چند تئوری ساده برای رسیدن به هدف!

در صورتی که بتوانید شخصیت خود را به‌بهترین شکل ممکن ارتقا دهید، به سختی می‌توانید عاملی را بیابید که قادر باشد خدشه‌ای به شما وارد کند.

چند تئوری ساده برای رسیدن به هدف!به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، آیا تا‌به‌حال این ضرب‌المثل آفریقایی به گوشتان رسیده‌است که «اگر با خود دشمنی نداشته باشید، دشمنی از جهان خارج آسیبی به شما نخواهد رساند»؟

این جمله کاملاً حقیقت دارد.

در صورتی که بتوانید شخصیت خود را به‌بهترین شکل ممکن ارتقا دهید، به سختی می‌توانید عاملی را بیابید که قادر باشد خدشه‌ای به شما وارد کند. در یک کلام، خودسازی به معنای استفاده بهینه از زمان و منابع موجود است. آن هم به طریقی که پتانسیل‌های موجود در شما را شکوفا کرده و بر رؤیای زندگی ایده آل شما جامه عمل بپوشاند

خودسازی به موارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم می‌پردازد:

جسارت لازم برای خروج از منطقه امن
دستیابی به خودآگاهی و شناخت طرز کار مغز
به حداقل رساندن باور‌هایی که در انتجام کار‌های متفاوت مانع شما نشوند
تقویت استعداد‌های ذاتی و یادگیری مهارت‌های تازه
دستیابی به اهدافی که برای خود سزاوار می‌دانید

اگر بخواهیم تنها به‌برخی از مزایای خودسازی اشاره کنیم باید بگوییم مزایای دستیابی به چنین مرتبه‌ای از آگاهی بسیار روشن است. در صورت دستیابی به اهداف زندگی خود احساس رضایت خواهید کرد. در نتیجه با شادمانی غیر‌قابل‌وصفی به زندگی خود ادامه می‌دهید. اما چطور می‌توانید با استفاده از خودسازی، بهترین عملکرد را به ثبت برسانید؟ چطور می‌توانید دستیابی به یک هدف را به شدت ساده کنید تا در ادامه بتوانید به اهداف بزرگ‌تری بیندیشید و به آن‌ها نیز دست پیدا کنید.

۱. اهدافی را برگزینید که شما را هیجان‌زنده می‌کند.

در وهله نخست، باید بدانید که برای خود و زندگی خود چه می‌خواهید. در این مرحله باید فکر خود را به پرواز در آورده و به رؤیا پردازی‌های بزرگی بپردازید. به این ترتیب می‌توانید هدفی را که بیش از همه شما را هیجان‌زده می‌کند انتخاب کنید. یک هدف واقعی و مطلوب در عین حال که انگیزه حرکت و تکاپو را در شما ایجاد می‌کند، شور و شعف را در شما برانگیزد. چنین هدفی، انگیزه لازم برای خروج از منطقه امن را اختیار شما قرار می‌دهد. چرا که شما باید دست به انجام کار‌هایی بزنید که تاکنون هیچ سررشته‌ای در آن نداشته‌اید. اهدافی که برای زندگی خود در نظر گرفته‌اید دریچه‌هایی جدیدی را در زندگی شما خواهند گشود، در همین راستا شما قادر به دستیابی به موفقیت‌های نوینی خواهید بود. در نتیجه احساس رضایت از خود به شدت در شما افزایش پیداکرده و از این گذشته، مراحل خودسازی را با موفقیت سپری خواهید کرد.

از آنجایی‌که اهداف می‌توانند شما را در مسیر درستی به سوی اهدافتان هدایت کنند، در خودسازی نقش بسیار مهمی را ایفا خواهند کرد. در حقیقت ما هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شویم با انتخاب‌های گوناگونان روبه‌رو خواهیم بود، اما زمانی که هدف مشخصی را برای خود تعیین کرده باشیم به سادگی انتخاب‌های خود را اولویت‌بندی کرده و عواملی که تمرکز شما را برهم می‌زند، نادیده بگیرید.

برای آنکه بهترین نتایج ممکن را به دست آورید. باید اهداف مشخص و قابل سنجشی را برگزینیم. از این گذشته اهداف موردنظر باید قابل اندازه گیر‌ی و واقع‌گرایانه باشند و نیز بازه زمانی مشخصی را برای دستیابی به اهداف خود در نظر بگیرید. ما عموماً بازه‌ای سه ماهه را برای دستیابی به اهداف، ایده‌آل می‌دانیم. چرا که ۱۳ هفته برای دستیابی به هدفی مشخص و کوچک کفایت خواهد‌کرد. در عین حال این بازه زمانی، آن قدر‌ها طولانی نیست که فرد انگیزه خود را از دست داده و از انجام اقدامات لازم طفره رود. در واقع غالباً فرد در این بازه زمانی انگیزه خود را از دست نخواهد داد.

۲. برنامه‌ی سالانه‌ای را در نظر بگیرید.

تمام اهداف در بازه‌های سه ماهه محقق نخواهند شد. شما می‌توانید اهداف بزرگ‌تر را به بخش‌های کوچک‌تری تبدیل کرده و این بخش‌ها را در بازه‌های سه ماهه دنبال کنید. از این رو لازم است برنامه سالانه خود را روی یک تقویم دیواری به وضوح مشخص کنید.

برای این منظور تمام روز‌های سال را روی یک صفحه قرار دهید. به این ترتیب قادر خواهید بود زمان خود را به‌بهترین شکل مدیریت کرده و تمام برنامه‌های موردعلاقه خود را در برنامه سالانه خود نگنجانید.

به عنوان مثال:

برنامه‌ای را برای تعطیلات در نظر بگیرید- به خاطر داشته باشید خودسازی علاوه بر تعیین اهداف مشخص، شامل استراحت، بازیابی انرژی و ماجراجویی نیز می‌شود.
موعد مشخصی را برای دستیابی به اهداف خود در نظر بگیرید- به این ترتیب می‌توانید کار‌هایی را که در ارتباطی نزدیک به یکدیگرند، به وضوح مشاهده کنید و در نهایت مقدمات دستیابی به هدف متعالی خود را با دقت و آگاهی بیشتر و بسیار واقع‌گرایانه در‌نظر خواهید گرفت.
تاریخ‌هایی که نباید فراموش کنید را در تقویم مشخص کنید- برای مثال تاریخ تولد عزیزان و سالگرد‌ها را در تقویم مشخص کنید.

علاوه بر تمام این موارد شما با مشاهده این تقویم گذر زمان را به وضوح احساس خواهید کرد. از این گذشته نمی‌توانید آنچه در پیش روی خود می‌بینید را نادیده بگیرید!

۳. پروژه‌های خود را به بخش‌های کوچک‌تر و سبک‌تری تقسیم کنید.

اگر احساس می‌کنید هدفی که انتخاب کرده‌اید بسیار بزرگ است و شما برای شروع دچار سردرگمی شده‌اید این را بدانید که در این راه تنها نیستید. همه ما به این وضعیت دچار می‌شویم. گویی دیگر توانی برای انجام کار‌ها در ما باقی نمانده است. چرا که ناامیدی، ذهن ما را در غباری غرق خواهد کرد. این غبار آنچنان دید ما را مختل می‌کند که دیدن و برنامه‌ریزی کردن برای‌مان به مراتب مشکل‌تر خواهد شد.

اما چطور می‌توانید با این احساس ناامیدی مبارزه کنید؟ کار چندان پیچیده‌ای نیست، بهتر است که هدفتان را به بخش‌های بسیار کوچک‌تری تقسیم کنید. با تقسیم کردن هدف به قسمت‌های کوچک‌تر، شما با هر تلاش خود بخشی از کار را به انجام رسانده‌اید. برای این منظور باید فهرستی از وظایف را برای خود تهیه کنید. برای مثال شما دیگر نیازی ندارید به این بیندیشید که می‌خواهید یک تجارت را راه‌اندازی کنید. بلکه می‌دانید باید یک نام برای تجارت خود در نظر بگیرید، لوگوی مناسبی را طراحی کنید، وب سایت تجارت خود را راه‌اندازی کنید، خدمات و محصولات خود را پیشنهاد دهید، نحوه بازاریابی خود را مشخص کنید. به این ترتیب می‌توانید تمام گام‌های لازم را از قبل برنامه‌ریزی کنید. سپس قدم به قدم به سمت هدف بزرگ‌تر خود گام بردارید.

۴. برای هفته خود برنامه‌ریزی داشته باشید.

یکی از بزرگترین عواملی که انسان را از دستیابی به اهداف و انجام بهترین کار ممکن باز می‌دارد، کمبود زمان است.

در اکثر مواقع هدف موردنظر شما در کنار کار‌هایی که در دست انجام هستند به نظر مازاد می‌رسد. اما در واقع شما می‌توانید خلال انجام وظایف و برنامه‌های فعلی خود، چند قدم به سوی اهدافتان بروید.

در واقع، این کمبود وقت نیست که مانع شما می‌شود. بلکه این نحوه مدیریت زمان است که این مانع را برای شما به وجود می‌آورد. از این رو، مدیریت زمان از جمله مهارت‌های ضروری در خودسازی به شمارمی‌رود. شما برای بررسی رویداد‌های اخیر، بیش از یک ساعت را بدون آنکه حتی متوجه شوید در اینستاگرام سپری می‌کنید. درحالیکه در این بازه می‌توانید گامی به سوی اهداف خود بردارید. خودسازی نیازمند نظم است. از این رو شما باید با استفاده از یک تقویم هفتگی برنامه یک هفته خود را به دقت مشخص کنید. به این ترتیب بخشی از مسیر دستیابی به هدف خود را در طول هفته طی خواهید کرد. برنامه‌ریزی برای ما مسئولیت ایجاد خواهد کرد. شما به سختی می‌توانید از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنید.

۵. قدردانی را بیاموزید

زندگی توأم با خودسازی در برخی از مراحل بسیار دشوار خواهد بود. چراکه شما با موانع و مشکلاتی مواجه خواهید شد که شاید از توان شما بزرگ‌تر باشند. به خاطر داشته باشید که پستی‌هایی که در مسیر شما قرار می‌گیرد، خاک حاصلخیزی را برای شما به ارمغان خواهد آورد که شما را به بلندترین نقطه موردنظرتان خواهد رساند. قدردانی احساسی مثبت را در شما ایجاد خواهد کرد. شما زمانی که سپاسگزار هستید نمی‌توانید عصبانی یا مضطرب باشید.

سپاسگزاری توجه شما را به داشته‌هایتان معطوف خواهد کرد. زمانی که در جایگاه یک فرد سپاسگزار قرار گرفته‌اید، انرژی‌های مثبت را به مراتب بهتر دریافت خواهید کرد. سپاسگزاری شما را برای مواجه با چالش‌های زندگی مهیا خواهد کرد. برای قدردان بودن تمرین کنید. روزانه سه مورد از چیز‌هایی که بابت آن‌ها قدردان هستید را در دفتر خود یادداشت کنید... چه احساسی خواهید داشت؟

۶. عادات خود را ریشه‌یابی کنید.

موفقیت هرگز طی یک شب به دست نیامده است. شاید زمانی که به زندگی اطرافیان خود نگاه می‌کنید، تصور کنید که آن‌ها یک شبه به این سطح از موفقیت دست پیدا کرده‌اند، اما آنچه شما می‌بینید تنها سطحی‌ترین لایه زندگی آن افراد است.

موفقیت ثمره تلاش مداوم و پی در پی است. موفقیت، تصمیم به ادامه دادن است. موفقیت، اتخاذ تصمیم‌های درست در مسیر درست است.

به همین دلیل عادات، نقش مهمی در موفقیت شما ایفا می‌کنند. نگاهی به عادات خود بیندازید. شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که پس از بیدار شدن از خواب، رختخواب خود را مرتب کرده و قبل از خواب مسواک می‌زنید. این عادات در ضمیر شما نهفته شده‌اند، در صورتی که آن‌ها به جا نیاورید احساس عجیبی سراسر وجود شما را فراخواهد گرفت. حال تصور کنید، در صورتی که عادات مثبت بیشتری را در خود نهادینه کرده باشید، دستیابی به اهدافتان تا چه اندازه ساده خواهد شد. اما تغییر عادات کار چندان ساده‌ای نخواهد بود. برای این منظور یک دفتر یادداشت بردارید و عاداتی که برای خود می‌پسندید را در آن یادداشت کنید. برای‌مثال، نوشتن ۵۰۰ کلمه در روز، خواندن یک فصل از یک کتاب، یک پیاده روی کوتاه در طول روز و بسیاری دیگر. این عادات از شما انسان بهتری خواهند ساخت و شما را در مسیر خودسازی و دستیابی به اهدافتان یاری خواهند کرد.

منبع: ویرگول

انتهای پیام/

 

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر