کد خبر: ۷۴۵۴۹۰۸
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۱
۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۱
کد خبر : ۷۴۵۴۹۰۸

برای نخستین‌بار، پایش تصویری حریم شهر مشهد با هدف پیشگیری از تخلفات در حوزه ساخت‌وساز با استفاده از پهپاد صورت گرفت.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، محمدجواد رجائیان مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: حریم شهر مشهد محدوده‌ای با مساحت بسیار زیاد است که در مرحله نخست این طرح، یک هزار و ۱۷۲ هکتار از آن به صورت پایلوت مورد پایش تصویری با روش‌های مدرن قرار گرفته است.

او افزود: بهره‌گیری از پهپاد و نرم‌افزار‌های تخصصی در این زمینه، با هدف کاهش صرف زمان و هزینه برای نظارت بر حریم شهر، توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد صورت گرفته و پیشگیری از تخلفات در زمینه تغییر کاربری اراضی و ساخت و ساز غیرمجاز از طریق این فناوری با سرعت و سهولت بیشتری صورت می‌گیرد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد ادامه داد: تصویربرداری هوایی محدوده مورد نظر توسط پهپاد با وضوح بالا، در ۱۲ مرحله با فواصل ۵ روزه انجام شده است و آنالیز هوشمند تصاویر با استفاده از نرم‌افزار‌های تخصصی در این زمینه، تغییرات انجام شده به ویژه تخلفات ساخت و ساز در این اراضی را مشخص می‌کند.

رجائیان بیان کرد: پیش از این، فرایند نظارت در این زمینه با گشت‌زنی خودرو‌های پلیس ساختمان انجام می‌شد که فرایندی زمان‌بر بود. اما استفاده از روش جدید، مزایایی همچون صرف وقت و هزینه کمتر، کاهش مفاسد اداری احتمالی و افزایش دقت را در پی دارد.

او با اشاره به جزئیات اجرای این روش تصریح کرد: در این طرح، محدوده مورد نظر در فواصل زمانی مختلف توسط پهپاد اسکن می‌شود و سپس مورد پردازش و مقایسه قرار می‌گیرد. در صورت مشاهده تخلف در حوزه ساخت و ساز و تغییر کاربری، تصاویر به پلیس ساختمان ارسال شده و آن‌ها با حضور در محل، موضوع را مورد بررسی و پیگیری قرار می‌دهند. همچنین از طریق سامانه SDI سازمان‌های متولی می‌توانند به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند. در این سامانه می‌توان انواع مختلف تغییرات صورت‌گرفته را به تفکیک زمان و نوع تغییرات، مشاهده کرد.
بیشتربخوانید
اغماض در تخلفات ساخت و ساز پذیرفته نیست

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد با تاکید بر اهمیت استفاده از فناوری‌های هوشمند در مدیریت شهری تاکید کرد: با استفاده از شیوه‌های مدرن نظارت و پایش تصویری حریم شهر، نیازی به گشت‌زنی پلیس ساختمان در کل محدوده نیست. همچنین تاریخچه جامعی از تغییرات در حریم شهر ثبت می‌شود که برای بررسی‌های بعدی مفید خواهد بود.

رجائیان اظهار کرد: بهره‌گیری از فناوری‌ها و روش‌های نوین، تاثیر بسیاری در کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت رسیدگی در عرصه مدیریت شهری دارد و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، هوشمندسازی را در عرصه ارائه خدمات به شهروندان و بهبود فرایند‌های سازمانی به طور گسترده دنبال می‌کند.

انتهای پیام//ف. ح
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ