کرونا و بازار لوازم تحریر؛

نوشت افزار ایرانی در کشور تنها یک حامی دارد!

نوشت ابزار ایرانی که سال هاست نیازمند حامی بوده و امسال با شرایط ویژه کرونایی، به حمایت همه جانبه دارد، تنها توسط یک حامی تبلیغ می‌شود.

نوشت افزار ایرانیبه گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، لوازم تحریر با نزدیک شدن به ماه مهر و آغاز سال تحصیلی، جلوه ویژه ای پیدا می کند. تولید و بروزرسانی این لوازم بنا به سلیقه هر نسل از دانش آموزان جزوی از مهارت های درآمدزایی در بازار لوازم تحریر است.
 
امسال برپایی کلاس های درس با شیوع ویروس کرونا، شیوه جدیدی را به خود می بیند و البته به نظر می رسد این نوع تدریس بر روی بازار خرید نوشت ابزارها تاثیری نداشته باشد چرا که دانش آموزان به صورت غیرحضوری هم برای انجام تکالیف خود به نوشت ابزارهایی مانند مداد، مدادرنگی، خودکار، پاک کن، دفتر و دفتریادداشت احتیاج خواهند داشت.
 
نام محصول حدود قیمتی
مداد مشکی
۹۰۰ تا ۳ هزار تومان
مداد قرمز
۲ هزار تومان
مداد نوکی
۱۰ تا ۴۰ هزار تومان
خودکار
یک هزار و۳۰۰ تا ۷ هزار تومان
پاک کن
۴ هزار تا ۱۱ هزار تومان
مداد رنگی ۱۲ رنگ
۱۷ هزار تا ۴۵ هزار تومان
مداد رنگی ۲۴ رنگ
۳۰ هزار تا ۸۵ هزار تومان
دفتر مشق
۴ هزار تا ۱۲ هزار تومان
دفتر یادداشت
۲ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار تومان
دفتر نقاشی
۳ تا ۱۰ هزار تومان
تراش
۳ هزار تا ۷ هزار تومان
*این نرخ ها میانگین فروش در بازار لوازم التحریر است
 
حال این بین یکی از والدین دانش آموزان در گفت و گو با خبرنگار ما از نرخ های متفاوت در بازار لوازم تحریر در فروشگاه ها گلایه کرده و می گوید: یک نوع مداد مشکی و قرمز در چند فروشگاه با قیمت های مختلف به فروش می رود و این نشانگر نبود نرخ معین برای فروشندگان است. اتحادیه لوازم تحریر علاوه بر تعیین نرخ مصوب، باید نظاره گر و اعمال جریمه برای گرانفروش ها را هم مدنظر داشته باشد.
 
باتوجه به اینکه اکثر والدین به اتحادیه فروشندگان لوازم تحریر شکایت داشتند به سراع این نهاد رفتیم تا صحبت های رئیس اتحادیه را هم راجع بازار لوازم تحریر امسال با مهمان ویژه اش(کرونا) را هم بشنویم.

فروشندگان لوازم التحریر نگران کسادی بازار

موسی فرزانیان رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم تحریر و نوشت افزار تهران در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص وضعیت بازار در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: سال تحصیلی امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا کاملا متفاوت تر از سال های گذشته به صورت آنلاین و غیر حضوری برگزار خواهد شد.
 
بیشتر بخوانید:

وی افزود: سال گذشته نیز تقریبا تمام مدارس و دانشگاه ها نیمه دوم سال تحصیلی را به دلیل شیوع این بیماری تعطیل بودند اما تفاوت آن با سال تحصیلی جدید این است که، امسال از ابتدا کلاس ها به صورت مجازی بر گزار خواهند شد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم تحریر و نوشت افزار تهران بیان کرد: با برگزاری سال تحصیلی به صورت مجازی ضربه زیادی به بازار لوازم تحریر وارد می کند و فروش اقلام در این بازار به حداقل می رسد.
 
رکود کامل بازار لوازم تحریر در آستانه سال تحصیلی جدید/ مواد اولیه تولید مداد وارداتی است

فرزانیان با ذکر این مطلب که چشم فروشندگان به بازار شهریور است، ادامه داد: سهم زیادی از فروش واحدهای صنفی مربوط به بازار شهریور است و این فروشندگان هر ساله در این ایام محصولات زیادی را هم به دانشجویان و هم مراکز آموزشی می فروشند که متاسفانه امسال با نگرانی فراوان برای کسادی بازارشان مواجه هستند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم تحریر و نوشت افزار تهران عنوان کرد: شیوع ویروس کرونا بازار فروش لوازم تحریر را تا حدودی مختل کرد و هم اکنون این بازار در رکود کامل است به طوری که برخی واحدها حتی هزینه اجاره مغازه خود را در نمیاورند.

نیمی از لوازم التحریر موجود در بازار، ایرانی است

وی با اشاره به تولیدات داخلی تصریح کرد: وضعیت عرضه لوازم تحریر ایرانی در بازار‌های داخلی نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است به طوری که هم اکنون بیش از ۵۰ درصد کالا‌های موجود ایرانی است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم تحریر و نوشت افزار تهران مطرح کرد: قیمت لوازم تحریر همانند کالاهای دیگر از نرخ ارز تاثیر می گیرد و دچار نوسان می شود چراکه بسیاری از مواد اولیه کالاهای تولید داخل نیز از کشور های دیگر وارد می شوند.

واردات چوب مداد مشکی!

فرزانیان ابراز کرد: به عنوان مثال برای تولید مداد های چوبی از یک نوع چوب خاصی استفاده می شود که زیر ساخت کاشت درخت مورد نظر در کشور وجود ندارد. در صورتی که روند تولیدات داخلی ادامه پیدا کند و کیفیت این محصولات افت پیدا نکند، نیاز بازار به نمونه های خارجی به حداقل خواهد رسید.
 
به یکی از فروشندگان لوازم تحریر سری زدیم تا مشکل اصلی پیش آمده برای این صنعت بعد شیوع ویروس کرونا را جویا شویم، علیزاده یکی از فروشندگان لوازم تحریر در خیابان ولیعصر تهران در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: ما هر سال ناشکری می کردیم اما امسال وضعیت فروشمون خیلی ضعیف است، این ضعف بیشتر در فروش لوازمی مثل کیف و جامدادی و ابزارهای این چنینی مشهود است.  برخی روزها که مشتری خوب به مغازه هایمان می آمد، کمتر از قیمت خرید جنس به آن ها می فروشیم که حداقل اجاره ها و هزینه های مغازه رو بتوانیم در بیاریم.
 
اما مشکل هرساله این صنعت و استقبال بسیاری از خانواده ها از برندهای خارجی، به ضعف در طراحی و برندسازی ایرانی باز می گردد. هستند شرکت هایی که در طراحی هایی نوین و بروز همگام با طراحی های دنیا پیش رفته اند اما همچنان صنعت نوشت ابزار در ایران جای کار بسیاری دارد.

مسئولان نوشت ابزار ایرانی در دست بگیرند

مهرناز شریفی، تولید کننده نوشت ابزار ایرانی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به پیشرفت چشمگیر طراحی لوازم تحریر در ایران، بیان کرد: سالهاست که برای بهتر شدن برندهای تجاری از جمله برندهای محصولات ایرانی تلاش شده است. اما هنوز طراحان داخلی حمایت معنوی نمی شوند تا طرح های بکر و مناسب با سلیقه ایرانی روی دفترچه ها نقش ببندند.
 
وی در پاسخ به این سوال که چرا خانوارهای ایرانی از خریدن لوازم و نوشت ابزارهای ایرانی هنوز هم استقبال چندانی نمی کنند؟ تاکید کرد: به نظر می رسد عمده ترین مشکل به طراحی ها بازمی گردد اما چنین هم نیست، طراحی ها از پویانمایی ها و رسانه های تصویری حوزه کودک سرچشمه می گیرند و چرخش چرخ صنعت لوازم التحریر علاوه به دست طراحان، بلکه به دست سازندگان فرهنگ تصویری کشور نیز محقق می شود.
 
این تولید کننده ایرانی در پایان به اهمیت استفاده لوازم تحریر ایرانی توسط مسئولان و تبلیغ به دستان دولت مردان اشاره کرده و گفت: همانطور که  رهبر  انقلاب تمام تلاش خود را با ظرافت خاص به تبلیغ کالای ایرانی به ویژه نوشت ابزار ایرانی به کار بسته اند، مسئولان نیز باید خود الگوی جوانان آینده باشند تا بتوانیم با استفاده از کالای داخلی هم دست تولیدکننده را بگیریم.
 
 
رکود کامل بازار لوازم تحریر در آستانه سال تحصیلی جدید/ مواد اولیه تولید مداد وارداتی است
* تصویری که تولیدکننده از تلاش رهبر انقلاب برای ترویج استفاده از نوشت ابزار ایرانی از آن یاد کرد
کلام آخر به این نکته می‌رسیم که بازار لوازم تحریر امسال را به عنوان سخت‌ترین سال فروش خود سپری خواهد کرد. سالی که حتی با وجود بیش از ۱۰ میلیون دانش آموز و ۲ میلیون دانشجو بازهم به علت کلاس‌های غیرحضوری به مشکل برخواهد خورد. پس انتظار می‌رود که از دو سمت مسئولان و مردم خرید از لوازم ایرانی رونق بیشتری داشته باشد تا از واردات این اقلام جلوگیری و چرخ تولید ملی به چرخش بیفتد.
 
انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۹:۴۵ ۱۱ شهريور ۱۳۹۹
شما حداقل اینترنتی با کیفیت و قیمت مناسب بفروشین خریداراش یواش یواش میان
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۴۴ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
یادمه برای انتخابات قبلش دولت بخشنامه میکرد به همه جا که از خودکار های ایرانی استفاده کنید در ادارات و .... اما موقع انتخابات خودکارهای کم کیفیت خارجی رو بین حوزه های انتخاباتی توزیع کردند !
Iran, Islamic Republic of
ن حسینی
۱۵:۳۸ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
من که سالهاست برا دوتا بچه ام لوازم ایرانی میخرم اون هم با کیفیتهاشو (البته خیلی کم بودن و با تنوع کم ) انصافا خیلی خووب بودن حتی مدادرنگیهاش ... ولی خداروشکر یکی دوسالی هست که زیاد تر و متنوع تر شده . توصیه میکنم لااقل یکبار استفاده کنید .
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۵:۲۷ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
نوشت افزار ایرانی خیلی با کیفیت است از مردم ایران خواهشمندم برای کمک به اقتصاد کشور و همچنین برای اینکه چرخ کارخانه جات ایرانیان بچرخد و کارگران زحمت کش بیکار نشوند در ایام شروع مدارس فقط و فقط اجناس ایرانی بخرند. بخدا قسم تولید خودمان بخریم بهتر از تولید بیگانگان است
چه لذت بخش است وقتی که کارگری بخاطر فروش کارخانه اش بیکار نمی شود و چه لذت بخش است وقتی که از کنار شهرکهای صنعتی رد می شویم و می بینیم که کارگران مشغول کارند
جدا وقتی که تابلویی را می بینم که روی ان نوشته کارگران مشغول کارند خوشحال می شوم
United States
ناشناس
۱۴:۰۸ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
اخه کدوم ادم عاقل میره پولش حروم کنه برای اجناس ایرانی اگه راست میگن کیفیتش ببرن بالا مثل اجناس خارجی همه مردم میخرن ولی با این وضعیت هیچکس حاظر نیست پولش مفت به یک مشت اشغال ایرانی پرداخت کنه مداد مشکی و مداد رنگی ایرانی به هیچ وجه نمیشه بتراشی فوقش ده روز دوام میاره و تمام میشه ولی مداد رنگی خارجی از اول تا اخر مدرسه فوقش دو جعبه میگیری پاکن که دیگه هیچ میخوای پاک کنی دفتر کامل سیاه میکنه دفتر هم که مفتش گرونه کیفیت ببرین بالا تا مردم استقبال کنن و بخرن جون مردم در اومده از کار اونوقت برن پولشون مفت بندازن بیرون که از اجناس ایرانی حمایت کنن نخواستیم همچین اجناسی
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۵:۳۰ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
دوست عزیز خیلی سیاه نمایی می کنی بخدا اینجوری نیست
مداد و خودکار یک محصول مصرفی است چه خارجی باشه چه ایرانی جوهر و زغال مصرفی دارند جوهر رو کاغذ پخش میشه و اخرش تمام میشه چه ایرانی باشه چه خارجی جوهرش تمام میشه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۱:۵۸ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
ما هر سال ناشکری می کردیم اما امسال وضعیت فروشمون خیلی ضعیف است
نکته دقیق و اصلی گفتید
ناشکری از کثرت فروش وسود
ناشکری در قیمت گذاری
ناشکری با بی توجهی به تولید داخلی
ناشکری بابت کثرت تقاضا دربازار
ناشکر ی با احتکار و عدم عرضه کالا بموقع جهت گرانتر شدن نیاز بازار
ناشکری....
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۸:۴۰ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
خدارو شکر . کرونا ما رو از خرید لوازم تحریر و فرمایشات معلمان در ابتدای سال نجات داد . دیوونه کردن ما رو . دفتر فلان ! کاغذ فلان . کلاسور و ..... کلی هم که مالیات روی اینها میگرفتن ! آره دیگه آموزش کودکان اجباریه . پس دادن مالیات لوازم تحریر هم اجباریه .
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۸:۲۳ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
شنديم برخي از ادارات براي فرزندان كارمندشون بسته هاي لوازم تحرير به مناسبت شروع سال تحصيلي ميده خوب چرا از لوازم التحرير ساخت ايران نميده
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۸:۲۳ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
شنديم برخي از ادارات براي فرزندان كارمندشون بسته هاي لوازم تحرير به مناسبت شروع سال تحصيلي ميده خوب چرا از لوازم التحرير ساخت ايران نميده
Iran, Islamic Republic of
تحلیلگر
۰۷:۲۷ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
تنها حامی خود "مردم" هستند.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۷:۱۵ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
خب خداروشکر معنی حمایت هم متوجه شدیم
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر