کد خبر: ۷۰۶۴۵۲۰
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
کد خبر : ۷۰۶۴۵۲۰

بنابر گزارش‌های منتشره، رئیس‌جمهور آمریکا با مشاور امنیت ملی خود بر سر موضوع مذاکره با سران طالبان نیز دچار اختلاف‌نظر است.

اختلاف نظر دونالد ترامپ و جان بولتون درباره روند مذاکرات آمریکا با طالبانبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، رسانه‌ها از درگیری و اختلاف‌نظر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با جان بولتون، مشاور امنیت ملی این کشور بر سر موضوع نشست محرمانه با سران طالبان خبر دادند.

بلومبرگ به نقل از چند منبع آگاه گزارش داد مشاور امنیت ملی آمریکا توافقنامه صلحی را که واشنگتن در تلاش برای انعقاد با طالبان است، را نامرتبط توصیف کرده و اشتباهات احتمالی این توافق را به رئیس جمهور یادآور شده است. منابع آگاه افزودند بولتون به طور خاص زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان را برای پذیرش شروط طالبان، که از نظر بولتون مبهم بوده، مورد سرزنش قرار داد.

ظاهرا بولتون به توئیت‌های اخیر خلیل‌زاد اشاره داشته که در آن‌ها او واشنگتن را در آستانه توافقی دانست که به کاهش تنش‌ها منجر شده و این امکان را به افغان‌ها می‌دهد تا برای دستیابی به صلحی پایدار و ایجاد یک کشور مستقل و یکپارچه، که تهدیدی برای آمریکا نباشد، پای میز مذاکره بیایند. پیشتر نیز گزارش شد مشاور امنیت ملی آمریکا از هر گونه بحث و گفت‌وگو درباره مذاکرات میان واشنگتن و طالبان کنار گذاشته شده، زیرا مخالفت او با روند دیپلماسی موجب عصبانیت دونالد ترامپ شده است.

ناامیدی بولتون از روند مذاکرات با طالبان در حالیست که ترامپ روز شنبه اعلام کرد نشست محرمانه با اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و سرکردگان طالبان را لغو کرده است. ترامپ در صفحه شخصی خود در توئیتر، ضمن اشاره به نشست محرمانه‌ای که قرار بود با افراد مذکور در آمریکا داشته باشد، نوشت: آن‌ها امشب به ایالات متحده می‌آمدند. متاسفانه برای اینکه اهرم فشار ساختگی ایجاد کنند، مسئولیت حمله به کابل که یک نفر از سربازان ما و ۱۱ نفر دیگر را کشت، برعهده گرفتند.

این در حالی است که یک منبع آگاه روز جمعه اعلام کرده بود رئیس جمهور افغانستان سفر خود به آمریکا را که برای هفته آینده برنامه‌ریزی شده بود، لغو کرد.

قرار بود رئیس جمهور افغانستان در این سفر درباره گفت‌وگو‌های بین طالبان و آمریکا برای پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ واشنگتن بحث کند. این تحول پس از آن روی می‌دهد که نماینده آمریکا که با طالبان مذاکره می‌کند، برای گفت‌وگو‌های غیرمنتظره با این گروه درباره توافقی که وی چند روز پیش آن را تمام شده توصیف کرده بود، به طور ناگهانی به قطر بازگشت.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ