کد خبر: ۷۰۹۱۰۶۸
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹
پیگیری در استان حلبچه،

استاندار کرمانشاه گفت: «شوشمی» از نظر ایران، یک مرز رسمی است و برای رسمی شدن تردد مسافر در این مرز تلاش می‌کنیم.

پیگیری در استان حلبچه برای بازگشایی مرز شوشمی برای تردد مسافربه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ، استاندار کرمانشاه، نماینده مردم پاوه و اورامانات در مجلس شورای اسلامی در راس هیأتی  پس از مراسم بدرقه از مرز شوشمی با استقبال استان حلبچه عراق برای مذاکره در خصوص مرز شوشمی در سفری یک‌روزه، راهی حلبچه شدند.

استاندار کرمانشاه قبل از عزیمت به استان حلبچه عراق با بیان اینکه  شوشمی از نظر ایران، یک مرز رسمی است گفت: هدف از نشست امروز را با استاندار و مسئولان عراق در خصوص اجرایی شدن مصوبه هیأت وزیران در خصوص رسمی شدن تردد مسافر در مرز شوشمی دانست.

استاندار کرمانشاه هوشنگ بازوند ضمن اشاره به توانمندی‌ها و منابع سرشار استان کرمانشاه گفت: افزایش سطح مراودات در این دو استان میتواند به فعالیت‌های در همه سطوح به رشد، شکوفایی و توسعه دو استان کمک کند با رسمی شدن دو مرز شیخ صله و شوشمی از طرف دولت و به پیرو ابلاغیه از سوی هیات دولت جلساتی با استانداری حلبچه به منظور بازگشایی این دو مرز بر روی مسافران برگزار شد.

استاندار کرمانشاه ضمن اعلام اینکه از سمت ایران و در مرز‌های شوشمی و شیخ صله زیر ساخت‌ها آماده به طور کامل برای بازگشایی آمادگی دارد گفت: از سمت حلبچه کمی کار‌های اداری باقی مانده و من فکر میکنم با مرتفع شدن برخی مسائل این بازگشایی میتواند کمک شایانی به رشد و توسعه دو استان داشته باشد.

همچنین بازوند افزود: در جلساتی که با استاندار حلبچه داشتیم مباحثی مطرح شد که با توجه به ظرفیت‌های استان کرمانشاه در مباحث تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش، توریسم سلامت، کشاورزی و نیز فنی و حرفه‌ای میتوانیم کمک‌هایی به این استان داشته باشیم.

استاندار کرمانشاه همچنین به قابلیت‌های کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی استان در بخش کشاورزی و ادوات آن در استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: استان حلبچه به طور بلاقوه در بحث کشاورزی ظزفیت‌های خوبی دارد، اما همچنان این استان به طور سنتی در این امر فعالیت دارند که با توجه به مباحث مطرح شده قرار شد ما در این امور هم به این استان کمک‌هایی داشته باشیم.

آزاد توفیق استاندار حلبچه نیز در این جلسه گفت: بسیار خوشحالیم که امروز میزبان استاندار کرمانشاه و هیات همراه او بودیم و امیدواریم که با توجه به مباحثی که انجام شد و استاندار کرمانشاه مطرح کرد در امور مختف اجتماعی اقتصادی و سیاسی با کمک و همراهی طرفین بتوانیم بند‌های تفاهم نامه امضاء شده را اجرایی کنیم.

او افزایش روابط محکم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بین استان‌های کرمانشاه و حلبچه اقدامی سودمند برای هر دو کشور عنوان کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای توسعه روابط و مقابله با تحریم‌ها را استفاده از پتانسیل مرز‌های بین دو کشور و خصوصاً استان‌های کرمانشاه و حلبچه است و به همین منظور باید برای انجام این امر تلاش کنیم.

استاندار حلبچه از پیگیری زودهنگام اجرایی شدن بند‌های تفاهم‌نامه همکاری بین کرمانشاه و حلبچه عراق خصوصاً برای تردد مسافر از مرز‌های دو استان خبر داد و بیان کرد: تردد مسافر از مرز‌های شوشمی، سازان و پشته می‌تواند به تقویت تعاملات تجاری دو طرف کمک کند.

انتهای پیام/ز

سفر استاندار کرمانشاه به حلبچه عراق

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر