کد خبر: ۷۱۵۸۷۵۷
گروه : گلستان » گرگان
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
کد خبر : ۷۱۵۸۷۵۷

رئیس پارک ملی گلستان از نقش عامل انسانی در آتش‌سوزی دو روز پیش بخشی از پارک ملی گلستان خبر داد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،مهدی تیموری رئیس پارک ملی گلستان گفت: بررسی‌های نهایی علت آتش‌سوزی پارک ملی گلستان از جهت عمدی یا سهوی بودن عامل انسانی توسط کارشناسان در حال انجام است.

او گفت: آتش سوزی محدودی که از روز یکشنبه در پارک ملی گلستان رخ داد و چند ساعت بعد مهار شده بود، از روز گذشته دوباره شعله‌ور شده و هم اکنون با تلاش ۲۰ نفر از نیرو‌های محیط‌بانی، منابع طبیعی، همیاران محیط زیست و برخی نیرو‌های مردمی و همچنین به سبب بارش خفیف باران که از ساعات بامداد امروز آغاز شده، مهار و از پیشروی آتش ممانعت شده است.

تیموری، مساحت حریق پارک ملی گلستان را پنج هکتار عرصه جنگلی و در منطقه‌ای با شیب تند و سخت اعلام کرد و افزود: هم اکنون نیرو‌های حاضر در منطقه در حال خاموش کردن آتش برخی کنده درختان هستند و امیدواریم با شدت گرفتن باران، تا عصر امروز (سه‌شنبه) شاهد اطفای کامل حریق در این پارک ملی باشیم.

او تصریح کرد: محدوده حریق پارک ملی گلستان زیستگاه برخی گونه‌های حیوانی مانند "مرال، خرس و پلنگ" بوده که فعلا لاشه‌ای از این حیوانات مشاهده نشده، اما بدون تردید آتش به برخی گونه‌های گیاهی و حیوانات کوچک، حشرات و پرندگان خسارت زده است.


بیشتر بخوانید:


 

پارک ملی گلستان قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی، چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که یک هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره گاه زیست کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این پارک  به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره گاه زیست محیطی کره زمین در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است؛ بیشتر گستره این پارک ملی در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

 

انتهای پیام/پ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر