کد خبر: ۷۱۱۱۹۹۷
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲

خراسان شمالی در ۶ ماهه نخست امسال ۱۶۵ میلی‌متر بارندگی داشته که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال، ۷۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ،مهدی کمالی رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی گفت: این میزان بارش نسبت به ۱۱۰.۷ میلی‌متر بارندگی دوره آماری بلندمدت نیز از رشد ۵۰ درصدی برخوردار بوده است.
کمالی افزود : میانگین بارش‌ها در این مدت در بجنورد ۱۷۸.۲ میلی‌متر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۸ درصد و نسبت به دوره آماری بلندمدت ۴۹ درصد رشد داشته است.

او عنوان کرد: بارندگی در شهرستان اسفراین ۱۵۲.۸ میلیمتر با رشد ۵۸ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال و ۴۹ درصدی نسبت به میانگین بلندمدت، در آشخانه ۱۵۷.۲ میلیمتر با رشد ۱۲۶ درصدی نسبت به پارسال و ۲۲ درصدی نسبت به دوره آماری بلندمدت و در گرمه و جاجرم ۸۵.۸ میلیمتر بوده که نسبت به پارسال ۶۸ درصد و دوره بلندمدت ۴۶ درصد رشد داشته است.

کمالی میانگین بارش‌های این مدت در شیروان را ۱۶۰.۳ میلیمتر اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۸۰ درصد و نسبت به دوره آماری بلندمدت ۴۸ درصد رشد داشته و در شهرستان فاروج نیز ۲۱۸.۷ میلی متر باران باریده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۸ درصد و نسبت به بلندمدت ۷۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

کمالی افزود: بارش‌های شهرستان راز و جرگلان نیز در این مدت ۲۰۹.۴ میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۱ درصد و نسبت به بلندمدت ۳۸ درصد رشد داشته است.
او اظهار داشت: بیشترین بارش‌ها با ۲۱۸.۷ میلیمتر متعلق به شهرستان فاروج و کمترین آن مربوط به شهرستان‌های گرمه و جاجرم با ۸۵.۸ میلی‌متر بارندگی بوده است.
رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی گفت: از نظر دمایی نیز از ابتدای سال جاری میانگین دمای استان ۲۰.۹ درجه سانتیگراد بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۰.۶ درجه کاهش داشته و نسبت به بلندمدت تغییر چندانی نداشته است.

او افزود: در بین شهرستان‌های استان بیشترین میانگین دما مربوط به شهرستان‌های جاجرم و گرمه با ۲۳ درجه سانتیگراد و کمترین دما متعلق به فاروج با ۱۹.۲ درجه سانتیگراد بوده است.
کمالی اظهار داشت: همچنین از نظر دمایی نیز امسال پاییز گرمی را تجربه کرده ایم به طوری که میانگین دمای استان ۱۸.۶ درجه سانتیگراد بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۷ درجه و نسبت به دوره آماری بلندمدت ۱.۳ درجه سانتیگراد افزایش دما را نشان می‌دهد.

رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی عنوان کرد: پیش بینی‌های فصلی نشان از پاییز گرمی برای استان دارد و با وجودی که بارش‌های خوبی را برای پاییز امسال پیش‌بینی کرده بودیم تاکنون این امر محقق نشده است.

میانگین بارندگی سالانه در استان خراسان شمالی ۲۴۰ میلی متر است.

انتهای پیام/د

افزایش ۷۰ درصدی بارش‌ها در خراسان شمالی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر