کد خبر: ۷۳۷۳۶۳۷
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
کد خبر : ۷۳۷۳۶۳۷
معاون بهداشت وزارت بهداشت؛

رئیسی گفت: کرونا نه از بین رفته و نه ضعیف شده و اگر در حال حاضر توانسته‌ایم آن را مدیریت کنیم به دلیل رعایت نکات بهداشتی توسط مردم بوده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره روند پیشرفت ویروس کرونا اظهار کرد: این تصور که با گرم شدن هوا کرونا از بین می‌رود، تصور غلطی است و اتفاقاً می‌بینیم که مناطق گرمسیر گرفتار کرونا شده‌اند.

او در ادامه افزود: برزیل و روسیه که در رتبه ۲ و ۳ تعداد مبتلایان قرار دارند، جزء سردترین و گرم‌ترین کشور‌ها هستند و تفاوتی در این زمینه وجود ندارد. 

رئیسی بیان کرد: ما باید بپذیریم که هر فردی هنگام خروج از منزل بهتر است از ماسک و دستکش استفاده کند، ثابت شده است که ماسک می‌تواند در قطع زنجیره انتقال ویروس موثر باشد.

نوع ماسک هنگام استفاده اهمیت چندانی ندارد 

او با اشاره به اینکه باید افراد را به درست کردن ماسک در منزل تشویق کنیم، گفت: اصلا نیاز نیست که حتما افراد در این روز‌های کرونایی از ماسک N۹۵ یا سه لایه استفاده کنند. با توجه به این که دستور بازگشایی مساجد، پاساژها و مکان‌های عمومی دیگر صادر شده است باید بیش از پیش به رعایت نکات بهداشتی توجه شود.

معاون وزارت بهداشت بیان کرد: کرونا نه از بین رفته و نه ضعیف شده است، اما اگر در حال حاضر توانسته‌ایم کرونا را مدیریت کنیم به دلیل رعایت نکات بهداشتی توسط مردم بوده است. اگر مردم نکات بهداشت فردی را رعایت نکنند دوباره گرفتار ویروس خواهیم شد و استان‌هایی هم که وضعیت سفید پیدا کرده اند ممکن است دوباره مبتلا شوند.

کرونا ویروسی که به عروق خونی حمله می کند

رییسی درباره اینکه آیا رفتار ویروس تغییر کرده است و گفته می شود ویروس کرونا تنفسی نیست و موجب لخته خون و آسیب به اندام‌ها می شود، گفت: اینکه ویروس درگیر تنفسی ندارد، درست نیست، باید توجه داشت که کروناویروس قطعا درگیری تنفسی دارد و باعث تنگی نفس، هایپوکسی و نارسایی ریه می‌شود، اما در پاتوفیزیولوژی بیماری، شرایط متفاوت است و در یک جمله می‌توان گفت که کرونا موجب التهاب لایه پوششی عروق به نام «اندوتلیوم» می شود و تمام ارگان هایی دارای عروق مثل ریه، کلیه، دستگاه گوارش، قلب و مغز آسیب می بینند.

او ادامه داد: کرونا چون عروق قلبی و مغزی را درگیر می کند، می تواند موجب سکته مغزی و قلبی شود و مطالبی درباره کاوازاکی و کرونا در کودکان مطرح شده بود و کاوازاکی چون بیماری مرتبط با سیستم ایمنی است و التهب عروق و مخاط رخ می دهد، این بیماری در کودکان ظاهر شده بود.باید توجه داشت بدن از عروق تشکیل شده و در تمام سرخرگ ها اندوتریم وجود دارد، کرونا می تواند همه بدن را درگیر کند.

رد شایعه مخالفت سازمان جهانی بهداشت با کالبدشکافی فوتی‌های کرونا

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره اینکه سازمان جهانی بهداشت و چین با کالبدشکافی مخالف هستند، گفت: این ادعاها درست نیست و پزشکان می توانند فوتی ها را بررسی و از بیماران نمونه برداری کنند و باید توجه داشت که کرونا موجب لخته خون می شود و لخته ها در رگ های ریز می ماند و مانع از خون رسانی به اندام می شود و می تواند درگیری ریه و قلب ایجاد کند، به همین دلیل یکی از درمان های توصیه شده برای بیماران کرونایی در آی سی یو استفاده از داروهای ضد لخته است و اکنون هم از این داروها استفاده می شود.

علت افزایش آمار ابتلاهای روزانه کرونا در کشور

رییسی درباره علت افزایش تعداد موارد روزانه کووید-۱۹ کرد: قدرت بیماری زایی کم نشده و همچنان در گردش است و ما در ایران تست های سرپایی را بالا برده ایم و 200 هزار تست سرپایی انجام داده ایم که اغلب افراد علائم خفیف داشتند و در غربالگری شناسایی شدند و معمولا در سرپایی 10 تا 12 درصد کسانی که تست می دهند، کرونا مثبت هستند و نیاز به بستری ندارند و می توانند در نقاهتگاه یا منزل ایزوله شوند و با استراحت و درمان های ساده سرپایی کاملا بهبود پیدا کنند.

او ادامه داد: از نظر ما شناسایی این افراد یک دستاورد مثبت است و هر چه زودتر این افراد شناسایی شوند، کمک کننده است؛ چرا که این افراد ایزوله می‌شوند و به این ترتیب امکان انتقال به دیگران کاهش می‌یابد. علت دوم نیز آن است که این افراد ممکن است خودشان علامت نداشته باشند اما در ارتباط با افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و سالمندان و انتقال بیماری، در آن افراد می‌توانند بیماری شدید ایجاد کنند.
کاهش محسوس موارد بستری کرونا در کشور

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: بنابراین میزان بستری‌های کرونا در کشور به صورت کاملا واضح کاهش یافته است اما بیماران سرپایی بیشتر را شناسایی می‌کنیم البته در برخی استان‌ها مثل خوزستان اکنون موارد بستری هم زیاد است؛ چراکه پیک بیماری حدود یک هفته است که شروع شده و در حال ادامه است.

نحوه تصمیم گیری ها در ستاد ملی کرونا و نقش وزارت بهداشت

رییسی درباره سازو کارهای ستاد ملی مقابله با کرونا وظیفه وزارت بهداشت بیان کرد: ما قبل از اینکه در ستاد ملی مقابله با کرونا موضوعی مطرح شود، ما بحث های کارشناسی را در وزارت بهداشت بررسی می کنیم،همچنین در کمیته ای در وزارت کشور که اکثر سازمان های مختلف در آن حضور دارند، موضوعات مطرح و از جنبه های مختلف به آن نگاه و پیشنهاداتی داده می شود، همچنین رئیس کمیته های تخصصی با ستاد ملی مقابله با کرونا موضوعات را مطرح می کنند و پیشنهادات را مورد بحث و بررسی قرار می دهند و در نهایت پیشنهادات در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و تصمیم گیری می شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: نباید به کرونا فقط از جنبه سلامت جسمانی نگاه کرد و باید از جنبه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به بحران کرونا نگاه کرد، کشوری مثل امریکا 114 میلیارد دلار برای مقابله با کرونا اعتبار تخصیص داده و هزینه کرده و انگلیس برای مقابله با کرونا 220 میلیارد پوند اعتبار گذاشته است، یادمان باشد ما در کشوری زندگی می کنیم که با ظالمانه ترین تحریم ها مواجه هستیم و فشارهای بسیاری به ما وارد کردند و ما در تامین تجهیزات و دستگاه ها تحریم هستیم و با تکیه بر توان داخلی، مردم و کادر درمان مه دادیم توانستیم مدیریت آبرومندانه داشته باشیم و صادقانه باید بگویم، درصدی از مردم اگر کسب وکار روزانه خود را نداشته باشند محتاج نان شب خواهند بود.

عادی شدن کرونا؛ بزرگترین ترس وزارت بهداشت

رییسی درباره بازگشایی ها و عادی شدن کرونا برای مردم گفت: وزارت بهداشت علاقه دارد قرنطینه باشد اما باید جواب این سوال را داد که ما تا چه زمانی می توانیم از نظر اقتصادی و معیشتی قرنطینه و تعطیلی ها را ادامه داد، باید توجه داشت زمانی می رسد ما مجبور می شویم همزمان با بازگشایی کسب و کارها پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم و در کنار سلامت فرهنگ و مذهب و دین وعبادت را هم لحاظ کنیم چرا که ویروس کرونا همچنان با ما خواهد بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: بنابراین ما همه موضوعات را در کنار هم در نظر می گیریم و بحث نظارت ها ادامه دارد و بررسی دقیقی انجام داده ایم و مردم بر اساس بررسی های اپیدمیولوژی به سمت عادی شدن کرونا می روند و این خطرناک است و ما از ویروس نمی ترسیم بلکه بزرگترین ترس ما این است که مردم فکر کنند شرایط عادی و ویروس کرونا ضعیف شده است البته اختلاف نظرهایی هم وجود دارد و نقش وزارت بهداشت در ستاد ملی مقابله با کرونا بسیار کلیدی است و اینطور نیست که همه خواسته های عینا اجرایی شود و برخی خواسته ها تعدیل می شوند.

نیمی از تهرانی ها پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند

او ادامه داد: در بازگشایی های بسیار تلاش کردیم و کار فوق العاده ای در تدوین پروتکل های بهداشتی صورت گرفت، سه هفته پیش بررسی ها نشان داد که میانگین کشوری 82 درصد پروتکل های بهداشتی را رعایت می کردند و در تهران با 32 درصد کمترین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی را داشت که این رقم به 56 درصد در تهران رسیده و جزو پایین ترین هاست و در استان های جنوبی رعایت پروتکل ها متفاوت بود و در خوزستان 61 درصد شاهد رعایت پروتکل های بهداشتی بودیم و استان های مرکزی بهتر پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کردند.

رییسی گفت: اگر ما می خواهیم از مترو استفاده کنیم باید حتما از ماسک استفاده کنیم و اگر ماسک نداشته باشیم حتما در معرض خطر هستیم و اکنون که طرح نترافیک اجرا نمی شود با شلوغی مواجه هستیم و مدتی بعد با پدیدیه آلودگی هوا رو به رو خواهیم شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: کشور کره جنوبی که در مقابله با کرونا خوب عمل کرده بود، مدارس را باز کردند و دچار چچالش شدند و به عقب برگشتند و مدارس را تعطیل کردند و انگلیس غربالگری که ما از اسفند شروع کرده بودیم این طرح را از چند روز پیش اجرایی کردند و کشور سوئد هیچ کدام از مدل ها را اجرایی نکرد و همه مراکز فعال بودند و توصیه کردند افراد با سن بالا در جمع ها حاضر نشوند و بعد از انگلیس در رتبه دوم دنیا به ازاری هر یک میلیون جمعیت قرار دارد اما در ایران علی رغم بازگشایی ها مرگ و میرها افزایش پیدا نکرده و کاهشی است و تعداد موارد مثبت سرپایی ما رو به افزایش است و ما به دنبال تشدید نظارت ها با همکاری بسیج، تعزیرات، نیروی انتظامی و قوه قضاییه هستیم، بسیاری از اصناف QR کد را نصب نکردند و مردم میتوانند با این کدها بر عملکرد اصناف نظارت کنند، باید توجه داشت اگر مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند احتمال پیک مجدد کرونا وجود دارد.

رییسی درباره پاداش های مالی پایین نیروهای بهداشتی در خط مقدم مقابله با کرونا گفت: ورای پاداش معنوی وایثارو فداکاری که همکاران ما داشتند، معتقدم باید پاداش مالی به نیروهایمان پرداخت شود اما باید توجه داشت که ما تعداد کارکنانمان بالا اما منابع مالی مان اندک است، تمام بودجه ای که تاکنون برای مقابله با کرونا به وزارت بهداشت پرداخت شده است، 30 درصد یکی میلیارد یورو صندوق توسعه ملی بوده که به فرمایش مقام معظم رهبری برای مقابله با کرونا اختصاص داده شده است و این رقم ناچیز در بین دانشگاه های علوم پزشکی توزیع شده است و برنامه داریم تا حد توانمان از همکاران تقدیر کنیم.

غذاخوری ادارات تعطیل شود

رئیسی درباره شرایط حضور کارکنان ادارات نیز بیان کرد: اگر کارمند بیماری زمینه‌ای و سن بالا داشته باشد بهتر است دورکاری کند. افرادی نیز که در محل کار حاضر می‌شوند باید ماسک داشته و درصورتیکه ارباب رجوع دارند، او هم ماسک زده باشد. تجمع در سالن‌های غذاخوری ادارت متوقف شود و اگر فردی به کرونا مبتلا شد باید با خوداظهاری از حضور در محل کار خوددداری کند.

عروسی در تالارها همچنان ممنوع است

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه برگزاری مراسم عروسی در تالارها همچنان ممنوع است، ‌ ادامه داد: در مواردی که تخلفات صورت  گرفته بود و اقدام به برگزاری مراسم عروسی کردند، داماد و صاحب تالار بازداشت شدند. البته نظارت بر مجالس عروسی در منازل برای ما سخت است. اکنون آمار بالایی که در استان خوزستان مشاهده می‌کنید به علت برگزاری همین مراسمات شلوغ در روزهای قبل بوده است. کنترل کرونا ویروس نیاز به تعهد اجتماعی دارد تا نکات بهداشتی به خوبی رعایت شود.

نگرانی از بازگشایی پارک های جنگلی و طرح سالم‌سازی سواحل

وی درباره بازگشایی پارک‌های جنگلی نیز اظهار کرد: اگر پارک‌ها برای قدم زدن و حضور کوتاه مردم باز شود، شاید مشکلی نداشته باشد، اما معمولا پارک‌های جنگلی محل تجمع افراد زیادی است و حتی شلوغی در زمین بازی و رستوران پارک شرایط نامناسبی را فراهم می‌کند. درخصوص بازگشایی طرح سالم سازی سواحل نیز این نگرانی وجود داشت که در صورت فعالیت دکه‌های فروش بلال، جگر و... احتمال انتقال ویروس کرونا افزایش یابد.

انتظار از مجلس یازدهم برای کامل شدن برنامه پزشک خانواده و نسخه الکترونیک

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره انتظارات وزارت بهداشت از مجلس یازدهم، گفت: اولین انتظار ما این است که این عزیزان نکات بهداشتی رارعایت کنند تا مجلس شاد و پرنشاطی داشته باشیم. از سوی دیگر توقع داریم مسائل مطرح شده در قانون برنامه ششم توسعه و برنامه پزشک خانواده و نسخه الکترونیک تکمیل شود.

نحوه سنجش سلامت نوآموزان در سال تحصیلی جدید

وی درباره نحوه برگزاری سنجش سلامت دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید نیز، ‌ گفت: این فرایند را با رعایت نکات بهداشتی و با سیستم نوبت دهی انجام خواهیم داد. خوشبخانه والدین وفرزندان نکات را به خوبی رعایت می‌کنند. از سوی دیگر معتقد هستیم برای بازگشایی سال آینده مدارس هم باید برنامه ریزی داشته باشیم و به این فکر کنیم که چگونه مدارس باز باشند و کرونا منتقل نشود؟

واکسن کرونا امسال به دست ما نمی‌رسد

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه کرونا حالا حالاها مهمان ما است، ‌ ادامه داد: تا زمانی که واکسن تولید نشود این ویروس مهمان کشورها است؛ ‌ توجه کنید در صورت تولید واکسن امسال به دست ما نخواهد رسید و باید خودمان را آماده کنیم که در شرایط مسالمت آمیز با کرونا زندگی کنیم تا به ما آسیب نرساند. اگر توجه کنید اکنون دیگر بسیاری افراد با یکدیگر دست نمی‌دهند و این فرهنگ تقریبا جا افتاده که این کار نوعی مقابله با انتقال ویروس است. پیشنهاد مشخص من این است که هر وزارتخانه به این سوال پاسخ دهد که چگونه می‌تواند فعال باشد ولی مانع انتقال ویروس به کارکنانش شود. مثلا وزارت ورزش فکر کند چگونه لیگ را برگزار کند اما مانع ابتلای بازیکنان به کرونا شود و...

خطر ابتلا به کرونا با سفر

وی درباره نگرانی‌های احتمالی نسبت به گسترش بیماری در تعطیلات  آخر هفته و آغاز سفرها، تصریح کرد: هر اتفاقی که می‌افتد ما انتظار داریم نتایج آن را دو هفته بعد ببینیم. مثلا در رعایت نکات بهداشتی و عدم خروج از منزل در ۱۳ بدر و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی نتایج را دو هفته بعد دیدیم. اکنون سفرها امکان انتقال ویروس از فرد ناقل به سایر نقاط را دارد. اگر مردم رعایت کنند و حتما به توصیه زدن ماسک گوش کنند اوضاع می‌تواند بهتر باشد. از طرفی اگر  در سفر در حریم خانواده خود باشند، بازار و رستوران نروند و تا حد امکان با خودرو شخصی خود سفر کنند و از همه مهم تر ماسک داشته باشند، باز هم ممکن است اوضاع بهتر باشد.

وی با بیان اینکه داشتن دستکش برای خود فرد محافظت ایجاد می‌کند، ‌ ادامه داد: به طور مثال به نظر من داشتن دستکش برای خدمت دهندگان در رستوران ها چندان مناسب نیست؛ چرا که دست خود فرد از ویروس محافظت می‌شود، اما ممکن است به دلیل تماس دستش با سطوح مختلف و نشستن آنها امکان انتقال ویروس به سایرین را افزایش دهد.

وی درباره بازگشایی مراکز دینی سایر ادیان، ‌ بیان کرد: دستورالعمل ابلاغی ما برای تمام ادیان است و دین‌ها را از یکدیگر جدا نکردیم. اکنون مجوزهای بازگشایی داده شده است. البته درخصوص بازگشایی مساجد دقت کنید که همچنان مجوز برگزاری مراسم‌ها داده نشده است و مساجد برای نماز و دعا باز هستند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴۹
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
شما اماکن عمومی مساجد مدارس پاساژ و .... رو باز کنین ماهم در شرایط مسالمت آمیز !با کرونا زندگی میکنیم...مردمو به کشتن دادین با چسب قطره ای چسبیدین به میز و صندلی ول نمیکنین یه کاربلد بیاد تصمیم بگیره لااقل وضع از این بدتر نشه چهار ماهه شایدم بیشتر کشور درگیر شده بعد تازه فهمیدین باید مسالمت آمیز زندگی کنیم ...شاید با اختلاسگرا بی تدبیر ها بشه یه جوری مسالمت آمیز زندگی کرد اما کرونا این چیزا حالیش نمیشه شایدم یه سری راهشو بلدن بی زحمت یاد مردم بدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
خوب شد گفتین خودمون نمی دونستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
خود دولت مقصر به خاطر جم کردن مردم برای سیم کارت و فروش سهام به بانک مراجعه کن اینم توی این شرط کرونا
بیداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
بخور سرکه سیب،سالمترین روش مبارزه با واگیری ویروس کرونا ست. حتما استفاده کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
خداوند جهالت رو از بین ببرد. آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
آقاااا مسئولین ما کرونا رو مهار کردن.!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
چ میشه دیگه نیاین تو تی وی صحبت کنین ... یعنی وقتی میاین ی خبر خوش نمیدین ... دیگه میدونیم خودمون ک هس تا همه مون بمیریم پس لزومی نداره دیگه حرف بزتین ... فقط قبول کنید نتونستید ..مهارش کنین تموم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
پس چرا دارید مدارس و دانشگاه ها و کلاس زبان هارا باز میکند ؟؟؟
خواهش میکنم رسیدگی کنید
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
اگه از بین نرفته و ضعیف نشده // چرا اماکن عمومی را باز کردید ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
آخرین باری که تلویزیون دیدم قبل از عید بود که کارشناسشون صداوسیما می گفتند کرونا عین سرماخوردگی هست
حالا میگن کرونا ضعیف نشده است
بالاخر چه کار کنیم کرونا بگیریم یا نه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
اینو به آقای روحانی بگید. مثینکه اخبار نگاه نمیکنه. شنبه میگه من فکر کردم کرونا ضعیف شده حواسم نبود همه جا رو باز کردم!
خدتیی همه چی مثل قبل شده. خدا به دادمون برسه توی پاییز.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
دولت ما از همه دولتهای جهان بیخیال تر و بی کفایت تره.
همه چیز رو میخواد بندازه گردن مردم. چهار بار در روز دیوار مترو رو وایتکس میمالن فکر کردن چه اقدامات موثری انجام دادن و همش از خودشون تعریف میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
تهران که از قبل هم شلوغتره اتوبوس و متروش. هیچ برنامه ای هم واسه زیاد کردن ظرفیت حمل و نقل عمومی نیست.
خدا شاهده هر روز وقت شلوغ روز، توی خط شلوغ آزادی پونک درب بی آر تی توی بعضی ایستگاها به زور بسته میشه.
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
درسته کرونا خطرناکه ولی خیلی از این حرفایی که میزنن به خاطر نون دونی هست که توی این ستاد مبارزه با کرونا برا بعضی ها درست شده. بالاخره براشون یه سفره جدیدی هم بازشده که اگه بگن کرونا ضعیف شده دبگه دلیلی برای ادامه کارش نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
چی شده
آرمان
|
United States
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
شما که همه جا رو باز کردید بعد میگید کرونا تمام نشده !!! الان بیاد از خیابونهای شهر شمالی یک فیلم بگیرد انقدر مسافر اومده که پارکها همه فول مسافر هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
شما یادتون نمیاد یه زمانی وزیر می گفت مردم به مسافرت عید نرن در اردیبهشت به هر خانواده ای بن مسافرتی میدیم.
قرار بود از همه تست تب گرفته بشه درب منزل. حالا بگذریم که ادعا میکرد با ۷۰ میلیون تماس گرفتن.
حاجی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
لطفا مساجد رو تعطیل کنید
لیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
همه ماماها، پرستاران و بهیاران شرکتی شاغل در شبکه بهداشت را استخدام کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
کره جنوبی مدارس را بعد از بازگشایی کوتاه سریعا تعطیل کرد زیرا آمار مبتلایان را بشدت بالا برد اما شما چیکار دارید میکنید و چه کسی پاسخگو میباشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
کره جنوبی مدارس را بعد از بازگشایی کوتاه سریعا تعطیل کرد زیرا آمار مبتلایان را بشدت بالا برد اما شما چیکار دارید میکنید و چه کسی پاسخگو میباشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
من شیراز زندگی میکنم . اتوبوس های شهر ما از قبل از کرونا کثیف و الوده بود تا ب امرور . این جدی میگم
مردم شیراز می دونند
هیچ سخت گیری هم برای زدن ماسک و دستکش داخل اتوبوس نیست .
پاسخ ها
سارا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
مردم خودشون مقصرن یه ماسک نمیزنن والا خیابون میرم جالبه هیچکس نمیزنه
Amir mohamad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
بعد اونوقت هرجا به دستتون میاد باز کنید از یه طرفم بگید درخانه بمانید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
رعایت کردن خیلی مهمه اما خبرامارراکه میخونی تاضعیف شدن خیلی فرق داره امارامروزراببینید ،بازم شکر ملت ایران بیکارفقیردرخانه نشسته اند بهترین راه مبارزه برااین ویروس است ،وای ازبیکاری فقر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
مسوولین هیچ بفکر مردم نیستن اصلا
پاسخ ها
سارا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
مقصر مردمن حاضر نیستن ماسک بزنن چین آدم بودن کل مردمش رعایت کردن
ناشناس
| Netherlands |
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
اینا که میگفتن ماسک هیچ تاثیری نداره فقط شستن دستها مهمه بلاخره کدومو باور کنیم ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
تنها راه حل اینکه هر کسی تو شهر خودش بمونه دولت دستور بده تمام ترددهای استانی ممنوع بشه مسافرها رو میگم حمل و نقل های اقتصادی به کارشون برسن ولی بجاش این همه مسافر یورش نبرن اصفهان وشمال این حدقل کاری که دولت بخاد تا پایان تابستون بکنه ترددهای استانی رو ممنوع کنه عیدم همین دوهزار نفر بودش فرق الان با عید چیه ضعیف شده کجا ضعیف شده بجای این حرفها عمل کنید راههای استانی رو ممنوع کنید لطفا تا این بیماری هرشخصی توی شهر خودش کنترل بشه ریش کن بشه جناب معاون بهداشت بجای اینکه ترددهای استانی رو ممنوع کنید دارید یه راه حلی پیدا میکنید تا مردم برن دریا اینم شودش پروتوکول بهداشتی چرا راهها را نمیبندید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
اونطوری بارش میفته گردن دولت. دولت فقط باید دستور بده و بودجه ها رو بالا بکشه. اینطوری بهش فشار میاد
خداوکیلی وضع کرونا افتضاح شده. کافیه یه سر به مترو بی آر تی بزنید.
کلی آدم هستن که از سر و کول هم بالا میرن و در حال سرفه و عطسه هستن بدون اینکه ماسک بزنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
منظورتان به دولت میباشد زیرا اصرار بر عادی سازی کرونا دارد
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
دولت وقتی مدارس و دانشگاه را بازگشایی کرده به جامعه تلقین کرد که کرونا تمام شده است زیرا قرار بود آخرین مکان ها برای بازگشایی باشند
پاسخ ها
سارا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
هی نگید دولت فلان بسان نگید مدرسه دانشگاه اداره باز شد بابا خود مردم مقصرن رعایت نمیکنن حاضر نیستن یه ماسک بزنن دستکش بپوشن
برو خیابون ببین والا توو شهر ما هیچکس دیگه نمیزنه منم که میزنم خجالت میکشم ازبس متفاوت توو چشم میام چون افراد کمی میزنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
مدارس باز شد اما بعلت بودجه بسیار کمی که به مدارس در مورد ضد عفونی داده شد عملا پروتکل بهداشتی رعایت نمی شود و سلامت دانش آموزان بشدت در خطر است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
پروتکل بهداشتی چیه عمو جان. دلت خوشه. اون یه کلمه س که آقای روحانی به خبرنگارا میکه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
مدارس دانشگاه ها ازمونهای سراسری خوابگاه هاو سایر مکان های پر جمعیت به شدت خطر ناک هستند لطفا همه رو لغو کنید تا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
چ فایده پول ترمهای ک گرفتن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
من روم نیشه
ر ف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
دولت و مردم و مسولان بهداشت بیشتر مردم باید با هم همکاری کنند تا کرونا را مهار کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
شما و دولت مقصرید بخاطر اینکه زودتر اقدامات لازم را انجام ندادید.و خون اینهایی که بخاطر اهمال شما از بین رفتن بر گردن شماهاست.چگونه کارگری که توانایی مالی ندارد میتواند مواد ضد عفونی کننده بخرد.در خانه بنشیند مثل شما لرد واقا زاده نیست.مجبور است برای معاش ناچیزش با این تورمی که دولت درست کرده برای کار بیرون برود= شیوع بیماری.اگر همین طور پیش برود تمامی ملت الوده میشوند.۱۰۰٪
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
پس شما تو اون ستاد دقیقا دارید چه کار میکنید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
از دید دولت که تمام شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
خسته نباشید با ایی موج مثبت ک به مردم میدی ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
نه بابا از شنبه همه چیز به روال عادی برمیگرده ما کرونا را شکست می دهید . چی شد این صحبتها چرا تبدیل شد به آیه یاس و نامیدی .
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
هرکی گفته کرونا را نمیتوانیم شکست دهیم اشتباه کرده
پاسخ ها
ناشناس
| Afghanistan |
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
هیچگاه بشر دانش امروزی را در طول تاریخ نداشته پس اگر هر کشوری به سهم خود تلاش کند کرنا نابود خواهد شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
پس چرادولت همه ی فعالیتها راآزاد کرد!!؟؟؟؟ مگر ماسک ودستکش وموادضدعفونی باکیفبت، ارزان ویارایگان شده!!؟؟؟ وداختیارعموم گذاشته شده!!؟؟؟
ناشناس
|
France
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
این ها رو به رئیس تون آقای روحانی بگید نه به مردم
پاسخ ها
omid
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
تا جایی که یادمه همین آقا چند ماه پیش اصرار داشت که مردم عادی نیاز به استفاده از ماسک ندارند!!!!!!!!!!!!!
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر