کد خبر: ۷۰۷۳۷۱۲
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۱
رئیس سازمان حفظ نباتات خبر داد:

درگاهی از گسترش روابط ایران و شرکت‌های معتبر سوئیسی در زمینه حفظ نباتات و تنظیم پیش‌نویس موافقت‌نامه‌ای در این خصوص خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سازمان حفظ نباتات کشور، رئیس این سازمان از گسترش روابط ایران و شرکت‌های معتبر سوئیسی در زمینه حفظ نباتات (تولید آفت‌کش‌ها و سموم کشاورزی) و قرنطینه و ترانزیت محصولات کشاورزی خبر داد.

محمدرضا درگاهی در دیدار با مارکوس لایتنر سفیر کنفدراسیون سوئیس، با اشاره به تحریم‌های ظالمانه و سیاست‌های خصمانه ایالات متحده نسبت به جمهوری اسلامی ایران گفت: با وجود همه این محدودیت‌ها و خروج تعدادی از شرکت‌های عرضه کننده آفت‌کش از ایران، خوشبختانه ارتباط کشور‌های اتحادیه اروپا و به خصوص سوئیس با ایران همچنان برقرار است.

به گفته وی، یکی از شرکت‌های معتبر سوئیسی در حوزه تولید آفت‌کش‌ها و سموم کشاورزی در ایران در حال فعالیت است و عرضه بسیاری از آفت‌کش‌ها را بر عهده دارد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور افزود: با وجود تحریم‌ها هیچ گونه کمبودی در زمینه آفت‌کش‌های مورد نیاز کشاورزی در ایران وجود ندارد و هم اکنون به میزان دو برابر نیاز کشور سموم کشاورزی تولید و یا وارد شده است.

وی افزود: از آنجا که شرکت‌های سوئیسی تولید کننده آفت‌کش همواره استاندارد‌های لازم و کیفیت مطلوب را برای حضور در بازار سموم ایران داشته‌اند، این امکان وجود دارد تا زمینه همکاری و تعاملات فی مابین گسترش یابد.

درگاهی در خصوص مباحث قرنطینه‌ای صادرات و واردات و ترانزیت محصولات کشاورزی فی مابین گفت: از آنجا که دو کشور در خصوص مسائل قرنطینه‌ای تابع قوانین بین‌المللی و کنوانسیون IPPC هستند، این تعاملات به شکل استاندارد و طبق قوانین موجود رعایت می‌شود و در این زمینه هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد.


بیشتر بخوانید: کشاورزان هشدارهای هواشناسی بگیرند/هشدار نسبت به آفت مگس مدیترانه ای


وی افزود: چنانچه حوزه‌های دیگر وزارت جهاد کشاورزی در زمینه پژوهش، انتقال دانش و فعالیت‌های دیگر مرتبط با بخش کشاورزی تمایل به همکاری بیشتر با کشور سوئیس داشته باشند، این سازمان نیز با در نظر گرفتن تمامی قوانین و مقررات بین‌المللی نسبت به تسهیل این مراودات همکاری خواهد کرد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با تأکید بر آمادگی این سازمان در بحث گسترش روابط ایران با سوئیس در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گفت: پیش‌نویس موافقت‌نامه‌ای بین ایران و سوئیس تنظیم شده است تا به موجب آن بتوانیم در جهت افزایش مراودات اقتصادی و روابط بیشتر با این کشور قدم برداریم.

در این دیدار، ​ سفیر کنفدراسیون سوئیس در ایران، از آمادگی این کشور در توسعه تعاملات کشاورزی و حفظ نباتات خبر داد و گفت: با توجه به وجود روابط مطلوب دیپلماتیک فی مابین ایران و سوئیس و قابلیت‌های بسیار خوب ایران در زمینه‌های مختلف اقتصادی، کشور متبوعش در جهت توسعه این تعاملات در زمینه کشاورزی و بخصوص مواردی که مرتبط با فعالیت‌های سازمان حفظ نباتات است، آمادگی کامل دارد.

مارکوس لایتنر با تاکید بر گسترش روابط اقتصادی فی مابین ابراز امیدواری کرد که هر چه سریع‌تر پیش‌نویس موافقت‌نامه یاد شده برای گسترش این روابط بین دو کشور، بررسی و به امضای دو طرف برسد.

انتهای پیام/

گسترش روابط اقتصادی ایران و سوئیس

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر