تالاب‌های طالقان و آق‌قلعه نقده میزبان پرندگان مهاجر شدند

سرپرست اداره حفاظت محیط‌زیست نقده گفت: تالاب‌های طالقان و آق‌قلعه این شهرستان پس از آبگیری کامل، میزبان بیش از سه‌هزار و ۵۰۰ بال پرنده مهاجر شدند.

اکبر قایمی سرپرست اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: آبگیری تالاب «آق‌قلعه» از رودخانه «گادر» از مدتی قبل آغاز شده بود اکنون با ورود بیش از هفت میلیون مترمکعب آب این تالاب کامل شد و این این تالاب میزبان بیش از ۲ هزار بال پرنده مهاجر شده است.

وی افزود: آبگیری تالاب نیز که برای احیای کامل به سه میلیون مترمکعب آب نیاز داشت از رودخانه «گادر» انجام شد و این تالاب نیز هم اکنون میزبان بیش از یک هزار و ۵۰۰ بال پرنده مهاجر است.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: این پرندگان مهاجر شامل انواع غازها، آنقوت، انواع اردک‌سانان و پرندگان شکاری مانند عقاب تالابی هستند.

وی در خصوص اهمیت آبگیری تالاب‌ها اضافه کرد: احیای تالاب‌ها از اهمیت ویژه‌ای در حفظ اکوسیستم منطقه برخوردار است و پس از تامین آب شرب شهرستان در اولویت بعدی قرار دارند.

تالاب بین المللی آق‌قلعه (شورگل حسنلو) با مساحت ۳۰۴ هکتار از مهمترین تالاب‌های استان آذربایجان غربی است که در حوضه آبریز رودخانه گدار قرار گرفته و توسط جریان‌های این رودخانه و رواناب‌های ناشی از بارش بر سطح حوضه آبریز تالاب تغذیه می‌شود.

تالاب «طالقان» جزو یکی از تالاب های فصلی این شهرستان به شمار می رود که به مساحت ۱۵۰ هکتار در ۶ کیلومتری شمال نقده در کنار روستاهای طالقان و اسلام آباد این شهرستان واقع شده است.

در شهرستان نقده هفت تالاب فصلی و دائمی وجود دارد که سالانه بیش از ۱۰ هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می‌کنند که از این تعداد، تالاب‌های درگه سنگی، آق‌قلعه، حسنلو و یادگارلو جزو تالاب‌های بین المللی هستند.

تالاب‌های نقده در فصل‌های بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر است؛ غاز خاکستری، انواع مرغابی و انوع اردک (سر سفید، سرسبز، مرمری، سرحنایی و بلوطی)، خروس کولی، حواصیل، تنجه، فلامینگو و پلیکان از جمله پرندگان مهاجر موجود در تالاب‌های این شهرستان است.

رودخانه گادر از کوه‌های غرب اشنویه سرچشمه می‌گیرد و با طی مسافتی در حدود ۱۰۰ کیلومتر، طول شهرستان‌های اشنویه و نقده را می‌پیماید و سرانجام به دریاچه ارومیه می‌ریزد.

نقده در جنوب آذربایجان غربی و ۱۰۰ کیلومتری ارومیه مرکز این استان واقع شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.