کد خبر: ۷۳۷۷۳۵۲
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
کد خبر : ۷۳۷۷۳۵۲
گروه : فارس » شیراز
استاندار فارس:

استاندار فارس با اشاره به ضرورت تسریع در تکمیل پروژه‌های فرهنگی نیمه تمام در این استان، موزه منطقه‌ای را یکی از این پروژه‌ها دانست و یادآور شد که تکمیل این پروژه ۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، عنایت‌الله رحیمی با اشاره به دیداری که همراه با جمعی از نمایندگان مردم شیراز در مجلس با وزیر میراث فرهنگی داشته است، گفت: در این دیدار راهکارهای تسریع در تکمیل پروژه‌های مهم گردشگری و میراثی در فارس، بررسی شد.

او افزود: پروژه موزه منطقه‌ای فارس با بیش از ۳۰ هزار مترمربع زیربنا، بزرگترین پروژه فرهنگی کشور محسوب می‌شود و اکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

استاندار فارس گفت: پروژه‌های مرکز فرهنگی سعدیه و باغ موزه مشاهیر که در این جلسه بررسی شد، ۲ طرح مهمی است که به روش BOT مراحل ساخت را شیراز طی می‌کند.

او با اشاره به مشکلاتی که از سال ۹۶ تا کنون روند اجرا این پروژه‌ها را با کندی مواجه کرده است، گفت: در این جلسه از وزیر گردشگری درخواست شد که با تامین تسهیلات کم بهره، به تکمیل این پروژه‌ها کمک شود.

رحیمی مجموعه زندیه شامل ارگ کریمخان، موزه پارس(عمارت باغ نظر)، حمام وکیل و عمارت دیوانخانه، را از دیگر پروژه‌های مهم مورد بحث در این جلسه ذکر و اضافه کرد: این آثار از بناهای شاخص و فاخر سلسه زندیه در ایران و بافت تاریخی و فرهنگی شیراز و مجموعه‌های گردشگری و فرهنگی فارس است که بر لزوم تشکیل هیئت امنا با حمایت وزارت گردشگری برای آنها تاکید شد.

استاندار فارس با اشاره به طرح موضوع لزوم تثبت جایگاه شیراز به عنوان قطب پزشکی ایران، یکی از راهکارهای دستیابی به این مهم را ایجاد شهرک سلامت دانست و گفت: شیراز همه ساله پذیرای بیماران زیادی از استان‌های همجوار و همچنین از کشورهای حوزه خلیج فارس است.

او ادامه داد: شهر سلامت با هدف استفاده حداکثری از این پتانسیل در سال‌های گذشته مصوب و در دولت تدبیر و امید با تلاش مدیران ارشد استان زمینه عملیاتی شدن اجرای طرح فراهم شد.

استاندار فارس با اشاره به اینکه شهر سلامت در زمینی به مساحت حدود ۹۰۰ هکتار و با حجم سرمایه گذاری بالغ بر ۸.۷ میلیارد دلار در چهار فاز و پیش‌بینی شده است، گفت: این طرح با ایجاد امکان اشتغال حدود ۲۵ هزار نفر به عنوان بزرگترین سرمایه گذاری بخش خصوصی در جنوب کشور محسوب می‌شود.

او با بیان اینکه فروردین سال ۹۶ این پروژه در سفر ریاست محترم جمهوری به استان فارس وارد فاز عملیاتی شده است، گفت: در جلسه با وزیر گردشگری، ایجاد امکان تامین مالی از محل تسهیلات مالی خارجی(فاینانس) مطرح شد.

استاندار فارس همچنین گفت: ساماندهی سنگ فرش ورودی تخت جمشید هم از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.

گفتنی است ساختمان پروژه مرکز فرهنگی سعدیه دارای زیربنای ۲ هزار و ۷۰۰ مترمربع شامل ۲ بخش با یک حیاط مرکزی است که بخش اول شامل یک آمفی تئاتر و محل برگزاری همایش‌ها و بخش دوم شامل کتابخانه و مرکز فرهنگی سعدی و سعدی شناسی است. از ویژگی‌های این طرح، استفاده از معماری اصیل ایرانی اسلامی است که با توجه به عبور آب قنات سعدیه از طرح جلوه و طراوتی خاصی در مجموعه ایجاد می‌کند.

پروژه باغ موزه مشاهیر فارس نیز یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی استان فارس است که به دلیل قرار گرفتن آن در نزدیکی آرامگاه حافظ در اولویت تکمیل قرار دارد. در باغ موزه مشاهیر، ۴۸ باغ برای معرفی ۴۸ مشاهیر ادبی ساخته می‌شود و مشاهیر ادبی مانند سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، نظامی گجوی، عطار، مولانا، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی و در بُعد بین المللی نیز گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور و دانته در این مکان معرفی می‌شوند.

استان فارس با داشتن بیش از چهار هزار اثر ثبت شده ملی و ۱۱ اثر ثبت شده بین المللی از استان‌های پیشرو در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، اما همچنان در حوزه زیرساخت‌های این حوزه با مشکلاتی روبروست.

در سال‌های گذشته پروژه‌های متعددی در حوزه گردشگری در استان فارس آغاز شده است که برخی از این پروژه‌ها به سرانجام رسیده و برخی نیز نیازمند حمایت‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

انتهای پیام/ 

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر