اما و اگر‌های جریمه‌های رانندگی؛ از پیامک‌های اشتباهی تا تخلفات کرونایی!

پیامک‌های اشتباهی، جرایم کرونایی، نمره منفی و محرومیت از رانندگی از جمله مواردی است که رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور پایتخت آن‌ها را تشریح کرد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، هنوز یک ساعتی از آمدن مرد به خانه نگذشته است. روی مبل لم داده و سرش گرم فضای مجازی است. همین طور که صفحات موبایل را بالا و پایین می‌کند زنگ پیامک خبر از آمدن پیام جدیدی می‌دهد.

پیام را با بی حوصلگی باز می‌کند، اما انگار برق از سرش می‌پرد. صاف روی مبل می‌نشیند و بلند می‌پرسد امروز چندم است؟

زن‌از توی آشپزخانه می‌گوید دهم... هنوز حرفش تمام نشده، مرد از جایش بلند شده و با همان لباس خانه به سمت در رفته و پله‌ها را چندتا یکی کرده و پایین می‌رود. زن هاج و واج می‌ماند.

بعداز چند دقیقه مرد نفس زنان بر می‌گردد. تا قیافه نگران زن را می‌بیند می‌گوید: نترس، چیزی نشده که، خدا رحم کرد، ماشین سر جایش است!

زن با تعجب می‌پرسد مگر قرار بود کجا باشد؟ مرد پیامکی را که برایش آمده به زن نشان می‌دهد و می‌گوید: ببین این پیام را، زده مالک محترم خودرو به پلاک ... قبض صادرشده برای شما به شرح ذیل است.

زن‌نفسی چاق می‌کند و می‌گوید: زهره ترک شدم، خب جریمه شدی دیگر. این که این قدر بالا و پایین کردن نداشت.

مردمی‌گوید: صبرکن. بقیه اش را ببین. تاریخ و ساعت تخلف را. همین نیم ساعت پیش است. محل تخلف را ببین تهران خیابان انقلاب.

زن‌تازه متوجه قضیه می‌شود و می‌پرسد: ماشین مگر توی پارکینگ نبود پس چطور سر از خیابان انقلاب در آورد؟

مرد ادامه می‌دهد: من هم از این موضوع تعجب کردم. با خودم گفتم ماشین یک هفته‌ای است توی پارکینگ است؛ نکند دزدیده اند و ما بی خبریم... برای همین رفتم پارکینگ و دیدم ماشین سرجایش هست و خیالم راحت شد.

زن که آرام‌تر شده، می‌پرسد: پس چرا برای ما پیامک جریمه آمده؟ مگر می‌شود آخر؟!

مرد می‌گوید: بعضی‌ها برای این که جریمه نشوند عدد‌های پلاک را تغییر می‌دهند یا قسمتی را می‌پوشانند به‌همین‌خاطر است که جریمه‌ها اشتباهی می‌رود.

زن می‌گوید: این‌ها همه درست؛ اما تو بگو حالا چه کسی باید پول جریمه را بدهد؛ اصلا چه کسی حرف ما را باور می‌کند که ماشین توی پارکینگ بوده و برایش جریمه آمده است؟!

اما و اگر‌های جریمه‌های رانندگی؛ از پیامک‌های اشتباهی تا تخلفات کرونایی!

موضوع جریمه‌ها و پیامک‌های اشتباهی حرف تازه و جدیدی نیست. در جمع فامیل، دوستان و آشنایان یا حتی برای خودمان مواردی از این دست وجود داشته که وسیله نقلیه در پارکینگ بوده و برایش جریمه آمده باشد یا در شهر دیگری که حتی نامش را نشنیده اید تخلف رانندگی برای پلاک خودرو ثبت شده باشد به خصوص در این روز‌ها که به واسطه کرونا، محدودیت‌های تردد بیشتر شده و به چشم در تردد‌های شبانه و یا محدوده‌های طرح ترافیک شاهد تردد برخی خودرو‌هایی هستیم که شماره و ارقام پلاکشان را دستکاری و یا مخدوش کرده‌اند که نتیجه آن ارسال پیامک جریمه برای فرد دیگری می‌شود؛ اگرچه شاید بروز برخی اشتباهات و نواقص احتمالی دوربینی و سیستمی هم دور از ذهن نباشد.

اما و اگر‌های جریمه‌های رانندگی؛ از پیامک‌های اشتباهی تا تخلفات کرونایی!

جریان پیامک‌های اشتباهی، چگونگی روند پیگیری و اعتراض به آنها، دوبرابری شدن مبلغ جریمه و سایر سوالات مخاطبان در خصوص جرایم رانندگی ما را بر آن داشت تا با سرهنگ «علی نصیرملا» رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور پایتخت به گفتگو بنشینیم.

* جریمه چیست؟

بر اساس موضوع ماده ۲ قانون رسیدگی به تخلفات به ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اجازه داده شده است که در مواجهه با متخلفان از قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی پس از تشخیص تخلف و انطباق آن با میزان جرائم، اعمال قانون را انجام دهند؛ در واقع جریمه بهایی است که متخلف به خاطر نقض حقوق شهروندی و ایجاد بی‌نظمی ترافیکی در جامعه می‌پردازد.

* آیا جرایم دسته بندی شده اند؟

بله؛ انواع جرایم عبارتند از: ۱- تسلیمی ۲- خودداری ۳- الصاقی ۴- دوبرگی ۵- نظارتی ۶- دوربین.

جریمه تسلیمی: در این نوع ابلاغ مشخصات راننده اعم از شماره گواهینامه و کد ملی و نام و نام خانوادگی در برگه جریمه توسط مامور درج شده و برگه جریمه در محل تحویل راننده متخلف می‌شود یا در لحظه به مالک وسیله نقلیه پیامک تخلف انجام شده ارسال می‌شود.

اما و اگر‌های جریمه‌های رانندگی؛ از پیامک‌های اشتباهی تا تخلفات کرونایی!

جریمه خودداری: در صورتی که راننده متخلف از دریافت قبض جریمه خودداری کند قبض جریمه به عنوان ابلاغ قانونی تلقی شده و سوابق آن نزد اداره راهنمایی و رانندگی مربوطه نگهداری می‌شود.

جریمه دوبرگی: در صورتی که مأمور راهنمایی و رانندگی تخلف خودرویی را در معبری مشاهده کند و امکان متوقف کردن وسیله نقلیه میسر نباشد جریمه صادر شده برای تخلفات خودروی مدنظر به صورت دوبرگی خواهد بود.

جریمه نظارتی: در صورتی که مامور پلیس راهنمایی و رانندگی، تخلف وسیله نقلیه را توسط سامانه و دوربین‌های هوشمند ترافیکی مشاهده کند اعمال قانون تخلف رویت شده به صورت ابلاغ نظارتی ثبت می‌شود.

جریمه دوربینی: چنانچه تخلف توسط تجهیزات الکترونیکی و به صورت مکانیزه ثبت شود، توسط پیامک مراتب جریمه به مالک ابلاغ خواهد شد.

* مبلغ کدام دسته از جرایم رانندگی دو برابر می‌شود؛ آن هم در چه بازه زمانی؟

جرایم صادرشده به صورت تسلیمی، الصاقی و خودداری اگر پرداخت نشوند ظرف مدت ۲ ماه یا ۶۰ روز دوبرابر می‌شوند.

چرا برای بعضی‌ها پیامک جریمه نمی‌آید؟

*یک پرسش پر تکرار؛ تعداد زیادی از رانندگان عنوان می‌کنند که از میزان تخلف و جرایم ثبت شده برای خودروی خود بی اطلاع بوده و هنگامی که برای دریافت خدمات به مراکز پلیس راهور مراجعه می‌کنند با لیستی از جریمه‌ها مواجه می‌شوند؛ اشکال کار کجاست؟

در صورتی که شماره تلفن همراه مالک وسیله نقلیه که در سامانه شماره گذاری پلیس راهور ناجا ثبت شده، فعال باشد تمام قبوض جرایم صادر شده به تلفن همراه مالک وسیله نقلیه پیامک می‌شود در این صورت حتی اگر افراد نسبت به جریمه اعلام شده معترض باشند می‌توانند مراتب اعتراض خود را به یکی از واحد‌های رسیدگی ارجاع دهند.

* جریان پیامک‌های نرسیده و پیامک‌های اشتباهی چیست، خیلی‌ها به این موضوع معترض هستند که در زمان و مکانی که جریمه برایشان ثبت شده حضور نداشته اند؛ تکلیف چیست و به چه کسی و به چه جایی باید مراجعه کرد؟

در صورت عدم دریافت پیامک‌های جریمه رانندگی، شهروندان باید نسبت به اصلاح شماره همراه در سامانه شماره گذاری اقدام کنند.

اما و اگر‌های جریمه‌های رانندگی؛ از پیامک‌های اشتباهی تا تخلفات کرونایی!

در صورت دریافت پیامک اشتباهی جریمه و ثبت جرایم در صورت وضعیت خودرو باید به منظور اعلام مراتب اعتراض خود به واحد‌های رسیدگی پلیس راهور مراجعه کنند؛ در این مراکز کارشناسان پلیس راهور حضور داشته و امکان مشاهده عکس دوربین‌های ثبت تخلف و سایر مستنداتی که توسط مراجعین ارائه میشود امکان پذیر بوده و بدین نحو شکایات و اعتراضات شهروندان را بررسی و پیگیری می‌کنند.


بیشتر بخوانید

به کدام دسته از پیامک‌ها باید توجه کرد؟

* برخی می‌گویند به پیامک‌های دریافتی جریمه تا چند روز توجه نکنید. اگر دوباره پیامک آمد جریمه نهایی شده و باید مبلغ مقرر را پرداخت کرد؛ آیا این موضوع صحت دارد؛ کدام دسته از پیامک‌های جریمه نهایی است و برای کدامیک باید دوباره منتظر ماند؟

قبل از پاسخ به سوال شما لازم است که به این نکته اشاره کنم که ملاک پرداخت جرائم، ثبت تخلف در صورت وضعیت خلافی است. بدین معنا که اگر پیامکی از سمت پلیس راهور برای افراد ارسال شود جدای از اینکه در متن پیامک عبارت "در حال بررسی" ذکر شود یا در متن پیامک عبارت" ثبت تخلف همراه با شناسه قبض و پرداخت" وجود داشته باشد، شهروندان محترم جهت پرداخت خلافی صرفا با اخذ پرینت خلافی و اطمینان از اینکه تخلف مربوط به خودروی آنان است نسبت به پرداخت خلافی اقدام نمایند.

با این وجود پیامک‌هایی که دارای شناسه قبض و پرداخت هستند قابل پیگیری هستند.

اعتراض به جریمه‌ها از مدارک لازم تا مراکز رسیدگی کننده

* ریتم اعتراض به جرایم صادرشده رانندگی چگونه است؟ به کدام مراکز باید مراجعه کرد؟ چه مدارکی لازم است؟

اعتراض به جریمه‌های صادرشده رانندگی به دو صورت امکان پذیر است؛ اول مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ و ثبت سیستمی اعتراض که در بازه زمانی مشخص شده، جواب اعتراض و نتیجه بررسی انجام شده به مالک خودرو اعلام می‌شود و پس از آن در صورت وجود اعتراض، مراجعه به واحد‌های رسیدگی کننده به تخلفات در شهر محل سکونت.

* واحد‌های رسیدگی کننده به تخلفات رانندگی در پایتخت کدامند؟

واحد‌های رسیدگی به تخلفات در شهر تهران عبارتند از مناطق ۲۱و۲۲ راهور در غرب، منطقه ۲۸ راهور در شمال تهران، مناطق ۸ و ۱۴ راهور در شرق و در جنوب هم مناطق ۱۶ و ۲۰ راهور به درخواست مراجعه کنندگان رسیدگی می‌کنند؛ همچنین اداره اجراییات و منطقه ۱۰ مربوط نیز درخواست جانبازان و معلولان عزیز را بررسی می‌کند.

* مدارک مورد نیاز برای اعتراض به جرایم رانندگی کدام است؟

صورت وضعیت خلافی خودرو، کارت یا سند وسیله نقلیه، کارت ملی یا شناسنامه مالک؛ البته باید مالک خودرو حضور داشته باشد.

اما و اگر‌های جریمه‌های رانندگی؛ از پیامک‌های اشتباهی تا تخلفات کرونایی!

* می‌گویند اعتراض به جرائم دوربینی تعلق نمی‌گیرد؛ این موضوع درست است؟

باید گفت اعتراض به جرایم صادرشده حق قانونی افراد است و تمام جریمه‌های صادرشده قابل اعتراض و رسیدگی هستند؛ لذا در صورتی که اثبات شود جریمه ثبت شده، اشتباه است بلافاصله حذف خواهد شد.

از بخشودگی جرایم خبری هست؟

*در سال‌های گذشته طرح بخشودگی جرایم رانندگی اجرا می‌شد؛ اگرچه این طرح متوقف شده است، اما همواره افراد این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا به جریمه‌ها «گذشت» هم تعلق می‌گیرد؟

مبالغ درج شده در صورت وضعیت خلافی خودرو جزو دیون دولتی بوده و استفاده از واژه «گذشت» در این خصوص صحیح نیست.

موضوع فوق در واقع در قالب رسیدگی به اعتراضات مردم بررسی می‌شود؛ بدین معنی که افرادی احساس می‌کنند جریمه صادره به اشتباه برای آنان ثبت شده است می‌توانند به دفاتر پلیس +۱۰ و واحد‌های رسیدگی به اعتراضات پلیس راهور مراجعه کرده و با تسلیم دلایل خود تقاضای رسیدگی کنند.

با نمره منفی از پرداخت جریمه تا ضبط گواهینامه!

* به برخی از جرایم علاوه بر اعمال قانون و جریمه نقدی، نمره منفی هم تعلق می‌گیرد؛ اصلا نمره منفی چیست؟

نمره‌ای که به علت ارتکاب تخلفات حادثه ساز در سوابق گواهینامه راننده ثبت می‌شود نمره منفی نام دارد.

تخلفات حادثه‌ساز که در کد ۲۰۰۱ الی ۲۰۲۰ آمده است اعم از تجاوز از سرعت بیش از ۳۰ کیلومتر بر حد مجاز، سبقت غیر مجاز، عبور از چراغ قرمز، مارپیچ، تک چرخ، استفاده از تلفن همراه با سرعت بیش از ۶۰ کیلومتر در ساعت، رانندگی در حالت مستی، عدم رعایت مقررات حمل بار، تجاوز به چپ از محور راه و ....

اما و اگر‌های جریمه‌های رانندگی؛ از پیامک‌های اشتباهی تا تخلفات کرونایی!

* نمره منفی در نهایت ضبط و حتی ابطال گواهینامه را هم در پی دارد؛ بفرمایید در چه صورت گواهینامه ضبط می‌شود؟

برابر ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، گواهینامه راننده‌ای که برای بار اول بیش از ۳۰ نمره منفی بگیرد سه ماه ضبط شده و ۶۰ هزار تومان جریمه می‌شود؛ در مدت ضبط گواهینامه، راننده حق رانندگی ندارد و در صورت بروز تصادف به عنوان فرد فاقد گواهینامه تلقی شده و مقصر شناخته می‌شود.

اگر همین راننده برای بار دوم تخلف کند و این دفعه ۲۵ نمره منفی بگیرد به مدت ۶ ماه گواهینامه‌اش ضبط می‌شود؛ در ضمن ۹۰ هزار تومان هم جریمه می‌شود.

ادامه تخلف راننده برای بار سوم و گرفتن ۲۰ نمره منفی مساوی است با یک‌سال ضبط گواهینامه، ۱۵۰ هزار تومان جریمه و یک درجه تنزیل گواهینامه؛ مثلا اگر راننده متخلف گواهینامه پایه یک داشته باشه با یک درجه تنزیل بعد از یکسال گواهینامه پایه ۲ می‌گیرد و به همین ترتیب گواهینامه رانندگی پایه ۲ تبدیل به پایه ۳ و بعد ابطال گواهینامه را در پی دارد.

دوباره تاکید می‌کنم که با ضبط گواهینامه فرد از رانندگی محروم شده و چنانچه رانندگی کند به عنوان فرد بدون گواهینامه شناخته شده و به دادسرا معرفی می‌شود.

* آیا موارد دیگری هم وجود دارد که رأسا به ضبط گواهینامه منجر شود؟

مورد دیگر ضبط گواهینامه برابر بند ب ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات، رانندگی در حالت مستی است که شش ماه گواهینامه فرد ضبط می‌شود.

اما و اگر‌های جریمه‌های رانندگی؛ از پیامک‌های اشتباهی تا تخلفات کرونایی!

جرایم کرونایی کدامند؟

* در یک سال اخیر علاوه بر جرایم روتین رانندگی که در جدول تخلفات راهور ثبت شده با توجه به شرایط کرونایی کشور با جرایم دیگری مواجه هستیم که با توجه به شرایط کشور تعیین، ابلاغ و اجرا شده‌اند؛ جرایم به اصطلاح کرونایی کدامند؟

عدم استفاده راننده تاکسی و اتوبوس از ماسک، عدم استفاده سرنشینان تاکسی و اتوبوس از ماسک، تردد غیرمجاز به شهر‌های قرمز و نارنجی و همچنین تردد غیرمجاز از ساعت ۲۱ الی ۳ در تمام شهر‌ها از جمله محدودیت‌های تعیین شده در این مدت است.

۲ برابر شدن مبلغ جرایم کرونایی

*یک سوال ریز؛ آیا جرائم کرونایی هم دوبرابر می‌شوند؟

اگر جرایم با ابلاغ تسلیمی همراه باشند، بله، جریمه دوبرابر می‌شود؛ یعنی اگر قبض جریمه به راننده داده شود یا پیامک جریمه‌ای که به شماره تلفن همراه مالک خودرو ارسال شده در صورت وضعیت خلافی ثبت شود باید گفت نپرداختن جریمه در مدت قانونی ۲ ماهه، دوبرابر شدن مبلغ جریمه را به دنبال دارد.

منبع:فارس

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۴ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
جریمه پرداخت کردم رسیدشم دارم اما جریمه ها پاک نشده الان میگن باز دوباره پول بده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۳ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
توی این ۸سال دولت تاتوانست به ملت ظلم کرد و دست توی جیب ملت کرد .پلیس راهرو هم یاد گرفت به بهانه های واهی و پوچ مردم بیچاره را تاتوانست جریمه ها کرد
Iran (Islamic Republic of)
سامی
۱۷:۲۳ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
بنده جریمه ۲۰ هزار تومانی شدم و چند روز بعد جریمه را پرداخت نمودم پس از گذشت چند ماه صورت وضعیت خلافی ماشین را چک نمودم و نه تنها ۲۰ هزار تومان پرداخت شده لحاظ نشده بود بلکه به ۶۰ هزارتومان افزایش یافته بود . رفتم بانک و پرینت وجه واریزی را با کد رهگیری و مهر و امضا بانک گرفتم و به پلیس 10+ مراجعه و اصل پرینت تایید شده را تحویل دادم .
گفتند رسیدگی میکنیم اما هنوز که هنوز بعد از گذشت ماهها جریمه نه پاک شده و نه فرصت رسیدگی داشتند !!!
YJC اگر نیاز بود برای اثبات یک کپی از جریمه پرداخت شده را ارسال نمایم
Iran (Islamic Republic of)
پیمان اشراقی
۱۷:۲۰ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
سلام ،

یک بار در ماه ماشین را از خانه بیرون می آوریم ،
سه میلیون بیمه پرداخت می کنی ،
هیچ وقت هم بیمه لازم نمی شود ،
آن وقت وقتی تصادف می کنی طرف مقابل می گوید بیمه همه پول را نداد ،
تو باید صد هزار تومان بیشتر نقدی پرداخت کنی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۸ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
یارو پلاک دستکاری کرده و به جای شما پیامک اومده و شما باید بدوید دنبالش؟
نمیشد یک سامانه باشه اینها را ثبت کنه؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۶ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
خیلی از اتوبوسها با مسافر، خیلی از تریلی ها با بار، بالای 110 120 سرعت میرن وحشتناک چه تو جاده چه تو اتوبانها، من خودم بارها دیدم، ولی اگه یه سواری اگه 120 یه خرده رد کنه فوری انواع و اقسام جریمه ها صادر میشه، بخدا عین واقعیته
Iran (Islamic Republic of)
چه باید کرد
۱۴:۲۶ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
چرا نمیگه باید جریمه های اشتباهی رو چیکار کرد
United States of America
۱۵:۲۰ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
جریمه ها اشتباهی نیستن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۱ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
باید پرداخت کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۵ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
جریمه پرداخت کردم اما بعد از چند ماه فهمیدم اون جریمه پاک نشده با اینکه پول دادم باز جریمه بود و میگفت پرداخت نکردین اما من پرداخت کرده بودم
United States of America
ناشناس
۱۵:۲۲ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
اگه پرداخت کردی رسیدت کو???
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۳ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
کاش درباره سایت راهورم میگفتین بعضی اوقات سایت راهور میگه جریمه نداری ولی پلیس به علاوه ده میگه جریمه داری
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۲ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
خیلی هاش اشتباه میاد
United States of America
ناشناس
۱۵:۲۳ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
اشتباه خودتی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۷ ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
راست میگه اشتباه میاد اشتباه خودتی چیه دیگه
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر