ادعای بلینکن: توانایی‌های هسته‌ای ایران در حال حرکت به سمت و سویی غلط است

وزیر خارجه آمریکا ضمن تکرار مواضع واشنگتن درباره برجام، مدعی باز بودن مسیر دیپلماسی شد و گفت که تهران هنوز با پایبندی به توافق فاصله دارد و در حال حرکت به سمت و سویی غلط است.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه رادیویی خود با «نشنال پابلیک»، درباره موضوع توافق هسته‌ای با ایران اظهار کرد: در حال حاضر مسیر دیپلماسی باز است و ایران نیز همچنان با پایبندی درست به توافق فاصله دارد. در حقیقت توانایی‌های هسته‌ای این کشور در حال حرکت به سمت و سویی غلط است.

وزیر امور خارجه آمریکا ضمن ابراز تاسف از خروج از برجام گفت:صرف از سرگیری برجام دیگر کافی نیست و در هرگونه توافق آتی باید به موضوعات چالش برانگیز دیگری همانند اقدامات ایران در سایر کشورهای خاورمیانه پرداخت.

وی در این راستا ادامه داد: باید صبر کرد و منتظر اقدامات ایران ماند، زیرا جو بایدن، رئیس جمهور بر این امر معتقد است که درصورت پایبندی تهران به توافق هسته‌ای و بازگشت به آن، واشنگتن نیز چنین اقدامی را انجام خواهد داد.

بلینکن در تشریح اقدامات انجام شده از سوی آمریکا بمنظور آغاز مجدد دیپلماسی مستقیم، اظهار کرد: بایدن چندین بار و کاملا بصورت شفاف درباره نقطه‌ای که در آن ایستاده ایم صحبت کرده است و ما منتظر واکنش تهران هستیم.

وی تاکید کرد: نباید این موضوع را فراموش کنیم که، توافق هسته‌ای در قطع مسیر ایران به سمت تولید مواد شکاف پذیر برای یک سلاح هسته‌ای موثر عمل کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین با اشاره به جایگاه و به کار گیری دیپلماسی مستقیم در آینده، گفت: شاید در برخی شرایط نیاز باشد در این زمینه تعاملی صورت گیرد که قطعا در آن زمان چیزی که ما درگیر آن هستیم، نیاز به دیپلماسی خواهد بود.

این مقام آمریکایی در حالی بر تکرار ادعاهای خود مصر است که ایران قرار است در روز پنجم اسفند برخی از تعهدات هسته ای خود را لغو کند.

چندی پیش نیز حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره اظهارنظر‌های مقامات اروپایی و آمریکایی درباره برجام و همچنین تحریم‌های آمریکا فرمودند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، آمریکا باید در عمل تحریم‌ها را کلاً لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی‌آزمایی ایران قرار گیرد. این سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی و مورد اتفاق همه مسئولان است و هیچ‌کس از آن عدول نخواهد کرد.»


بیشتر بخوانید:


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: برجام ، بلینکن
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر