کد خبر: ۷۴۱۹۵۱۲
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۱
۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۱
کد خبر : ۷۴۱۹۵۱۲
دانستنی‌های حقوقی؛

زن در صورت فوت همسرش اموال منقول و غیر منقولی را از او به ارث می‌برد.

زن چه اموالی را به ارث می‌برد ؟به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، ارث موضوعی قانونی است که اعضای خانواده متوفی از او ارث می‌برند و بر اساس این قانون زن به عنوان همسر متوفی مستحق یک چهارم یا یک هشتم از اموال مرد است.

البته مطابق با قانون ارث، زن اموال مختلفی را می‌تواند به ارث ببرد، البته این موضوع بسیار مهم است، چراکه در مقدار سهم زن تأثیر دارد.

زوجه در صورت داشتن فرزند یک هشتم از عین اموال منقول مانند خودرو، موتور و ... را به ارث خواهد برد. او یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول مانند خانه، باغ، مغازه و غیره اعم از عرصه یا تمام زمین و اعیان یا ساختمان را ارث می‌برد، البته در صورتی که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد، سهم زن یک چهارم از تمامی اموال خواهد بود.

بر همین اساس لازم است پس از مرگ شوهر، علاوه بر اموال منقولی که تقسیم می‌شود، اموال غیر منقول قیمت گذاری شوند و یک چهارم یا یک هشتم از این قیمت به زن داده شود.

بر اساس ماده ۹۴۸ قانون مدنی این امکان به زن داده شده که حق خود را از عین اموال بگیرد، پس وی می‌تواند در مرحله اول، ورثه را از طریق دادگاه اجبار به قیمت گذاری و دریافت سهم خود کند، در صورت امتناع ورثه، براساس رویه قضایی موجود زن می‌تواند سهم مشاع خود را از عین یعنی خود زمین و خانه تملک کند.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
سلام
بنده الان ۶ماه با یه پدر مرد پولدار وخوشگل ازدواج کردم که خیلی هوا داره همش به من پیشنهاد میده میگه بیا بچه دار بشیم بنظرضرر نمیکنم یک چهارمم تبدیل به یک هشتم بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
خواهشا با ابن قیمت سکه ،درمورد مهریه ی زن تجدید نظری کنید در عرض دو سه ماه مهریه ی زن دوبرار شده آخه از کجا بیارییم
صدیقه دانای سیج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
با سلام بنده مدت 12سال است با مردی مسن ازدواج کرده ام وتازگی متوجه شده ام ایشان اموال خودرابنام فرزندانش کرده اند آیا بنده بعد مرگ ایشان ارث میبرم لطفاً راهنمایی کنید ممنون میشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
چرا زن دوم باید یک هشتم ارث ببره زنی که هیچ کاری برای ان مرد انجام نداده این درست نیست؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
اخه زن اول و دوم چه فرقی دارن . مگه اولی چه گلی بسر مرد بینوا زده که دومی نزده
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
گفتین اگر زوجه فرزند نداشته باشد ۱/۴ اموال ارث میبرد.سوال من اینه که ۳/۴ بقبه نصیب کی میشه؟
البته با این فرض که مرد خانواده(پدر و مادر و برادر و خواهر ) نداشته باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
اره واقعا این حق نیست
مرضیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
به نظرم باید یکم مهربان تر با زن ها برخورد بشه ... زنی که سرکار میره و همه ی درآمدش و صرف زندگی ش میکنه حقش نیست بعد فوت همسرش یک هشتم سهم داشته باشه و خانواده مرد یک ششم !!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
با شما کاملا موافقم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
با شما کاملا موافقم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
بنده هم باشم موافقم
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر