کد خبر: ۷۱۱۴۵۹۴
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
کد خبر : ۷۱۱۴۵۹۴

رییس اداره کنترل سل و جذام گفت: در ۵۰ سال گذشته آمار بروز سل از ۱۴۰ مورد به ۱۱ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

درمان سل در ایران رایگان استبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مهشید ناصحی، رییس اداره کنترل سل و جذام  اظهار کرد: تعداد مبتلایان به سل در سال ۹۷ بالغ بر ۸ هزار و ۷۱۳ نفر بودند که ۵۴ درصد از این افراد مرد و ۴۶ درصد زن هستند. ۱۶ درصد از موارد بیماری نیز غیرایرانی اند.
 
او نسبت موارد مسلول غیرایرانی در کشور از کل موارد را در سال ۹۱ بالغ بر ۱۲ درصد اعلام کرد و گفت: این میزان در سال گذشته به ۱۶.۳ درصد رسیده است. در ۵۰ سال گذشته آمار بروز سل از ۱۴۰ مورد به ۱۱ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.
 
رییس اداره کنترل سل و جذام افزود: مهم‌ترین و شایعترین علامت بیماری سل؛ سرفه طول کشیده بیش از دو هفته است؛ سایر علایم نیز تب، تعریق شبانه، بی اشتهایی و کاهش وزن است. همچنین در برخی موارد بخصوص بیماری طول کشیده، پیشرفته و شدید، علائمی همچون خلط خونی، تنگی نفس و درد قفسه سینه نیز می‌تواند وجود داشته باشد.
 
 ناصحی بیان کرد: در ۹۰ تا ۹۵ درصد موارد، هنگامی که میکروب سل به بدن منتقل می‌شود به شکل نهفته باقی می‌ماند و علاوه بر آنکه قابل انتقال به دیگران نیست، خود فرد را هم بیمار نمی‌کند.
 
او بیماری سل را کاملا درمان پذیر دانست و گفت: به شرط آن که فرد دارو‌ها را به موقع آغاز و دوره درمان را بطور کامل مصرف کند. بیشترین میزان بروز سل در ایران مربوط به گروه سنی ۶۵ سال به بالا بوده و درمان سل در نظام بهداشتی کشور رایگان است.
پاسخ به سوالات پزشکی را اینجا بخوانید
رییس اداره کنترل سل و جذام در پایان هزینه درمان عادی بیماری برای هر فرد را ۵۰۰ هزار تومان و هزینه هر بیمار دارای سل مقاوم به درمان را ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان اعلام کرد.
 
انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر