گشایش باغ‌موزه مردم‌شناسی بوکان

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بوکان از گشایش باغ‌موزه مردم‌شناسی این شهرستان به مناسبت عید نوروز خبرداد.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بوکان با بیان اینکه باغ‌موزه مردم‌شناسی این شهرستان به مناسبت عید نوروز در روستای «ناچیت» گشایش یافت، گفت: در این باغ موزه اشیای چوبی مردم‌شناسی (ماکت چوبی انسان) از بدو تولد تا زمان مرگ به سبک فرهنگ و سنت مناطق کُردنشین از گذشته بسیار دور تا ۲۰۰ سال پیش به نمایش گذاشته است.

شورش محمدپور اظهار کرد: این باغ موزه توسط هنرمند پیکرتراش این شهرستان به نام عثمان رحمان‌زاده در ۲۰ غرفه و در فضایی به مساحت یک هزار مترمربع برای بازدید علاقمندان دایر شده است.

وی افزود: در این باغ موزه در قالب یک‌هزار و ۵۰۰ اثر چوبی مربوط به آداب و رسوم مردم این منطقه، رسوم کشاورزی، آداب لباس پوشیدن و آیین‌های دینی و مذهبی و برگزاری مراسم‌های عروسی به نمایش گذاشته شده است.

 رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بوکان می گوید: در این باغ‌موزه یک قسمت هم به واقعه حمله شیمیایی حلبچه اقلیم کردستان عراق و دیگر مناطق کردنشین اختصاص یافته است.

شهرستان بوکان دارای آثار و ابنیه‌های باستانی و تاریخی و مذهبی از جمله قلعه سردار، مسجد جامع، گنبد سردار، مسجد حمامیان، زندان آغجیوان، تپه سماقان، تپه قاراوه حاج شیخ گل، پیرمحمد، پیر اسماعیل و خانقاه زنبیل است.

روستای «ناچیت» در پنج کیلومتری جاده بوکان - میاندوآب قرار دارد و بوکان با ۲۷۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.

در استان آذربایجان غربی ۱۱ موزه تحت مالکیت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوده که همگی آن‌ها در ایام نوروز آماده میزبانی از مسافران هستند.

موزه‌های باستان‌شناسی، مردم‌شناسی و سه‌گنبد ارومیه، موزه خوی، موزه نقده، موزه حسنلو، موزه تخت سلیمان تکاب، موزه مهاباد، موزه بوکان و قره‌کلیسا چالدران از جمله این موزه‌ها هستند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.