کد خبر: ۷۱۰۵۷۹۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶
تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶
کد خبر : ۷۱۰۵۷۹۵
سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران:

ربیعی با اشاره به اینکه حذف یارانه افراد ثروتمند در حال انجام است، گفت: قطعا ما به دنبال قطع یارانه دهک‌های متوسط جامعه نیستیم.

حذف یارانه افراد ثروتمند در حال انجام است/ دارا بودن ماشین ۲۰۰ میلیون تومانی یکی از شاخص‌های دولت برای حذف یارانه بگیرانبه گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه همایش صندوق‌های خرد محلی از حذف یارانه انرژی دهک‌های بالا خبر داد و گفت: هر تصمیمی که برای قیمت‌های حامل‌های انرژی گرفته شود روی دهک‌های جامعه استوار خواهد بود و دهک‌های بالا مشمول آن نخواهند شد.
 
او درباره اینکه آیا شاخص دولت برای حذف یارانه افراد ماشین‌های ۲۰۰ میلیون تومانی به بالا است گفت: شاخص ماشین ۲۰۰ میلیون تومانی تنها یکی از شاخص‌های دولت برای حذف یارانه بگیران است و موارد دیگری همچون قیمت مسکن، درآمد افراد و ... شامل این امر می‌شود.
بیشتر بخوانید: سهم اشتغال روستاییان به ۲۵ درصد ارتقا یافت / ۹۰ درصد روستا‌ها تا پایان دولت دارای گاز می‌شوند

ربیعی ادامه داد: در صدک‌های جامعه افرادی داشتیم که ماهانه یک میلیارد تومان درآمد داشتند از این رو به دنبال حذف یارانه افراد ثروتمند هستیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه حذف یارانه افراد ثروتمند در حال انجام است گفت: هر ماه یارانه تعدادی از این افراد قطع می‌شود، اما ما به دنبال قطع یارانه دهک‌های متوسط جامعه نیستیم.

او درباره اینکه چه تعداد از افراد یارانه شان حذف می‌شود؟ گفت: اجازه دهید این موضوع را وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کند، اما اینکه گفته می‌شود  یک باره یارانه ۳۰ میلیون نفر حذف می‌شود منطقی نیست چرا که این امر جامعه را بر هم می‌ریزد.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه روستا‌ها بر خلاف حاشیه شهر‌ها  دارای مکان مشخصی هستند، افزود:  با توجه به آنکه بخش اعظم دهک های جامعه نیازمند برنامه ریزی دولت برای افزایش درآمد هستند، از این رو باید در روستاها برنامه ریزی منظمی انجام داد که در چند سال گذشته برنامه‌هایی برای آن‌ها تدوین شده است.

ربیعی ادامه داد: در گذشته زیرساخت‌های روستایی دچار مشکلاتی زیادی بود و در بعضی نقاط ریل‌هایی که بتوانند به شهر‌های بزرگ بروند و روستا‌ها را پوشش دهند، با کمبود مواجه بود. این در حالی است که متراژی که دولت در این ۶ سال برای اتصال ارتباطات بخش جاده‌ای انجام داده قابل توجه است.

به گفته این مقام مسئول، میزان مرگ و میر در روستا‌های کشور به دلیل بیماری بالا بود که در طرح تحول سلامت آثار ماندگاری برای مقابله با بیماری‌ها باقی ماند.

وی با بیان اینکه طرح بیمه روستاییان اثرات مثبتی داشته است، بیان کرد: افزایش اعتبار دفترچه روستایی و عشایری که قبلاً بی‌اعتبار شده بود، اکنون افزایش یافته است.

سخنگوی دولت درباره فعالیت‌های دولت در خصوص آموزش در جوامع روستایی، گفت: ۶ استان کشور عقب افتادگی از تحصیل و ترک تحصیل داشتند که افراد در این مناطق شناسایی شده اند.

ربیعی افزود: در گذشته با وجود اینکه روستا‌های کشور زیرساخت‌های مناسبی داشتند، اما این زیرساخت‌ها به توانمندسازی روستاییان کمک نمی‌کرد، اما براساس طرحی که دولت برای اشتغال روستایی و عشایری درنظر گرفت منابع مالی به صورت هدفمند در اختیار روستاییان و عشایر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه تعیین نرخ مناسب خرید تضمینی محصولات کشاورزی در دستور کار دولت است، اظهار کرد: این امر به روستاییان کمک کرده که این امر در کاهش مهاجرت از روستا‌ها تاثیر بسزایی داشته است.

تاثیر افزایش قیمت خرید تضمینی گندم بر نرخ نان

سخنگوی دولت درباره اینکه کشاورزان از نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم برای سال زراعی جدید رضایت ندارند، گفت: درست است، اما باید به درصد رشد نرخ خرید تضمینی گندم توجه کرد.

ربیعی افزود: افزایش قیمت نرخ خرید تضمینی گندم بر قیمت نان  اثر می‌گذارد و دولت برای تعیین نرخ خرید این محصول به کل جامعه نگاه می‌کند.

وی ادامه داد: دولت نهاده‌های یارانه‌ای به کشاورزان اعطا می‌کند و در مجموع ما فکر می‌کنیم که رقم قابل قبولی برای نرخ خرید تضمینی گندم تعیین شده هرچند که اگر منابع مالی بیشتری داشتیم دلمان می‌خواست که نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم بیشتر باشد.

سخنگوی دولت افزود: دولت در برخی سال‌ها ۱۳ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی به کشاورزان پرداخت می‌کند که رقم قابل توجهی به حساب می‌آید.

ربیعی با بیان اینکه بعد از اجرای طرح اشتغال روستایی و عشایری ۱۹۰ هزار شغل در این بخش ایجاد شده است، گفت: میانگین اشتغال روستایی که در گذشته ۰.۳ درصد بوده اکنون ۰.۲۵ از کل اشتغال کشور رسید است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه نرخ بیکاری روستا‌های کشور ۱.۱ درصد کاهش یافته است، گفت: این نرخ از ۷.۷ درصد به ۶.۶ درصد رسیده است.

ربیعی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که همواره برای اشتغال روستایی داشتیم تأمین مالی خرد برای روستاییان بود؛ حتی برای دهک‌های پایین نظام مالی خرد ایجاد نشده بود و بیشترین منابع بانکی را یک دهک یا حتی می‌توان گفت یک صدک گرفته است که این امر تضاد طبقاتی و بی عدالتی ایجاد می‌کند.

وی با تاکید بر این مسئله که سیاست نظام تأمین خرد در دولت دنبال می‌شود، گفت: بنده معتقدم که اقدامات انجام شده هنوز کافی نیست و شورای پول و اعتبار باید توجه بیشتری به نظام تأمین مالی خرد داشته باشد.

به گفته سخنگوی دولت، یکی از مشکلات روستاییان بیمه است و باید فعالیتی انجام شود که فرد روستایی در زمان سالمندی با مشکلات روبرو نباشد که راه آن بیمه تأمین اجتماعی روستاییان است.

تعداد بیمه شدگان روستایی ۵۰ درصد افزایش یافته است

ربیعی از افزایش تعداد بیمه شدگان روستایی خبر داد و گفت: طی شش سال گذشته تعداد بیمه شدگان روستایی ۵۰ درصد اضافه شده است؛ یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مرتبط با بیمه روستایی و عشایری هستند که ۶۰۰ هزار نفر آن‌ها به سایر بیمه‌ها کوچ کرده و اکنون مستمری بگیر هستند و در مجموع یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حق بیمه پرداخت می‌کنند که ما معتقدیم باید این رقم به ۲ و نیم میلیون خانوار روستایی افزایش یابد.

وی گفت: مابه‌التفاوت نرخ ارز  به اشتغال روستاییان کمک کرده و شرایط مناسبی را برای بخش تولید ایجاد کرده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: در شرایط تحریم به طور طبیعی شاهد ریزش نیروی کار هستیم، زیرا تحریم‌ها روی زندگی مردم به ویژه صنایعی که با کالا‌های واسطه‌ای تولید می‌شوند اثرگذار است.

ربیعی افزود: تولیداتی که دارای تکنولوژی وابسته هستند  ریزش نیروی کار دارند، اما در مجموع تحریم‌ها فرصت مناسبی برای اشتغال در بخش مبتنی بر تولید داخل ایجاد کرده است.

وی در پایان تصریح کرد: در حال حاضر در صنعت پوشاک رشد بسیار مناسبی داشته‌ایم و در بخش تولید کفش و لوازم خانگی رشد مناسبی بعد از تحریم‌ها ایجاد شده است.

انتهای پیام/

حذف ۳۰ میلیون نفر از لیست یارانه بگیران صحت ندارد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
حق گو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
هنوزم دیر نشده یعنی با مدیران نالایق تا یکی دوسال دیگه باید بمانیم.
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر