کد خبر: ۷۴۱۹۱۵۵
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
کد خبر : ۷۴۱۹۱۵۵

استاد گروه کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه با بیان اینکه از دهه‌ها پیش کشاورزی کشور تابع یک حرکت سینوسی بوده، گفت : در این مدل کشت یک محصول یک سال کم و سال بعد زیاد است .

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ، پاپ زن استاد گروه کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه با بیان اینکه از دهه‌ها پیش کشاورزی کشور تابع یک حرکت سینوسی بوده، گفت: در این مدل کشت یک محصول یک سال کم و سال بعد زیاد است . امسال 'گوجه فرنگی آنقدر زیاد کشت می‌شود که همه جا پر از گوجه فرنگی است و محصول روی دست کشاورزان می‌ماند و سال بعدش کشت گوجه فرنگی کم و در مقابل تقاضا برای خرید آن زیاد می‌شود و این موضوع باز هم کشاورزان را برای سال بعد ترغیب به کشت گوجه فرنگی می‌کند و اینگونه این سریال تکراری ادامه پیدا می‌کند.

او گفت : به طور کلی منهای تولید برخی از محصولات کشاورزی مثل ذرت، گندم، چغندر و ... که آن‌ها هم مشکلات خاص خود را دارند، تولید بقیه محصولات کشاورزی و به ویژه صیفی جات در کشور تابع هیچ قانونی نیست.

عضو هیئت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه از دولت به عنوان یکی از مقصران اصلی داستان تکراری افت قیمت محصولات کشاورزی در فصل برداشت یاد کرد و افزود: سالهاست در کشور از طرح آمایش سرزمینی یاد می‌شود، طرحی که با اجرایی شدن آن قرار است در هر منطقه‌ای متناسب با شرایط آب و هوایی و ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های آن اقدام به کشت محصولات کشاورزی شود.

او با تاکید بر اینکه آمایش سرزمین یعنی در کشور برنامه داشته باشیم که کجا، کی و چه چیزی را تولید کنیم، گفت: امروز دنیا با برنامه ریزی پیش می‌رود و ما هنوز طرح آمایش سرزمین را تهیه نکرده‌ایم و هنوز نمی‌دانیم در کجا باید چه محصولی تولید کنیم.

او با تاکید بر اینکه طرح آمایش سرزمین باید بر اساس مطالعات دقیق تهیه شود تا اولویت تولید محصولات اقتصادی در نقاط مختلف کشور مشخص شود، ادامه داد: اگر قرار باشد مثلا خربزه مشهدی در همه جای ایران کشت بشود که دیگر خربزه مشهدی نیست، چون شرایط اقلیمی مشهد، خربزه مشهدی را برجسته کرده و قطعا خربزه تولیدی در کرمانشاه حتی با همان بذر خربزه مشهدی، مثل خربزه مشهدی نمی‌شود و همینطور هندوانه دیم شریف آباد قزوین و یا پیاز آذر شهر و یا سیب زمینی همدان و یا هر محصول دیگری.

او با بیان اینکه دولت وظیفه دارد طرح آمایش سرزمین را تهیه کرده و به همه استان‌ها برنامه بدهد و بر اجرای آن برنامه هم نظارت داشته باشد، گفت: برای حل مشکلات باید دولت پس از تهیه طرح آمایش سرزمین به عنوان یک اولویت، سیستم‌های نظارتی، البته نه فقط سیستم نظارتی حاکمیتی بلکه سیستم‌های نظارت خودکنترلی را با بهره گیری از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم نهاد و NGO‌ها برای رعایت الگوی کشت فعال کند.

دانشیار گروه ترویج و آموزش کشاورزی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی کرمانشاه افزود: دولت همچنین باید با برنامه‌ریزی برای ایجاد واحد‌های سردخانه‌ای و دیگر صنایع تبدیلی و تکمیلی، زمینه عرضه صحیح محصولات کشاورزی را فراهم کرده و مانع از تغییرات شدید قیمت محصولات کشاورزی در فصول مختلف شود.

پاپ زن گفت: البته تنها مقصر این ماجرا دولت نیست، بلکه کشاورزان هم در این ماجرا مقصر هستند. در مجموع تا زمانی که نسبت به تهیه و اجرای طرح آمایش سرزمین اقدام نشود و کشاورزان هم برای اجرای آن پای کار نباشند و مردم هم از آن حمایت نکنند، این داستان ادامه دارد.

او گفت: کمتر از ۱۰ سال است در استانی مثل کرمانشاه کشت دو یا سه محصول سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز در کانون توجه قرار گرفته، در حالیکه این سه محصول در گذشته در استان کرمانشاه در سطح محدود کشت می‌شده و هیچ وقت قیمت آن‌ها تحت ثاثیر عرضه و تقاضا قرار نمی‌گرفت، اما از چند سال گذشته که اجاره دادن زمین‌های کشاورزی به کشاورز مهاجران در کرمانشاه و البته دیگر استان‌ها باب شد، تولید این محصولات با افت و خیز‌های زیادی در سال‌های مختلف همراه بوده که نتیجه آن نیز نوسان شدید قیمت این محصولات بوده است .

انتهای پیام/د

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر