کد خبر: ۷۶۲۹۰۸۷
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
کد خبر : ۷۶۲۹۰۸۷

دود اختلاف توانیر و شرکت گاز در چشم مردم/ مقصر اصلی قطعی برق دیروز کیست؟

هنوز خاموشی‌های تابستان از یاد مردم نرفته است که خاموشی‌های زمستان هم به آن اضافه شد به طوری که  مشکلاتی را در بخش‌های مختلف ایجاد می‌کند.

خاموشیبه گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، هنوز خاموشی‌های تابستان از یاد مردم نرفته است خاموشی‌های زمستان هم به آن اضافه شد به طوری که  مشکلاتی را در بخش‌های مختلف ایجاد می کند.

طبق بررسی های انجام شده وزارت نیرو کمبود گاز در نیروگاه ها را متهم اصلی قطع برق در کشور بخصوص تهران می داند به طوری که نتایج بررسی ها نشان می‌دهد که اگر مصرف گاز در کشور  کاهش نیابد ممکن است این خاموشی ها به طور مداوم دوام داشته باشد.

تابستان امسال را با قطع شدن برق گذراندیم  بررسی داده‌های آماری نیز نشان می‌دهد در شرایط عادی حدود ۳۳ درصد و در شرایط اوج بار، حدود ۵۰ درصد از برق مصرفی کشور در بخش خانگی مصرف می‌شود. همچنین تفاوت اوج مصرف برق در زمستان و تابستان حدود ۲۰ هزار مگاوات است که نشان‌دهنده نقش چشمگیر وسایل سرمایشی در افزایش مصرف برق در تابستان است؛ لذا این دو موضوع حاکی که دولت باید تمرکز خود را بر مدیریت مصرف خانگی به‌ویژه کاهش مصرف وسایل سرمایشی بگذارد.

گزارش‌ها  از قطع و اختلال توزیع برق از صبح روز گذشته سه شنبه 23 دی در برخی شهرها مانند تهران، گیلان، کرج، اراک، اصفهان، خوزستان، سمنان، قم و اردبیل حکایت دارد.

اگر چه درخصوص دلیل قطعی برق در کلان شهرهای ایران نظرهای متفاوتی ارائه شده اما مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران گفته است که برخی خاموشی‌ها ناشی از کمبود سوخت نیروگاه‌هاست.

سخنگوی صنعت برق: عذرخواهیم!

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور در در گفت‌وگو با  خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،درباره قطع برق در مناطق ۲، ۳، ۶، ۹، ۱۱،۱۳ و ۱۴ تهران اظهار کرد: در برخی از مناطق کشور محدودیت موقتی به دنبال موضوع محدودیت سوخت نیروگاه‌ها اعمال شده است که باعث شد در برخی مناطق خاموشی مقطعی داشته باشیم.

او افزود: با توجه به اینکه خاموشی مقطعی بوده، امکان اطلاع رسانی نداشتیم.  به محض اینکه مشکل سوخت و محدودیت تامین گاز برطرف شود، خاموشی نخواهیم داشت.

او تاکید کرد: اگر مردم ۱۰ درصد در مصرف گاز صرفه جویی کنند مشکل قطعی برق نخواهیم داشت. 

رجبی مشهدی درباره مذاکره با وزارت نفت برای تامین بیشتر سوخت گفت: با تامین گاز خانگی است و صرفه جویی این موانع برطرف خواهد شد.

این مقام مسئول از مشترکان خواست که برای کمک به حفظ پایداری شبکه برق و تامین گاز همه مناطق، با خاموش کردن لامپ‌های اضافی در منزل و محل کار، پوشیدن لباس گرم در منزل و کاهش یک درجه‌ای دمای هوای منزل و محل کار، در این اقدام به دست اندرکاران صنعت برق و گاز همکاری کنند.

البته که او امروز در گفتگوی زنده تلویزیونی نیز بابت از پیش هماهنگ نبودن زمان قطعی برق در کشور نیز به نوعی عذرخواهی کرد.

بررسی داده‌های آماری شرکت مادرتخصصی توانیر نشان می‌دهد طی ۱۰ سال اخیر با وجود آنکه مصرف برق، تعداد مشترکین و سرانه مصرف برق در ایران رشد قابل‌توجهی داشته است، میزان تولید برق در ایران و سرمایه‌گذاری در تولید برق به نسبت مصرف کشور افزایش نیافته است، لذا در حال حاضر میزان حداکثر تقاضای مشترکان از حداکثر توان تولیدی شبکه کل کشور پیشی گرفته و شاهد خاموشی برق در شهر تهران و سایر نقاط کشور هستیم.

اما با وجود این موضوعات وزارت نیرو قطع برق را به دلیل نبود گاز می داند به طوری که باتوجه به اینکه بیژن زنگه وزیر نفت کمبود گاز را دلیل قطع شدن گاز می داند ولی شرکت گاز این موضوع را تکذیب می کند.

کمبود گاز در نیروگاه های کشور تکذیب شد

محمد عسگری سخنگوی شرکت ملی گاز ایران، در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تاکید مسئولان وزارت نیرو مبنی بر کمبود گاز در نیروگاه ها و قطعی برق به این علت بیان کرد: قطع برق به دلیل کمبود یا قطعی گاز صحت ندارد.

او گفت: مسئول گازرسانی ما نیز این موضوع را اطلاع رسانی کرده که قطعی گاز نیروگاه های برق، ناشی از مسائل دیگری است و ارتباطی با شرکت گاز ندارد، شرکت ملی گاز ایران یک تعهدی دارد که طبق تعهدش در حال انجام گازرسانی است.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در پایان تاکید کرد: این گازرسانی نسبت به سال گذشته بیشتر شده و کمتر نشده است.

بر این اساس داده‌های آماری نشان می‌دهد گرچه میزان صادرات سالانه برق ایران به کشور‌های منطقه بیش از میزان واردات از آنهاست، دو نکته در این بین در محافل خبر مغفول مانده است، به‌طوری‌که اولا میزان صادرات برق ایران در قبال میزان مصرف و تولید برق بسیار ناچیز است و ثانیا ایران در روز‌های اوج مصرف و به‌ویژه در تابستان، میزان واردات برق ایران از همسایگان، کمتر از صادرات برق به آن‌ها است.

دود اختلاف توانیر و شرکت گاز در چشم مردم/ مقصر اصلی قطعی برق دیروز کیست؟

نتایج عملکرد سالانه شرکت توانیر نشان می‌دهد ایران در سال ۸۷، ۳۸۷۶ مگاوات برق صادر کرده است که این میزان در سال ۹۱ به ۱۱ هزار مگاوات، در سال ۹۲ به ۱۱ هزار و ۴۵۰۰ مگاوات، در سال ۹۳ و ۹۴ به ۹۸۰۰ تا ۹۶۰۰ مگاوات و در سال ۹۵ به ۶۶۰۰ مگاوات و درنهایت در سال ۹۶ به ۷۸۰۰ مگاوات رسیده است. اما ایران طی سال‌های ۸۹ تا ۹۶ سالانه در قبال صادرات خود، بین ۴۲۰۰ تا ۳۰۰۰ مگاوات برق از کشور‌های منطقه وارد کرده است که این موضوع نشان‌دهنده تبادل انرژی است و به آن معنا که برخی رسانه‌ها مدعی بودند مصداق ضرب‌المثل «چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است»، نیست.

همچنین تفاوت میزان تبادل نیز به این معناست که در سایر فصل‌های سرد که مصرف برق کشور پایین است، ایران بخشی از برق مازاد بر نیاز خود را صادر کرده که قابل ذخیره نبوده و منطقی‌ترین روش، همان صادرات یا مصرف در بخش‌های دیگر چون صنعت و کشاورزی و... بوده است.

میزان صرفه جویی مردم در برق فقط یک "لامپ" است!

حمیدرضا منصوری معاون بهره برداری و دیسپچینگ شرکت توزیع برق در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  با اشاره به خاموشی های امروز برخی مناطق تهران بیان کرد: افزایش مصرف سوخت طی دو هفته اخیر، موجب ایجاد محدودیت هایی برای سوخت نیروگاه های کشور شد. این محدودیت ها منجر به کاستی ها در تولید برق می شود. محدودیت های سوخت در برخی از نیروگاه های شمالی کشور، باعث  ایجاد اختلال در تولید شده و جهت حفظ پایداری شبکه برق، مجبور به خاموشی در برخی از نقاط شهر تهران شدیم.

این مقام مسئول بیان کرد: در چنان مواقعی چند سناریو داریم. این خاموشی را در سطح شهر می‌چرخانیم  که شاهد خاموشی‌های بلند  مدت در یک منطقه نباشیم. مدیریت اضطراری در تهران به  طور چرخشی همه مناطق تهران را در بر گرفت. از این رو  بیش از ۷ تا ۸ درصد از مشترکان برق در لحظه خاموش نبودند.

معاون بهره برداری و دیسپچینگ شرکت توزیع برق  تصریح کرد:  این خاموشی برق در سراسر کشور، رخ داد. ما برنامه ریزی برای این خاموشی نداشتیم اما ناچار به خاموشی اضطراری شدیم. مردم می توانند با صرفه جویی در مصرف برق به  عبور از این محدودیت کمک کنند. بنابراین  میزان صرفی جویی از مردم فقط " یک لامپ" است. علاوه بر آن کاهش دمای منازل در رفع این محدودیت، نقش بسزایی دارد.


 بیشتر بخوانید


در پی این تأییدها و تکذیب‌ها در خصوص چرایی قطعی گاز نیروگاه‌های برق، برخی منابع خبری از افزایش استخراج بیت کوین به عنوان دلیل کمبود گاز برای تولید برق مورد نیاز نام برده‌اند؛ دلیلی که تاکنون سند قابل قبولی برای آن ارائه نشده است.

سخنگوی صنعت برق پیشتر از مصرف «غیرمجاز» برق توسط استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال به عنوان عوامل افزایش مصرف برق در کشور نام برده بود. البته آقای رجبی مشهدی روز گذشته در گفت و گو با برنامه پیگیری شبکه خبر با بیان اینکه برای استخراج رمز ارز محدودیت در حوزه برق وجود دارد گفت که چیزی حدود ۲ درصد از برق صرف این موضوع می‌شود.

رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران خبر داده است که اوج بار این روزها در ایران ۳۸ هزار مگاوات تخمین زده می‌شود.

از همین رو سخنگوی صنعت برق بر صرفه جویی ۱۰ درصدی مردم در مصرف گاز طبیعی تأکید دارد تا بتوان از اعمال محدودیت ها و خاموشی ها جلوگیری کرد. با این وجود وزیر نیروی ایران وعده داده است مشکل قطعی برق به زودی رفع می‌شود. اما متاسفانه از روز گذشته گاز نیروگاه ری به دلیل قطع شدن گاز از سوی شرکت ملی گاز است ولی شرکت ملی گاز این موضوع را تکذیب می کند

آمادگی تولید برق را داریم به شرط تزریق سوخت

بادرستانی مدیر عامل نیروگاه ری در گفت‌وگو با  خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: نیروگاه ری به تنهایی دو تا سه ساعت برق پایتخت را می تواند در شبانه روز تامین کند، در حال حاضر تمامی واحدهای نیروگاه ری به دلیل قطع گاز،  تعطیل هستند و هیچگونه فعالیتی ندارند.

او ادامه داد: ما آمادگی تولید برق را داریم، اما به دلیل نبود گاز و مصرف بالا تمامی واحد‌های تولیدی ما از مدار خارج شده‌اند و معلوم نیست چه زمانی وارد مدار شوند.

بادرستانی افزود: هر زمان شرکت گاز به ما گاز برساند تمامی واحد‌های تولیدی ما وارد مدار می‌شوند.

او در خصوص اظهارات منتشر شده مبنی بر اینکه کمبود گاز دلیل قطعی برق است، گفت: این موضوع را به شدت تکذیب می‌کنم چرا که نیروگاه با گاز فعالیت می‌کند و با قطع گاز ما نمی‌توانیم برق تولید کنیم.

مدیر عامل نیروگاه ری تصریح کرد: متاسفانه تمامی واحدهای این نیروگاه از مدار خارج شده‌اند و هیچگونه تولید برقی نداریم و همچنین امکان استفاده از سوخت مایع و گازوئیل هم به دلیل آلودگی هوا وجود ندارد و از سویی دیگر از سوخت مازوت هم نمی‌توان استفاده کرد.

به گفته بادرستانی به دلیل مصرف بالای گاز در بخش خانگی، گاز نیروگاه ری قطع شده و همین امر باعث شده تا تولید برق امکان پذیر نباشد که در نتیجه برق برخی از مناطق تهران قطع شد.

این مقام مسئول در پایان گفت: خواهش ما از مردم این است که با کاهش یک درجه‌ای کمک کنند تا دوباره گاز به این نیروگاه برسد تا دیگر شاهد خاموشی در تهران نباشیم.

متاسفانه ناهماهنگی بین وزارتخانه ها می تواند به عنوان دلیلی برای مشکل پیش آمده باشد که از دولت دوازدهم انتظار می رود برای جلوگیری از موضوع راهکاری ارائه کند.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۷
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
علتش مصرف بی رویه
بیایید کرسی بگذارید
کرسی باعث جلوگیری. از استخوان درد است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
به این میگن مدیریت ایرانی اسلامی. بعد از چند دهه مدیریت مسئولان انقلابی شاهد این اتفاقات هستیم.گرانی بدبختی بی کاری تورم اختلاس بیماری خرافات دزدی و....
افرین که دنیای قشنگی این مسئولان به ما مردم دادند تا در این دنیای زیبا اخرت خودمان رو بسازیم. افرین.
مهرداد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
مشکل اول اینکه مدیریت ضعیف هست دوم استفاده از سوختهای هست که در هیچ جای دنیا استفاده نمیشه سوخت مازوت ممنوع هم الودگی زیاد داره هم سرطان زاست متاسفانه هیچ کدوم از مسولان حاضر نیستند از انرژی های پاک چون باد و خورشید استفاده کنند هنوز کامیونها و اتوبوسهای ما انقدر فرسوده هست که توان تعویض اینها را ندارند
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
همه اینها تاثیر پیوستن به معاهده زیست محیطی پاریس و نساختن نیروگاههای جدید به همین علت است است
تاجی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
میگم حالا که خاموشی میزنین یه خشم شب هم بزنین تا مردم بد عادت نشن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
تولید خصوصی برق رو بدبخت کردن حالا شده این بساط.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
تولید خصوصی برق رو بدبخت کردن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
ما که آش گاز یا آش برق نمیخوریم دوباره یه فکری کردی به حال مردم چه میخواید گران کنید مدرسها تعطیل است
فتحی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
تقصیر هیچ کی نیست, فقط تقصیر واشنگتن دی سی است.
علی محمد صادقی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
مقصر انتخاب بد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
آرزو بدلمون موند یکبار یکنفر از این رئیس روءسا یکجا یکبار برای نمونه گفته باشه من در مورد فلان موضوع اشتباه کردم...
همشون حق بجانبن و تقصیر یکی دیگه‌است...!
در محضر خدا هم همین جواب رو میدین؟
اگر نمیتونین درموردی کاری انجام بدین استعفا بدین بذارید یک نفر دیگه با یک فکر جدید کارو دست بگیره.
بار خودتونو سنگینتر نکنید ... از ما گفتن بود...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
معاهده پالرمو که دولت بزدل امضا کرده باعثشه،
هادی
|
Georgia
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
اینا همش کار دشمن .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
دولت بی عرضه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
چقدر دروغ گفتن مدارس تعطیل کنید مشکل مردم هستن
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
به خاطر دستگاه های مایینر بیت کویین قط میکنند
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
خوش به حال چینی ها
بیچاره مردم !!!!!????
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
چراگردن شرکت گاز می اندازید اشکال در مدیریت خودتان است و مزرعه بیت کوین در رفسنجان.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
مزرعه استخراج بيت كويين مبارك مردم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
همین الان داشتن تو صدا و سیما از مسئولین توضیح میخواستن باز گفتن مفصر مردمن.
زیبا نیست؟؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
فقط مردم رو دارن اذیت میکنن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
در چند روز اخیر وضعیت دما طوری نبود که مقدار گاز مصرف خانگی بالا رفته باشد.احتمالا مشکل در جای دیگری است.سوئ مدیریت کامل مشهود است واگر جلوی اینکار گرفته نشود وضعیت بغرنج‌تر از این خواهد بود.به نظرم بایستی پدافند غیر عامل کشور در این موضوع ورود کند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
پس ماجرای استخراج بیت کوین چیه؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
ای بابا
احمدعبدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
بفکر امتحانات آنلاین دانشگاه که از آخر دی شروع می شود باشید که تعداد زیادی بر اثر استرس سکته میکنند
aliiii
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
خبری در راه است......
دوباره میخان چی رو گرون کنن خدا می دونه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
بهترین کار برای جبران برق احداث نیروگاه های کوچک ژنراتوری در نزدیکی پست های برق در هر استان می باشد هم هزینه کمی دارند هم سریع الاحداث هستن
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر