کد خبر: ۷۳۸۵۵۹۰
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰
۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰
کد خبر : ۷۳۸۵۵۹۰

با گذشت بیش از دو هفته از مرگ جورج فلوید، اعتراضات سراسری در آمریکا همچنان ادامه دارد و از خشم مردم کاسته نشده است.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، در پی قتل فجیع جورج فلوید به دست پلیس بی‌رحم آمریکا در روز پنجم خرداد در شهر مینیاپولیس، اعتراضات گسترده در شهر‌های مختلف ایالت مینه‌سوتا برگزار شد. ویدیوی منتشر شده از دقایقی قبل از جان سپردن جورج فلوید فقط مردم ایالت مینیاپولیس را تحت تاثیر قرار نداد، ویدیوی مربوط به قتل فلوید به حدی ناراحت‌کننده بود که احساسات تمام آمریکایی‌ها و حتی بسیاری از مردم جهان را برانگیخت. تنها طی چند روز، اعتراضات به نژادپرستی نهادینه شده در آمریکا به سایر ایالت‌ها رسید و بدین ترتیب زنگ خطر را برای حاکمیت آمریکا و مخصوصا پلیس این کشور به صدا در آورد.

حتی پس از آن‌که یک پلیس خاطی زانوی خود را به گلوی فلوید فشرد و او را به قتل رساند، رفتار وحشیانه پلیس آمریکا متوقف نشد و ادامه هم پیدا کرد. طی بیش از دو هفته اخیر که تظاهرات در آمریکا جاری است، ویدیو‌ها و تصاویر بسیاری منتشر شده که وحشی‌گری پلیس را نشان می‌داد. ضرب‌وشتم معترضان، استفاده از گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی از جمله رفتار‌های خشن پلیس آمریکا بود که صدای برخی از دادگاه‌های ایالتی را هم درآورد. مثلا در ایالت کلرادو، دادگاه ایالتی استفاده از هرگونه ابزار در راستای سرکوب معترضان را شدیدا محکوم کرد.

سرعت سرایت زیاد اعتراضات به سایر شهرهای آمریکا

از جمله دیگر وجه تفاوت اعتراضات اخیر با سایر تظاهرات پیشین در آمریکا، حضور پررنگ سفیدپوستان بوده است. بررسی چرایی حضور گسترده سفیدپوستان در این دور از اعتراضات خود موضوع مهمی است که در این وجیزه نمی‌گنجد. اما یک وجه دیگر از اعتراضات اخیر در آمریکا، سرعت سرایت بالای اعتراضات در سطح این کشور بوده است. گستره تظاهرات در آمریکا طی بیش از دو هفته اخیر را در نقشه زیر ملاحظه می‌کنید. در بیش از ۳۵۰ شهر آمریکا تجمعات اعتراض‌آمیز علیه ساختار نژادپرستانه در آمریکا برگزار شد.

در این بین گارد ملی آمریکا نیرو‌های خود را به ایالت‌های زیر ارسال کرد. نیروهای گارد ملی آمریکا در ایالت‌های کالیفرنیا، کلرادو، ناحیه کلمبیا، فلوریدا، جورجیا، ایلینویز، کنتاکی، ماساچوست، میشیگان، مینه سوتا، میسوری، نبراسکا، نوادا، کارولینای شمالی، داکوتای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، کارولینای جنوبی، داکوتای جنوبی، تنسی، تگزاس، یوتا، واشنگتن، ویسکانسین حضور پیدا کردند.

در تصویر زیر نقاط مشخص شده، شهرهایی است که در آن اعتراضات برگزار شده است. همچنین گارد ملی آمریکا در ایالت‌هایی که پررنگ‌تر نمایش داده شده، حضور پیدا کرده است.

///تداوم اعتراضات سراسری در آمریکا/ «فریاد» یک‌صدای مردم علیه نژادپرستی

در ادامه لیستی از شهر‌های آمریکا که در آن اعتراضات فشرده‌ای برگزار شده را می‌بینیم. این بخش‌ها به نوعی مراکز اصلی تظاهرات در کشور معرفی شده است.

مینیاپولیس
شهری که جورج فلوید در آن جان باخت. جمعیت انبوهی طی روز‌های اخیر تظاهرات صلح‌آمیزی را برگزار کردند. شمار زیادی از گل‌ها و تندیس‌های گچ بری به یاد فلوید در سراسر ایالت اهداء شد. پلیس مینیاپولیس تحت فشار افکار عمومی مجبور شد تا پلیس‌های خاطی را از ادامه فعالیت تعلیق کند. بر اساس گزارش‌ها، بخش‌هایی از تظاهرات در ایالت مینیاپولیس هم به خشونت انجامیده است.

نیویورک
تظاهرکنندگان نیویورکی در امتداد پل منهتن، که مرکز شهر نیویورک را به منطقه بروکلین وصل می‌کند، راهپیمایی کردند. هزاران نفر در طول روز در محله‌هایی نظیر «هارلم» و «دهکده شرقی» تا «فلتبوش» و مرکز شهر بروکلین راهپیمایی کردند و خواستار پایان وحشیگری پلیس شدند. حوادث مربوط به مواد منفجره «کوکتل مولوتف» و زیر گرفتن تظاهرکنندگان به دست وسایل نقلیه پلیس از جمله مسائل در دست بررسی است.

لس آنجلس
دامنه اعتراضات در لس‌انجلس در حدی بود که در این شهر وضع اضطراری اعلام شد، چراکه بخشی از اعتراضات به خشونت گرایید. اگرچه مقامات لس‌انجلس مدعی شدند که از اعتراضات مسالمت‌آمیز حمایت می‌کنند، اما به بهانه کنترل خشونت‌ها به معترضان حمله‌ور شدند. تظاهرات‌کنندگان علیه قشر ثروتمند آمریکا شعار می‌دادند.

میامی
در پی اعتراضات شدید در میامی، مسئولان ایالتی تصمیم گرفتند تا در این شهر حکومت نظامی اعلام کنند. صبح روز یکشنبه و پس از توقف حکومت نظامی، نیرو‌های امنیتی در این شهر شدیدا از مقر اصلی پلیس میامی مراقبت کردند. سطح شهر پر از دست‌نوشته علیه نظام سیاسی در آمریکا شده، از جمله این شعار‌ها «نظام شکست‌خورده» بود. رسانه‌های محلی از حضور جمعیت «پرشور» در شهر‌های دیگر ایالت فلوریدا مانند «تامپا»، «تالاهاسی»، «مرجان گابل» و «اورلاندو» خبر دادند. مردم از فقدان عدالت و صلح در آمریکا ابراز انزجار کردند.

واشنگتن
معترضان کاخ سفید را محاصره کردند و جمعیت زیادی برای چند شب متوالی با افسران سرویس مخفی، گاردملی و افسران پلیس درگیر شدند. محل استقرار رئیس جمهور در کاخ سفید، حصارکشی شد و نیرو‌های امنیتی مسیر‌های منتهی به کاخ سفید را تحت کنترل خود درآورند. همچنین ترامپ از ترس تظاهرات مجبور شد که به زیرزمینی در دفتر ریاست جمهوری پناه ببرد. معترضان در حاشیه کاخ سفید با نیرو‌های امنیتی درگیر شدند، پلیس طی چند روز اخیر با باتوم به معترضان حمله کرده و برای متفرق کردن آن‌ها به اسپری فلفل متوسل شده است.

وسعت اعتراضات در آمریکا از نگاه رسانه‌های محلی

نشریه نیویورک‌تایمز طی گزارشی با این عنوان که چرا تظاهرات کنونی با سایر اعتراضات در گذشته فرق می‌کند، به نقل از یک معترض در ایالت داکوتا که با این نشریه مصاحبه کرده، می‌نویسد: «این تظاهرات بزرگتر از آن هر آن چیزی است که پیش از این دیده‌ام. نگران کار دیگری نیستم و فقط می‌خواهم تا بخشی از اعتراضات باشم. من می‌خواهم و باید در تظاهرات علیه نژادپرستی در آمریکا حضور داشته باشم».

///تداوم اعتراضات سراسری در آمریکا/ «فریاد» یک‌صدای مردم علیه نژادپرستی

نیویورک تایمز در تحلیل این دور از اعتراضات در آمریکا می‌نویسد: «در حالی که بیش از دو هفته از آغاز اعتراضات ناشی از قتل جورج فلوید می‌گذرد، تجمعات اعتراضی و در خواست برای عدالت نژادی در سراسر کشور به اوج خود رسیده و حتی اکنون جهان هم همبستگی خود را با مردم آمریکا اعلام کرده است. این دور از اعتراضات طی دهه‌های اخیر بی‌سابقه بوده و بعید هم هست که به این زودی به پایان برسد».

این روزنامه در تشریح اوضاع کنونی در خیابان‌های آمریکا، خاطرنشان کرد: «خیابان‌ها مملو از افرادی است که برنامه‌های کاری خود را لغو کرده‌اند تا در اعتراضات سراسری در آمریکا علیه نژادپرستی شرکت کنند. بسیاری می‌گویند که رکود بی‌سابقه ناشی از ویروس کرونا بسیاری از آمریکا‌هایی را اکنون بیکار کرده و  با خیال راحت می‌توانند در این اعتراضات شرکت کنند».

طی گزارش خواندنی دیگر از «واشنگتن‌پست»، نویسنده اذعان می‌کند که اعتراضات اخیر در آمریکا گسترده‌ترین اجتماع اعتراض‌آمیز در تاریخ این کشور است. از نگاه این پایگاه تحلیل خبری، نکته‌ای که این دور از تظاهرات را از سایر اجتماعات اعتراض‌آمیز متمایز کرده، سرایت آن به شهر‌های کوچک و سفیدپوست نشین است. این گزارش می‌افزاید که باتوجه به شیوع ویروس کرونا و عدم برنامه‌ریزی مداوم برای برگزاری تجمعات اعتراضی، خیابان‌های شهر‌ها برای مدت زمان بیشتری در تسخیر معترضان قرار می‌گیرد.

///تداوم اعتراضات سراسری در آمریکا/ «فریاد» یک‌صدای مردم علیه نژادپرستی

این گزارش در ادامه تاکید می‌کند: «جغرافیای اعتراضی امروز بسیار متفاوت از اعتراضات در اواخر دهه ۱۹۶۰ است. اکثر اعتراضات در پی قتل جورج فلوید، در شهر‌های بزرگ و در محوطه دانشگاه‌ها برگزار شد. این موضوع حاکی از سرایت اعتراضات به طبقه علمی و ثروتمند جامعه آمریکا است، بنابراین اعتراضات در آمریکا، بستری کاملا تاثیرگذار را در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری ایجاد کرده و می‌تواند توازن آرا را به شکل قابل توجهی تغییر دهد.

به نوشته واشنگتن‌پست، اعتراضات در آمریکا نه تنها بر میزان مشارکت مردم در انتخابات تاثیرگذار است، بلکه تعیین می‌کند که کدام تبلیغ سیاسی باید به صدر اولویت‌های احزاب در رقابت انتخاباتی تکیه بزند.

معترضان آمریکایی نمادهای نژادپرستی را به زیر کشیدند

همزمان با افزایش اعتراضات سراسری در آمریکا، حمله معترضان به نماد‌های برده داری نیز آغاز شده است. حمله به نماد‌های برده‌داری در آمریکا تا حدی بوده که مسئولان شهر «لوئیزویل» از ترس‌شان پیش دستی کردند و نمادی از یک ژنرال آمریکایی را به سرعت به مکان امنی منتقل کردند. مجسمه منتسب به «جان کسلمن» در لوئیزویل سابقه‌ای بیش از صد سال داشت، در حالی که سفیدپوستان وی را مظهر اقتدار و استقلال آمریکا می‌دانستند، سیاه‌پوستان تاکید دارند که وی مظهر برده‌داری بوده است. آن‌ها تندیس او را یک بی‌احترامی به خود تعبیر می‌کردند؛ بنابراین این مجسمه طی سال‌های اخیر محل اختلاف و درگیری بین اهالی لوئیزویل بوده است.

البته نارضایتی مردم آمریکا به تندیس‌های نژادپرستی در آمریکا تنها به یک مورد ختم نمی‌شود. کمتر از یک هفته پیش و در پی اعتراضات انبوه علیه نژادپرستی، مسئولان شهر «فردریکس‌بورگ» در اقدامی جهت کنترل اعتراضات، نمادی که بیانگر مکان فروش بردگان در آمریکا بود را پس از گذشت ۱۷۷ سال از خیابان حذف کردند.

///تداوم اعتراضات سراسری در آمریکا/ «فریاد» یک‌صدای مردم علیه نژادپرستی

اتفاقات مشابهی در سایر ایالات و شهر‌های آمریکایی رخ داده است. در آلاباما و فیلادلفیا نیز مجسمه‌هایی از افسران آمریکایی که برای سیاه‌پوستان نماد برده‌داری به حساب می‌آمده، از سطح شهر حدف شده است. این اتفاق مختص به آمریکا نبوده و در لندن و بروکسل نیز معترضان تندیس‌هایی را که اشاره‌ای به عدم برابری سفیدپوست و سیاه‌پوست دارند را مورد حمله قرار دادند.

آینده اعتراضات در سایه برخورد چکشی پلیس

هرچند که به گفته خود تحلیلگران آمریکایی، اعتراضات این روز‌های آمریکایی‌ها بنا به دلایل مختلف کم‌نظیر و استثنائی است، استمرار آن هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همه‌گیری اعتراضات در سراسر آمریکا، حضور پررنگ آحاد مردم آمریکا در اجتماعات اعتراضی و حضور پرشمار معترضان وجه تمایز اعتراضات اخیر در آمریکا است. آمریکا امروز بیش از هر زمان دیگر مصادیق گسستگی و واگرایی را در جامعه خود حس می‌کند. عدم تعلق خاطر سیاه‌پوستان به آمریکا و به آتش کشیدن پرچم این کشور بر ادعای فوق مهر تایید می‌زند.

قطعا به ثمر نشستن و توفیق این فرم از اعتراضات خیابانی پیش‌نیاز‌هایی را هم می‌طلبد که مهمترین آن ظهور رهبری قدرتمند در راس مخالفان است تا بتواند اعتراضات را ساماندهی کند. اهمیت ساماندهی اعتراضات از جمله مسائلی است که سیستم امنیتی آمریکا به خوبی به آن واقف است، هر از گاهی که نام یک رهبر سیاه‌پوست در آمریکا بر سر زبان‌ها می‌افتد، وی فورا دستگیر می‌شود. تروریست خطاب کردن «آنتیفا» نیز راستای همین سیاست مذکور است. بنابراین اگرچه پیش‌بینی آینده اعتراضات کمی مشکل بنظر می‌رسد می‌توان تضمین کرد که پایه‌های اتحاد ایالات آمریکایی در پی توفان بی عدالتی و تبعیض نژادی به لرزه در آمده است.

انتهای پیام/

 

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۶
در انتظار بررسی: ۰
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
بنام خداوند جان و خرد :
انشاءالله به مدد الهی و اتحاد و مقاومت و مبارزه یکپارچه شبانه روزی مردم ستمکشیدگان مومنین مستضعفین آمریکا و مردمان مومنین مستضعفین ستمکشیدگان سر تا سر جهان به زودی زود نابودی و فروپاشی تمامی دیکتاتورها و نژادپرستان سر تا سر عالم نزدیک است پایمردی شجاعنه کنید قیام کنندگان انقلابیون با ایمان فقط بر خداوند جل جلاله توکل کنید پیروزیتان نزدیک است و به عدل و عدالت و حق و حقوق بشری انسانی و رفاه انسانی برای همه و حق و حقوق شهروندی یکسان و عادلانه و تقسیم ثروتهای ملی عادلانه مابین مستضعفین و به صلح جهانی دست خواهید یافت از ترقها و تیر و تفنگها و توپ و تانکها و قیفو قوپیو قمپزهای شیاطین اصلا نهراسید و نترسید که خداوند جل جلاله با شما و یاری رسان شما و نابود کننده حاکمان و مدیران ومسئولان نالایق وناشایست ظالمین و ستمگران زورگویان بی منطق و قلدر ان اراذل و اوباشهای دیکتاتورهای موذی و نژادپرستان جنایتکار ناجوانمردان سر تا سر جهان است و بدانید و آگاه باشید مومنین مستتضعفین عادل عالم در جهان حاکمان و وارثان کره زمین خواهند بود .والسلام و صلوات التماس دعا و التماس تفکر .
ذوالقرنین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
...
تو کز مکارم اخلاق عالمی دگری
وفای عهد من از خاطرت به در نرود

سیاه نامه‌تر از خود کسی نمی‌بینم
چگونه چون قلمم دود دل به سر نرود

به تاج هدهدم از ره مبر که باز سفید
چو باشه در پی هر صید مختصر نرود

...
محمد امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
کسایی که منفی میدن دوست دارن آمریکا وجود داشته باشه؟!
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
فرض کنید ایالات مختلف آمریکا به هر دلیلی حالا یا چند وقت بعد اعلام خودمختاری کنند و ایالات آمریکا از یکدیگر مجزا بشوند اونوقت تکلیف بدهی 26 تریلیون دلاری آمریکا چی می شه و چه کسی پاسخگو از بین رفتن ارزش دلار مقابل سایر ارزها خواهد بود. این مساله شروع بزرگترین تغییر در نظام مالی آینده جهان خواهد شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
تو لبنان وضعیت خیلی خراب تر از آمریکاست. آنجا داره متلاشی میشه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
بابا لفظ قلم.
آنجا رو خوب اومدی.
ناشناس
| United States |
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
آنجا چرا?
خدا ریشه منافق را بکنه
بختیاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
با یقین و صد درصد میگویم نظام غرب شکست خورد و این راه ادامه دار خواهد بود آنهم توسط ملتهای مظلوم خودشان.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
ملتهای مظلوم خودشان را نجات بدن بختیاری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
به یاری خدا فروپاشی نظام سلطه نزدیک است.
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
وقتی که دقیق بررسی می کنیم بهتر چهره نظام سلطه جهانی و متحدانش آشکار و پرده های حیله و تزویر کنارتر میرود:
در فرانسه: امانوئل مکرون و ندای عدالتخواهی جلیقه زردها که با فلش گلوبال و گاز اشک آور و فلفل و ضرب و شتم داده میشود.....
در انگلیس: بوریس جانسون که با گاز آشک آور و فلفل و ضرب وشتم و حمله با اسب به ندای عدالتخواهی معترضان پاسخ داده میشود.....
ارباب و رئیس نظام سلطه جهانی امپریالیسم آمریکا : با کشتار و قتل و گلوله های پلاستیکی توسط ارتش و نیروهای گارد ملی و زیر گرفتن با ماشین های ضد شورش و بالگرد جواب عدالتخواهی داده میشود......
در تمام این کشورها خودبرتر بینی و نژادبرترسفیدپوست ریشه در قرون گذشته از قرن 15 تا 2000 دارد که امروز نسل جدید بومیان و رنگین پوستان و ساکنین اصلی به زنجیر کشیده شده و یا بعنوان فروش برده در بازار برده فروشان بعنوان نیروی رایگان کار در مزارع و کارخانجات صنعتی بوده و هست و هنوز هم این بی عدالتی ها ادامه دارد......در تاریخ قرون گذشته با کشتارهای دسته جمعی با زنجیر به دست و پا بستن و فروختن و امروزه در قرن2000 بدون زنجیر و بدون بازار برده فروشان با برده داری عصر نوین.........و همین امر صدای عالتخواهی و آزادی و برابری قانون را در تمام کشورهای نظام سلطه جهانی بلند و رسا و طنین انداز کرده بشر دیگر از اینهمه نابرابری اجتماعی بستوه آمده........برای همین مشترکات اشغالگری آب و خاک و کشتارهای دسته جمعی با تسلیحات مددرن و پیشرفته و ممنوعه است که همیشه این کشورها برای به استثمار و استعمار و استضعاف کشیدن کشورها برای تقسیم منافع با هم یا متحدند و اتحاد میکنند و یا با ائتلاف حملات همآهنگ انجام میدهند و بدون اینکه یک سرباز کشته بدهند ملتها را از درون چنان متلاشی میکنند که مانند کشور لیبی اهل لیبی اهل لیبی را با بهانه شرقی و غربی کشتار میکنند و یا کشور سودان را که به جنوبی و شمالی تقسیم کرده اند....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
دوستان عزیز آمریکا رو ولش کنید . سری به جامعه خودمان بزنید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
شما اگه می خوای مثل کبک سرت رو بکنی زیر برف راحت باش
ناشناس
| Netherlands |
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
فک کنم اشباهی اومدی. اینجا بخش بین الملل سایته!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
اوضاع آمریکا خیلی خرابه، حکومت آمریکا با تیر مستقیم مردم رو میزنه اونم توی صورتشون! خیلی بده حداقل توی پاشون بزنید نامردا واقعا فیلم هایی که از آمریکا میاد ناراحت کننده هست
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
بنام خداوند جان و خرد :
الله اکبر الله اکبر الله اکبر :
بسم الله الرحمن الرحیم :
نصر من الله و فتح قریب و بشر المومنین .
مقاومت و پایداری و مبارزه شبانه روزی متحدانه و یکپارچه داشته باشید ای مومنین مستضعفین سر تا سر جهان خداوند را در جهاد با ظالمان و ستمگران با ایمانتان یاری رسانید تا قدمهای شما را استوار و شما را پیروز گرداند با امدادها و مددهای الهی خودش پیروزیتان بسیار نزدیک است مومنین مستضعفین ستم کشیدگان از ظلم و ستم نژادپرستان دیکتاتور های عصر جدید آمریکا و سر تا سر جهان استقامت و پایمردی شجاعانه شبانه روزی داشته باشید پیروزیتان به مدد الهی بسیار نزدیک است .
ترامپ: اگر در انتخابات پیروز نشوم می‌روم سراغ کار‌های دیگر !!! .
دیگه زنده نیستی که وجود دروغگوی کلاهبردار باجگیر فاسد فاسق نکبت و ملعون و منحوس خبیثت تروریست جنایتکارت قماربازت بتونه کار دیگری بکند و حزب نژادپرستیتان هم منحل و نابود داره میشه و دارید با سرعت فرو می پاشید و برای همیشه به زباله دان تاریخ بشریت انداخته خواهید شد فراعنه برده داران ظالم و ستمگر دوران سلطنتتان بر روی کره زمین به آخر رسیده دیکتاتورهای سفاکهای بی رحم و مومنین مستضعفین وارثان و حاکمان کره زمین خواهند بود به زودی زود که این وعده خداوند جل جلاله است . والسلام و صلوات التماس دعا و التماس تفکر .
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر