کد خبر: ۷۲۸۱۲۰۰
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰
۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰
کد خبر : ۷۲۸۱۲۰۰

یک کارشناس ارشد روانشناسی درباره نحوه پرورش کودکان شاد توضیحاتی داد.

عابد/ ۱۴

الهام پورمولایی کارشناس ارشد روان شناسی، مشاور کودک و نوجوان و آموزش کودکان استثنایی در گفت و گو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره شاد بودن کودکان گفت: شاد بودن هدیه ای است که والدین می توانند آنرا به کودک تقدیم کنند.

او افزود: یکی از مهم ترین ابزار برای پرورش کودکان شاد دادن حس اعتماد به نفس، عزت نفس و رضایت مندی به آنهاست که با این کار والدین استعداد شاد بودن در کودک را پرورش می دهند.

این کارشناس ارشد روانشناسی تصریح کرد: منظور از شاد کردن کودکان شادی لحظه ای و کوتاه مانند دادن اسباب بازی و تنقلات مورد علاقه نیست، بلکه  باید کودکانی را پرورش داد که شادی جزء ویژگی بارز و پایدار آنها مانند عزت نفس، خوش بینی و خویشتن داری باشد.

پورمولایی با اشاره به راهکارهای مناسب جهت پرورش روحیه شاد در کودکان اظهار کرد:  والدین باید با دقت تمام توجه و تمرکز خود را هنگام صحبت کردن کودکان به او دهند و از انجام کارهای دیگر از قبیل صحبت با تلفن، تماشای تلویزیون، بازی با گوشی و ... به صورت جدی پرهیز شود.


بیشتر بخوانید: ۱۰ تکنیک آسان برای شاد بودن در زندگی


او ادامه داد: کودکان را باید بی قید و شرط دوست داشت و احساسات خود را به آنها همانند در آغوش کشیدن نشان دهیم.

این مشاور کودک و نوجوان درباره اصطلاح قید و شرط به منظور دوست داشتن کودکان گفت: اصطلاح قید و شرط به معنای این است که به کودک بگوییم اگر این کار را انجام دهی دوستت دارم یا اگر غذایت را کامل بخوری بیشتر دوستت دارم که چنین چیزی اصلا کار پسندیده ای نیست.

پورمولایی تصریح کرد: باید به کودکان عشق ورزید و اولین راز پرورش کودکان شاد تقدیر کردن از اوست یعنی با شناسایی استعدادهای او آنها را درون کودک پرورش دهیم و تا فرزندی شاد را به جامعه در آینده نه چندان دور تحویل دهیم و تمام این کارها باعث می شود تا کودک علاوه بر به دست آوردن اعتماد به نفس هم خود و هم دیگران را دوست داشته باشد.

این کارشناس ارشد روان شناسی ادامه داد: بازی کردن فیزیکی با کودک مانند دویدن، دوچرخه سواری و در کارهای مورد علاقه او همراهی شان کنیم و برای تفریح کردن کودکان خلاق باشیم و اگر هرکار مثبتی انجام دادند از آنها تعریف کنیم و بگوییم آفرین این کارت بسیار عالی بود تا با این روش ها انگیزه شاد بودن در کودکان سرزمینمان را افزایش دهیم.

پورمولایی اظهار کرد: بازی کردن باکودکان به خصوص افراد زیر 6 سال را جدی بگیریم؛ چرا که کودکان با بازی کردن به کشف دنیا، قوانین طبیعت و تفکر در پیرامون زندگی می پردازند.

این مشاور کودک و نوجوان درباره کارهای اجباری که والدین به فرزندان تحمیل می کنند، گفت: تحمیل کارهای اجباری توسط والدین مانند فرستادن کلاس هایی که کودکان دوست ندارند باعث می شود آنها کودک شادی نباشند.

پور مولایی افزود: رشد سالم روانی کودک بین سنین 1 تا 6 سال اول زندگی باید به وجود آید و در صورتی که اتفاق نیفتد کودک در زندگی شخصی یا اجتماعی خود تبدیل به فرد مضطرب و پراسترس خواهد شد.


بیشتر بخوانید: بی‌خطرترین و موثرترین راه برای شاد بودن


او ادامه داد: پازل بازی، شن بازی، خانه سازی از انواع بازی هایی هستند که می توانیم به کودک هدیه کنیم و اگر دقت کرده باشیم بازی هایی که در دوران گذشته کودکان از قبیل طناب کشی، مسابقات گروهی و ... انجام می دادند کودکان شادتری بودند.

پورمولایی در پایان گفت: کودکان ما تحرک را دوست دارند و همین تحرک هاست که باعث پرورش روحیه شادطلبی و بروز انگیزه در کودکان می شود. همچنین بازی های گروهی باعث ایجاد روحیه شاد در کودکان خواهد شد.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر