کد خبر: ۷۲۲۳۷۴۶
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
کد خبر : ۷۲۲۳۷۴۶
گروه : قم » قم
گاهی مرگ زندگی می بخشد؛

اعضای حیاتی بدن مادر ۵۵ سال قمی به بیماران نیازمند جانی دوباره بخشید.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم، ولی‌الله صمدی،مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: اعضای بدن خانم ۵۵ ساله که دچار سکته مغزی شده بود، پس از گفت و گو با خانواده آن مرحوم و اخذ رضایت از آن‌ها، اهدا شد.

او افزود: این مادر قمی به بیمارستان شریعتی تهران اعزام شد و ارگان‌های حیاتی او  به چندین بیمار بدحال زندگی دوباره بخشید.

 مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم بابیان این‌که این مادر فداکار، چهاردهمین مورد اهدای عضو استان قم از ابتدای سال جاری تاکنون بوده است، بیان کرد: روزانه هفت‌تا ۱۰ تَن در کشور که در لیست انتظار هستند، به علت نرسیدن عضو پیوندی فوت می‌کنند.

صمدی ادامه داد: بیمار مرگ مغزی قبل از فوت می‌تواند ارگان‌های حیاتی مانند قلب، کلیه، پانکراس، ریه‌ها و روده و تا ۴۸ ساعت پس از فوت نیز می‌تواند نسوج و بافت‌ها مثل پوست، قرنیه، استخوان، پاندون و عضلات دریچه‌های قلب را اهدا نماید.

او بیان کرد: هر اهداکننده می‌تواند با اهدای اعضایی ازجمله قلب، ریه، کبد، پانکراس، روده و کلیه، یک تا هشت بیمار را از مرگ نجات دهد.

صمدی افزود: همچنین هر اهداکننده می‌تواند با اهدای دریچه قلب، رگ، تاندون‌ها، عضلات، استخوان، نسوج و بافت، زندگی یک تا ۵۳ تن را بهبود ببخشد.

مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: از زمانی که مرگ مغزی بیماری اعلام می‌شود، می‌توان بیمار را با پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی حداکثر تا ۱۲ روز نگهداری نمود، ولی در این مدت ارگان‌های حیاتی زیست پذیری خود را از دست می‌دهند و قابلیت فعالیت و توانایی ارگان‌ها ضعیف می‌شود.

از سال ۸۵ تاکنون، اعضای بدن ۱۰۴ بیمار مرگ مغزی از استان قم به بیماران نیازمند پیوند شده‌است.

انتهای پیام/ش

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر