یک متخصص پوست و مو گفت: نشانه اصلی این نوع عارضه خارش است، اما ایجاد ترک و قرمزی در پوست از علائم دیگر آن است.

امیر هوشنگ احسانی متخصص پوست و مو در گفت و گو با خبرنگار   حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،درباره اگزما اظهار کرد: اگزمای پوستی با خشکی پوست قرابت دارد و تمامی کسانی که دچار اگزمای پوستی می‌شوند، شاید ۹۵ تا ۱۰۰ درصد آن‌ها زمینه خشکی پوست دارند و با فرا رسیدن فصل سرد و خشکی هوا  بالطبع  پوستشان آسیب خواهد دید.  اگزما یک اصطلاح کلی است و زیرگروه‌های مختلفی دارد. حساسیت و اگزما می‌توانند در اثر تماس با شوینده‌ها بروز کنندَ. عوامل دیگری هستند مانند تماس با وسایل  محل کار  و وسایل منزل، محل‌های عمومی و حتی ژنتیک موجب این نوع حساسیت خواهند شد.

ساعت ۲۰/عارضه‌ای که در فصول سرما بیشتر دیده می شود

وی افزود: علائم اگزما بسیار متفاوت بوده و به صورت‌های مختلفی ظاهر می‌شوند. نشانه اصلی این نوع عارضه خارش است، اما به حالت  پوسته پوسته و ترک و قرمزی  هم دیده می‌شود. اگزمای تماسی به این معناست اگر فرد با مواد اسیدی به مدت طولانی در تماس باشد، این موضوع می‌تواند  موجب  اگزمای تماسی شود.

متخصص پوست و مو گفت: اگزمای آلرژیک  در نتیجه تماس تحریکی بروز می کند. برخی افراد با وسایل حساسیت زا مانند گوشواره و دستبند حتما دچار اگزما خواهند شد زیرا زمینه این نوع عارضه در بدنشان وجود دارد.

وی درباره درمان اگزما بیان کرد: درمان اگزما بر اساس علت آن انجام می شود و فرد باید تماس با عامل اگزما را قطع کند. این فرد اگر با عامل تحریکی به صورت غیر مستقیم تماس پیدا کند، علائم اگزما را  بروز خواهد داد، برای مثال کسانی  که به فلز حساسیت  دارند  به دستگیره در هم نباید دست بزنند. در درمان اولیه اگزما از پماد‌ها و دارو‌های کرتونی و در موارد حساس از دارو‌هایی که به  سیستم ایمنی ضعیف خواهند کرد  استفاده می کنند.

ساعت ۲۰/عارضه‌ای که در فصول سرما بیشتر دیده می شود
احسانی تصریح کرد: در درمان اگزما از ترکیباتی مانند گلسیرین، وازلین و خانواده اوره ه که چربی خاصی به پوست می دهند می توان استفاده کرد . فرد مبتلا باید هنگام مصرف  شوینده‌ها دقت کند و  از شوینده‌های غیر صابونی استفاده کند تا  پوستش خشک نشود. در این  دوره چرب کردن دائم پوست می تواند کمک زیادی  به بهبودی بیماری کند. اگزما می‌تواند هر ساله تکرار شود و معمولا در پاییز و زمستان بیشتر دیده  شود اما در  تمام فصول اتفاق می افتد.

انتهای پیام/

چگونه با خشکی پوست مقابله کنیم؟

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.