کد خبر: ۷۳۵۳۱۰۲
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
کد خبر : ۷۳۵۳۱۰۲

یک روانشناس به فعالیت روانشناس‌نما‌ها در اینستاگرام در ایام کرونایی به کاربران شبکه اینستاگرام هشدار داد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، گوهریسنا انزانی ، در این‌باره می‌گوید: به نظر می‌رسد از یک طرف نرخ افسردگی، طلاق، آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد و ... در کشور افزایش داشته و از طرف دیگر به دلیل شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن نزدیک‌تر شدن افراد خانواده با یکدیگر، معضلات بیشتری دامن خانواده‌ها را گرفته است، اما در حال حاضر می‌بینیم که شرایط بحرانی کنونی، احساس منجی بودن را در برخی از روانشناس نما‌ها بیشتر کرده است.

وی ادامه می‌دهد: طی سال‌های اخیر تعداد روانشناس نما‌ها و روانشناسان زرد افزایش چشم‌گیری داشته‌اند، اما امروزه به دلیل کرونا به نظر جایگاه این افراد گا‌ها بیشتر و محکم‌تر شده و تقریبا در بیشتر صفحه‌های اینستاگرام می‌بینیم افرادی که تخصصی در این زمینه ندارند اقدام به ارائه خدمات روانشناسی به کاربران فضای مجازی کرده‌اند، به طوریکه اگر متخصص حوزه روانشناسی با آن‌ها وارد ارتباط شود، آن‌ها هیچ پاسخی ندارند.

این روانشناس می‌افزاید: در شرایطی هستیم که به دلیل ویروس کرونا همچنان ترسی در مردم وجود دارد و مردم نمی‌توانند چندان از خانه خارج شوند، همین موضوع باعث شده مشکلات و معضلات آن‌ها شدت گیرد؛ اکنون فضا برای این روان‌شناس‌نما‌ها در شبکه‌های مجازی باز شده و آن‌ها با دریافت هزینه‌ای از مخاطبان خود خدماتی را ارائه می‌دهند که هیچ منبع علمی ندارد؛ اما آن‌ها به دلیل اینکه فن بیان بسیار خوبی دارند و بعضا دچار اختلال خودشیفتگی هستند، احساس می‌کنند که دارای اطلاعات و توانمندی هستند و می‌توانند به بقیه کمک کنند، حال آنکه در واقعیت هیچ دانشی در این زمینه ندارند و صرفا با مطالعه مباحثی کوتاه و کلیدی می‌خواهند به دیگران کمک کنند و از این طریق آسیب‌ها و پیامد‌های جبران‌ناپذیری را برای مردم ایجاد می‌کنند.

انزانی با تاکید بر اینکه مردم باید بدانند که روانشناسی مطالعه علمی رفتار و فرآیند‌های ذهنی است، تصریح می‌کند: روان‌شناسان حقیقی کمک می‌کنند تا شرایط زندگی افراد مانند مهارت‌های زندگی، مهارت‌های فرزندپروری و... تسهیل پیدا کند. حل مشکلات روانشناختی انسان‌ها مسیری سخت، زمان‌بر، پر پیچ و خم و پیمودن آن به تنهایی بسیار دشوار است و هیچ درمان فوری وجود ندارد، اما بازی روانشناس‌نما‌ها با روان مردم دقیقا از این‌جا آغاز می‌شود. بسیاری از افراد حوصله پیمودن این مسیر سخت را ندارند و روانشناس‌نما با استفاده از فن بیان و به کار بردن جملات قشنگ، به صورت مقطعی به این افراد کمک می‌کنند.

به گفته وی، مهم‌ترین مولفه دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره، امکان دریافت اطلاعات از طریق «مشاهده» است؛ یعنی روانشناس باید فرد را از نزدیک ببیند، از نظر بالینی رفتار او را ارزیابی و از گذشته او اطلاعات کسب کند و با ارزیابی دقیق، راهکار منحصر به فردی را برای او برنامه‌ریزی کند و در مسیر پر پیچ و خمی که در درمان طی می‌شود به عنوان روح راهنما نقش‌آفرینی کند.

بنابر اظهارات انزانی، امروزه بسیاری از افراد به دلیل شرایط اقتصادی، کمبود وقت یا بی‌حوصلگی احساس می‌کنند که می‌توانند با دیدن یک لایو در اینستاگرام زندگی‌شان را تغییر دهند، این درحالیست که مشکلات انسان‌ها از کودکی شروع می‌شود و فردی که به عنوان مشاور یا روانشناس در کنار افراد قرار می‌گیرد باید از نظر علمی، اخلاقی و اجتماعی صلاحیت داشته باشد و حداقل یک مدرک تحصیلی دانشگاهی در زمینه روانشناسی و مجوز‌های لازم را کسب کرده باشد، در کارگاه‌های تخصصی اساتید خود شرکت کرده و تجربه لازم را برای برخورد با مراجعان داشته باشد.

این روانشناس می‌افزاید: در واقع با توجه به شرایط اقتصادی و شرایط کاری و نداشتن مطالعه، افراد حوصله ندارند به رفتار و گذشته‌شان فکر و آن را اصلاح کنند و ترجیح می‌دهند با چند جمله حال خودشان را به صورت مقطعی خوب کنند. انسان‌ها برای انجام هر فعالیت ساده، نیاز به تکرار و تمرین دارند، پس چطور برای مسائل و مشکلات زندگی خود انقدر سطحی و ساده نگاه می‌کنند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر