آینده استخراج از سیارک ها چگونه خواهد بود؟

بسیاری از شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های حوزه هوافضا، طرح‌هایی را برای استخراج مواد معدنی از سیارک‌ها و ماه در نظر دارند و معتقدند که آینده‌ای پر بار در انتظار این طرح‌ها است.

بسیاری از شرکت‌ها و استارت‌ آپ های  حوزه هوا فضا  ادعا می‌کنند که میلیاردها یا تریلیون‌ها ماده معدنی در اعماق فضا در حال ظهور هستند که می‌توان آنها را جمع‌آوری کرد.

چندین گروه معدن‌کاری فضایی که مشتاق حفاری در سیارک‌ها بوده‌اند، قبلا آمده و رفته‌اند. اگرچه دوره این گروه‌ها گذشته است اما یک مقدمه به شمار می‌رود. این بار، راهبردها گام به گام در حال ارائه شدن هستند.

منابع فعال‌کننده اکتشاف در فضا

آنجل آبود مادرید، مدیر مرکز منابع فضایی مدرسه معادن کلرادو گفت: یک دهه پیش، مردم هیجان‌زده شدند اما موفقیتی به دست نیاوردند و برنامه‌های آنها که بسیار بلندپروازانه و دور از ذهن بود، تحقق نیافت. تعداد زیادی از کشورها نیز به استخراج از فضا روی آوردند اما همه آنها به یک واقعیت حیاتی توجه کردند. واقعیت این بود که منابع، عاملی برای اکتشافات فضایی هستند.

آبود مادرید خاطرنشان کرد که در این راستا، آب به هدف اصلی در هر جایی که می‌خواهیم برویم تبدیل شده است. استخراج فضایی به حدی رسیده است که ده‌ها شرکت نوپا حتی شرکت‌های بزرگ‌تر، به جنبه‌هایی از آنچه «زنجیره ارزش منابع فضایی» می‌نامند، بپردازند.

در هر حال، پرسش‌هایی نیز در این زمینه مطرح می‌شوند. چه کسی قرار است داده‌های مورد نیاز برای یافتن منابع ارزشمند در فضا را به دست آورد؟ چه کسی مواد موجود را شناسایی، حفاری، استخراج و خالص‌سازی می‌کند؟ چه کسی قرار است حمل و نقل، برق و ارتباطات را تامین کند؟ چه کسی قرار است نه تنها به معدن بپردازد، بلکه از منابع برای ساختن سازه‌هایی برای اکتشاف فضایی استفاده کند؟

آبود مادرید گفت: در حال حاضر، محدودیت اقتصادی وجود دارد و به همین دلیل است که سیارک‌ها رها شده‌اند اما طرح‌ها در حال بازگشت هستند. با وجود این، باید محتاط بود زیرا اگرچه برخی از شرکت‌ها شکست می‌خورند اما بعضی از پرونده‌های تجاری بسته نمی‌شوند و به سطح معقول‌تری می‌رسند.

در هر حال، ابتدا باید منابع موجود شناسایی شوند. سپس، این پرسش پیش می‌آید که مشتری کیست. این موضوع مانند مسئله مرغ و تخم‌مرغ است که به صورت دایره‌ای حرکت می‌کند.این دیدگاه قانونی به استخراج منابع سیارکی، مسائل مربوط به مالکیت و ادعا را شامل می‌شود.

آبود مادرید اضافه کرد: شما توافقی را می‌بینید که در آن، پیمان ماورای جو  لزوما مانع از استخراج منابع نمی‌شود. این پیمان به شما اجازه نمی‌دهد که سیاره‌ را در اختیار داشته باشید اما باید دید که از نظر قانونی، چگونه می‌توانید این کار را به صورت سازمان یافته، کارآمد و پایدار انجام دهید. این به دیپلماسی نیاز دارد.

آشنایی با سیارک‌ها

آشنایی با سیارک‌ها، سپس آزمایش تغییر مسیر دوگانهٔ سیارک مطرح می‌شود که نخستین نمایش فناوری دفاع سیاره‌ای در جهان به واسطه ضربه زدن و حرکت دادن یک سنگ فضایی است.

آبود مادرید گفت: همه این مأموریت‌ها قطعا به جمع‌آوری دانش درباره سیارک‌ها کمک می‌کنند. موضوع چگونگی استخراج مواد از سیارک‌ها، چالش بعدی خواهد بود. درک سیارک‌ها یک نکته کلیدی است که ما در مرحله آشنایی با آنها هستیم.

سیستم اسکن آسمان

جوئل سرسل، موسس و مدیرعامل شرکت ترنس‌آسترا که یک شرکت مستقر در کالیفرنیا با هدف برداشت پایدار از منابع ماه و سیارک‌ها است، گفت: برای فعال کردن برنامه استخراج  از سیارک باید چندین پیشرفت از نظر فنی صورت بگیرد. ما احساس می‌کنیم که همه مشکلات را برطرف کرده‌ایم.

ترنس‌آسترا، برنامه حمل و نقل و ارائه تجهیزات مورد نیاز برای انجام دادن کار را طراحی کرده است تا بتواند سیارک را به روشی معنادار پردازش کند.

سرسل گفت: بخشی از این طرح، استفاده از تلسکوپ‌های «ساتر میل»(Sutter Mill) است. اکتشاف ساتر میل در سال ۱۸۴۸ بود که تب طلا را در کالیفرنیا برانگیخت. این یک راه کاملا جدید برای فکر کردن در مورد چگونگی بررسی سیارک‌ها است. ما هزینه هر کشف را براساس عوامل بسیاری کاهش می‌دهیم.

سیستم اسکن آسمان ترنس‌آسترا با استفاده از تلسکوپ‌های تجاری ارزان‌قیمت در آریزونا و کالیفرنیا، به نرم‌افزار پیشرفته مجهز شده است. این سیستم در حال حاضر مشغول کار است و به دقت تنظیم می‌شود. دستور کار ترنس‌آسترا این است که سیارک‌هایی را که به راحتی در دسترس قرار دارند و کوچک هستند، بررسی کند. ما یک نقشه از مأموریت‌ها داریم که می‌تواند ما را به نقطه‌ای برساند که بتوانیم سالانه صدها برابر بیشتر از بررسی‌های سیارکی کنونی کشف کنیم.
منبع:اسپیس

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر