کد خبر: ۷۱۰۲۶۵۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
کد خبر : ۷۱۰۲۶۵۱

آکادمی نوبل چند روز پیش پیتر هانکه را به عنوان برنده جایزه نوبل انتخاب کرد و حالا به همین دلیل مورد اعتراض قرار گرفته است.

نوبل دوباره حاشیه ساز شد/ درخواست پس گرفتن جایزه ادبیات از نویسنده اسلام ستیزبه گزارش حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از یاهو، خانواده قربانیان کشتار وسیع سربرنیتسا که در سال ۱۹۹۵ در کشور بوسنی رخ داد خواستار باز پس گیری جایزه نوبل ادبی از پیتر هانکه شدند.

این نویسنده ۷۶ ساله اتریشی، با انتقاد‌های شدیدی به خاطر حمایت و دفاع شدیدش از صرب‌هایی که در دهه ۹۰ میلادی ۸ هزار مرد و پسر در شهر سربرنیتسا قتل عام کرده بودند مواجه شده است. این کشتار به عنوان دومین نسل کشی بزرگ اروپا بعد از جنگ جهانی اول محسوب می‌شود. آن‌ها اعلام کردند که این تصمیم به مادرانی که همسر و پسران خود را از دست داده اند آسیب زده است.

هانکه در سال ۲۰۰۶ نیز در مراسم مرگ رهبر سابق صرب ها، اسلوبودان میلوسویچ، که به جنایت جنگی متهم شده بود، از وی حمایت کرد و او را یک شخص غم انگیز توصیف کرد. اعضای مسلمان ریاست جمهوری بوسنی این اقدام آکادمی نوبل را یک رسوایی و شرمساری توصیف کرده است چرا که پیتر هانکه حامی صرب‌ها بوده است.

پیتر هانکه همچنین از بعد از دریافت جایزه نوبل خود ار حمایت صربستانی‌ها تشکر کرده بود. وزیر فرهنگ صربستان نیز در حمایت از او گفته او سال‌ها پیش باید این جایز را دریافت می‌کرده است.

گفتنی است آکادمی نوبل، سال گذشته نیز با حاشیه‌هایی در جایزه ادبیات روبرو شده بود و همسر یکی از اعضای این آکادمی به خاطر آزار جنسی درگیر جنبش «من هم» شد و جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۸ به دلیل انصراف برخی از اعضای آکادمی تعلیق شد و جایزه آن امسال اهدا شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر