«فیروز» ۴یوزپلنگ دیگر را به توران کشاند

مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان بابیان اینکه «فیروز» چهار یوزپلنگ دیگر را به توران بیارجمند شاهرود کشاند، گفت: تصاویر دوربین تله‌ای رویت پنج یوز را تائید کرده‌اند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، امیر عبدوس مدیرکل محیط‌ زیست استان سمنان ضمن بیان اینکه بررسی تصاویر دوربین‌ها نشان می‌دهد که یوز نر معروف پارک ملی توران یعنی فیروز و یوز مادر خانواده به نام تلخاب که خردادماه امسال با سه توله‌اش مورد شناسایی قرارگرفته بود در یک نقطه و به فاصله یک روز تصویربرداری شدند، ابراز داشت: مشاهده این دو یوز نر و ماده در یک نقطه احتمال تلاقی این دو و انجام جفت‌گیری و بارداری مجدد مادر خانواده را بالا می‌برد.

او ضمن بیان اینکه این مادر ٢٤ آذرماه امسال نیز به همراه سه توله‌اش در نقطه دیگری که فیروز هم در آنجا تردد دارد نیز مشاهده‌شده بود، افزود: دوربین‌های تله‌ای منطقه همه این وقایع را ثبت و کار تحقیقاتی پیرامون آن در حال انجام است.

مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان بابیان اینکه درخت خاصی همیشه محل علامت‌گذاری فیروز بود و تقریباً در تمام سال فقط فیروز در اینجا مشاهده می‌شد، ابراز داشت: طی چند روز گذشته این مکان شاهد حضور یوز دیگری بنام فقه بوده است فقه تابه‌حال همیشه تنها دیده شد و جنسیتش هنوز برای ما مشخص نیست، اما علامت گذاری او در محل همیشه فیروز موضوع قابل‌ملاحظه‌ای است که ذهن ما را شدیداً درگیر احتمال ماده بودنش می‌کند.

عبدوس ضمن بیان اینکه به‌جز فِقِه سه یوز دیگر هم به محل علامت گذاری فیروز آمدند، تصریح کرد: ساعت ١١ شب اول دی‌ماه ٩٩ یک یوز و در ششم دی‌ماه نیز دو یوز در ساعت‌های پنج و نیم صبح و هشت و نیم شب به محل دائمی علامت گذاری فیروز آمده‌اند که هر سه تصویر از سمت چپ بدن آن‌ها است و تاکنون تصویری از آن‌ها نداشتیم.

او بابیان اینکه احتمال دارد هریک از آن‌ها جدید یا اینکه یوز‌هایی باشند که از سمت چپ بدنشان تصویر نداشتیم، افزود: به‌هرحال سه شناسنامه با کد‌های ١٢ و ١٣ و ١٤ برای آن‌ها ایجاد شد که با ثبت تصاویر بعدی بتوان با اطمینان بیشتری در موردشان اظهارنظر کرد.

انتهای پیام/ح

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: محیط زیست ، یوزپلنگ
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر