‌ها را تامین کند.
 
در این طرح گروهی از دانشمندان به تولید زیستگاه درسطح سیاره مریخ و گروهی دیگر از جمله سیرانوادا، به تولید زیستگاه در بدنه موشک فضایی در زمان سفر به سیاره پرداخته اند.
 

شرکت سیرانوادا، زیستگاه خود را درمرکز فضایی جانسون رونمایی کرده است که ازجمله هدف‌های آتی کارشناسان برای بهبود زندگی فضانوردان در این زیستگاه بادی، افزایش اقامت فضانوردان در زیستگاه و افزایش حجم آن برای زندگی تعداد بیشتری از فضانوردان به مدت طولانی است.
 

این زیستگاه فاقد پنجره است، اما به دلیل طراحی منحصربه فرد خود فضانوردان احساس راحتی در آن خواهند کرد؛ نمونه اولیه زیستگاه قابلیت نگهداری از ۴ فضانورد را دارد و دارای امکاناتی از جمله آماده سازی خوراک، تماشای فیلم و سایرموارد مورد علاقه فضانوردان است.
 

کارشناسان اعلام کرده اند هدف از طراحی این زیستگاه احساس راحتی، امنیت و بهبود خلق و خوی فضانوردان در سفر طولانی مدت به سیاره مریخ است.

منبع:Space
 
انتهای پیام/
 

طراحی زیستگاه‌های فضایی عجیب و منحصر به فرد برای سفر به مریخ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر