لوستر منحصربه‌فردی که میلیون‌ها پوند می‌ارزد

حدس و گمان گاهی اوقات جواب می‌دهد، دست کم برای یک نقاش انگلستانی که این طور بوده است. او یکی از آثار هنری نابغه مجسمه‌سازی را در یک فروشگاه عتیقه فروشی شناسایی کرد و حالا می‌تواند آن را به قیمت میلیون‌ها پوند به فروش برساند.

جان کراکستون» نقاش اهل انگلستان برای خرید لوستر عجیب و غریبی که گمان می‌کرد یکی از آثار «آلبرتو جاکومتی»، مجسمه‌ساز مشهور سوئیسی باشد ۲۵۰ پوند پرداخت کرد. حالا قیمت همان لوستر که در دهه ۴۰ میلادی خلق شده است، ممکن است در چند هفته آینده در حراجی کریستیز تا ۷ میلیون پوند برسد. آثار هنری «جاکومتی» گران‌ترین مجسمه‌ها در حراجی محسوب می‌شوند و آثار هنر او اغلب رکورد فروش را جا به جا می‌کنند.

ارزش این لوستر بین ۱.۵ میلیون پوند تا ۲.۵ میلیون پوند برآورد شده است، اما «میشل مک‌مولان»، کارشناس حراجی کریستیز معتقد است این برآورد‌ها برای چنین لوستر ارزشمندی که به شدت کمیاب است یک تخمین محافظه‌کارانه است. «مک مولان» بیان کرد: «بازار فروش آثار آلبرتو و برادرش دیه‌گو جاکومتی از هر زمان دیگری قدرتمندتر شده است، چراکه یکی از لوستر‌های جاکومتی در سال ۲۰۱۸ به قیمت ۷،۶۰۲،۴۰۰ پوند فروخته شد.»

آلبرتو جاکومتی

آلبرتو جاکومتی

هنگامی که «کراکستون» برای نخستین‌بار در دهه ۶۰ میلادی این لوستر منحصر به فرد را در مغازه‌ای در خیابان مریلبون مشاهده کرد، معتقد بود که این لوستر توسط دوست فقیدش و مجموعه‌دار هنری «پیتر واتسون» سفارش داده شده است. کراکستون که در سال ۲۰۰۹ درگذشت با اطمینان از خرید خود، آن را به مدت ۵۰ سال در خانه خود در شمال لندن آویزان کرد.

از ارزش زیبایی شناختی این لوستر که بگذریم، این اثر هنری زمانی در سالن دفتر ناحیه بلومزبری مجله «هورایزن»، مجله فرهنگی که اکنون تعطیل شده است نیز استفاده می‌شد. این مجله فرهنگی توسط «واتسون» و «سریل کانلی» در سال ۱۹۳۹ راه‌اندازی شد و آثار تحسین‌شده اشخاصی همچون «دیلن توماس» و «جوروج اورول» را چاپ می‌کرد.

واتسون که ثروت خانوادگی را به ارث برده بود، در زمان زندگی در پاریس مجموعه ارزشمندی از آثار هنری مدرن و سوررئالیستی را جمع‌آوری کرد. هنگامی که در طول جنگ جهانی دوم به لندن بازگشت، به سرمایه‌گذاری در استعداد‌های بریتانیایی مانند هنری مور، لوسیان فروید و کراکستون روی آورد. او لوستر رادر سفر برگشت به اروپا در سال ۱۹۴۶ یا ۱۹۴۷ به جاکومتی سفارش داد.

منبع : ایسنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار