کد خبر: ۷۱۶۷۳۷۳
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
کد خبر : ۷۱۶۷۳۷۳
گروه : همدان » همدان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان از صرفه‌جویی ۲۵۶ میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی با اجرای طرح ملی احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی خبر داد.

صرفه‌جویی ۲۵۶ میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینیبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، منصور ستوده مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: در سال ۱۳۹۳ طرح ملی احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور در شورای عالی آب تصویب و در آن وزارت نیرو با همکاری سایر ارگان‌ها از جمله جهاد کشاورزی موظف به احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور و حفاظت هر چه بیشتر از آبخوان‌های کشور شد.

او با بیان اینکه شرکت آب منطقه‌ای همدان نیز در اجرای طرح مذکور پیشگام بوده است، بیان کرد: با اجرای طرح تعادل بخشی از نیمه دوم سال ۹۳ در استان ۳ هزار و ۴۸۳ حلقه چاه غیرمجاز تا پایان سال ۹۷ مسدود شده که سبب صرفه‌جویی ۲۵۶ میلیون مترمکعب در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه در سال های اخیر فشار به منابع آب زیرزمینی کشور برای تامین آب مورد نیاز بخشهای مختلف کشاورزی، شرب و بهداشت، فضای سبز، صنایع و خدمات فزونی یافته است گفت:  آب استحصالی از چاه ها بسیار بیشتر از ظرفیت آب تجدیدپذیر آبخوانها بوده و همین امر منجر به نزول سطح آب زیرزمینی در بسیاری از دشت های کشور و بروز اثرات مخرب از جمله خشکی قنوات و چشمه ها، پمپاژ آب از اعماق زیاد توسط چاه های عمیق با هزینه برق بالا، شور شدن آب استحصالی از چاه ها، بایرشدن زمین های زراعی، فرونشست زمین و ایجاد فروچاله در برخی مناطق شده است.

ستوده بیان داشت: برداشت بی رویه آب از چاه‌ها موجب افت متوسط یک متری سطح آب‌های زیر زمینی استان شده بود.

او از پیش بینی انسداد ۴۶۹ حلقه چاه غیر مجاز تا پایان سال جاری خبرداد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۴۲۱ حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان پر و مسدود شد که سبب صرفه‌جویی ۱۲ میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان افزود: با این اقدام از برداشت غیرمجاز بیش از ۲۶۹ میلیون متر مکعب آب از آبخوان‌های استان جلوگیری به عمل آمده و این میزان آب در سفره‌های آب زیرزمینی ذخیره و باعث شده در بعضی از دشت‌های استان سطح آب زیر زمینی افت نداشته و در تعدادی نیز سطح آب بالا آمده که این موضوع در هیدروگراف‌های استان نمایان است.

ستوده  ادامه داد: از نیمه دوم سال ۹۳ که طرح تعادل بخشی با جدیت آغاز شد ۳ هزار و ۹۰۳ حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان تا کنون مسدود شده است.

کبودرآهنگ رتبه اول چاه های غیر مجاز در استان

او با بیان اینکه بیشترین چاه‌های غیرمجاز پر  مربوط به شهرستان کبودرآهنگ با یک هزار و ۲۳۱ حلقه است گفت: عمق انسداد چاه‌های غیرمجاز را بیش از ۱۳۵ کیلومتر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه از ابتدای امسال روند انسداد چاه‌های غیرمجاز ادامه دارد، افزود: دادگستری، نیروی انتظامی و فرمانداران همکاری بسیار مناسبی با این شرکت در انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان دارند که منجر به این عملکرد مطلوب شده است.

ستوده بیان داشت: با چاه‌های مجاز استان همدان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز برخورد می‌شود تا بتوان در راستای حفاظت از منابع آبی استان همدان گام‌های اساسی و جدی برداشت.

او با اشاره به انسداد چاه‌های غیرمجاز در شهرستان‌های تابعه استان نیز گفت: در شهرستان اسدآباد ۱۴۰۳ چاه غیرمجاز مسدود شد که موجب صرفه جویی ۶.۱۱ میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه در شهرستان تویسرکان ۳۴۰ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شدند که سبب صرقه جویی ۲.۶ میلیون مترمکعب از آب‌های زیر زمینی شده است، خاطرنشان کرد: همچنین در شهرستان فامنین با انسداد ۱۰۲ چاه غیرمجاز ۹ میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی صرفه جویی شده است.

ستوده ادامه داد: در شهرستان‌های ملایر ۳۴۶، همدان ۵۰۷، بهار ۳۴۳، رزن ۶۷۷، کبودرآهنگ ۱۲۳۱ و نهاوند ۱۲۶ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شدند که به ترتیب سبب صرفه جویی ۲۰، ۲۰، ۱۰، ۱۲۵، ۵۷ و ۷ میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی شدند.

او با اشاره به اینکه اکیپ‌های گشت و بازرسی به طور شبانه‌روزی دشت‌های استان همدان را بازرسی می‌کنند عنوان کرد: ۲۳ گروه اکیپ گشت و بازرسی در راستای نظارت بر چاه‌های مجاز، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های استان و رفع تصرفات به طور شبانه‌روز دشت‌ها را کنترل می‌کنند.

انتهای پیام/د.ا

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر