علت شایع بودن سرطان پوست در کردستان چیست؟

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان مطالبی در خصوص شایعترین سرطان در جمعیت مردم کردستان ارائه داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ، ابراهیم قادری معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بیماری‌های غیرواگیر از اصلی‌ترین دلایل مرگ و میر در جوامع بشری به شمار می‌رود.

او با بیان اینکه در حال حاضر سرطان بعد از بیماری‌های قلبی عروقی به عنوان دومین علت مرگ و میر در بیشتر جوامع مطرح است، افزود: در سال‌های اخیر میزان بروز سرطان افزایش روزافزونی داشته و یکی از اولویت‌های مهم بخش سلامت در ایران است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اهمیت پیشگیری و کنترل سرطان عنوان کرد: پرداختن به این امر مستلزم همکاری و هماهنگی بخش‌های مختلف نظام سلامت است.

او با بیان اینکه شایعترین سرطان در آقایان معده و در زنان سرطان پستان است افزود: ۴۰ درصد سرطان‌ها با خود مراقبتی قابل پیشگیری است.

قادری مهمترین گام در پیشگیری وکنترل سرطان را آگاهی آحاد جامعه در مورد علایم خطر این بیماری از جمله وجود توده‌های زیرپوستی و پوستی، خون در ادرار و مدفوع و مشکل در بلع غذا و کاهش وزن بدون دلیل نام برد.

او اضافه کرد: با رعایت سبک زندگی سالم، عدم استعمال دخانیات، مدیریت استرس، انجام فعالیت‌های فیزیکی منظم، پرهیز از مصرف الکل، قرار نگرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب، رعایت الگو‌های صحیح تغذیه‌ای و مراجعه زودهنگام به پزشک در صورت بروز علائم، می‌توان از سرطان پیشگیری کرد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان خاطرنشان کرد: طبق آخرین آمار سال ۹۴، تعداد بیماران سرطانی شناسایی شده در استان کردستان یک هزار و ۹۶۷ مورد است که از این تعداد ۹۰۱ مورد معادل ۴۶% از سرطان‌ها در زنان و یک هزار و ۶۶ مورد حدود ۵۴% درمردان گزارش شده است.

قادری به میزان بروز سرطان در استان گریزی زد و گفت: میزان بروز خام و بروز استاندارد شده سنی کل سرطان در کل جمعیت استان به ترتیب ۱۳۹/۹۸ و ۱۵۴/۶۸ در ۱۰۰ هزار نفر است.

او میزان بروز خام و بروز استاندارد شده سنی کل سرطان‌ها در جمعیت زنان استان را به ترتیب ۱۱۷/۳۲ و ۱۲۲/۹۶ در ۱۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: به دلیل استفاده کم مردم کردستان از کرم های ضد آفتاب سرطان پوست شایعترین سرطان بین مردان و زنان است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح کرد: میزان بروز خام و بروز استاندارد شده سنی کل سرطان‌ها در جمعیت مردان استان به ترتیب ۱۳۸/۹۸ و ۱۵۴/ ۶۸ در ۱۰۰ هزار نفر بوده است.

قادری میزان بروز خام و بروز استاندارد شده سنی کل سرطان‌ها در جمعیت زنان استان به ترتیب ۱۱۷/۳۲ و ۱۲۲/۹۶ در ۱۰۰ هزار نفر برشمرد.

او در ادامه، شایع‌ترین سرطان‌ها در کل جمعیت استان را پستان، پوست، معده، سرطان با محل اولیه نامشخص و کولورکتال عنوان کرد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، شایع‌ترین سرطان‌ها در جمعیت مردان استان را معده، پوست (غیر ملانوما)، مثانه، ریه، سرطان با مرحله اولیه نامشخص و کولورکتال نام برد و ادامه داد: در زنان سرطان پستان، پوست (غیرملانوما)، سرطان با محل اولیه نامشخص، مری، معده، کولورکتال از جمله شایعترین سرطان‌ها است.

به گفته قادری میانگین سن مبتلایان به سرطان در استان حدود ۶۵ سال است.

انتهای پیام/ع

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر