ثبت تصویر ۲ قلاده پلنگ برای نخستین بار در اندیمشک + فیلم

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اندیمشک گفت: برای نخستین بار توانستیم تصاویر و فیلم ۲ قلاده پلنگ زاگرس را در زیستگاه این حیوان ثبت کنیم.

علی جهانی میر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست اندیمشک گفت: از سال ۱۳۸۴ که این اداره تاسیس شد، دامداران منطقه از تلف شدن احشام خود در منطقه شکایت داشتند با وجود بررسی‌های انجام شده اما هیچگونه آثار و ردی که بشود مشاهدات پلنگ را ثبت کرد، یافت نشد.

او می‌گوید: از ابتدای سال ۱۴۰۰ با همکاری محیط بانان اداره محیط زیست و دوست داران طبیعت بررسی‌ها مجددا آغاز شد، مناطقی که در آن جا پلنگ مشاهده شده بود را کنترل کردیم و توانستیم برای نخستین بار در ۳۰ دی ماه امسال ۲ قلاده پلنگ زاگرس آسیایی را با دوربین پی ۹۰۰ مشاهده و فیلم و تصاویر آن‌ها را ثبت کنیم.

به گفته جهانی میر؛ این پلنگان در روستای شیخ منگره بخش الوارگرمسیری اندیمشک مشاهده شدند و از گونه‌های گربه سانان بزرگ هستند که در ارتفاعات زندگی می‌کنند و از گونه‌هایی مانند گراز و بز کوهی تغذیه می‌کنند.

رئیس اداره محیط زیست اندیمشک با اشاره به اینکه مردم منطقه از تلف شدن احشام خود شکایت داشتند گفت: تا زمانی که شهروندان و اهالی منطقه به زیستگاه و قلمرو این حیوان در ارتفاعات نزدیک نشوند هیچ خطری آن‌ها و دام هایشان را تهدید نمی‌کند.

جهانی میر با بیان اینکه لازم است فرهنگ سازی و آموزش جهت حفظ این گونه شاخص در منطقه به مردم داده شود، گفت: از اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان درخواست کرده ایم این منطقه به عنوان شکار ممنوع در نظر گرفته شود و همچنین گونه‌های کل و بز زنده گیری شده و در زیستگاه این حیوان رهاسازی شود تا طعمه این حیوان فراهم باشد و به حیوانات اهلی منطقه نزدیک نشود.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست اندیمشک گفت: با توجه به اینکه مشاهده پلنگ زاگرس به عنوان گونه جانوری شاهد و شاخص در منطقه موجب نوید بزرگ و بی سابقه‌ای است، ضرورت دارد همه اهالی منطقه و دوستداران محیط زیست همکاری کنند تا بتوانیم این گونه را در زیستگاه طبیعی خودش حفظ کنیم و شاهد روند  زاد آوری و افزایش جمعیت این گونه در منطقه زاگرس و بخش الوار گرمسیری باشیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار