بلاروس: استقرار تسلیحات هسته‌ای روسیه در پاسخ به فشار‌های غرب است

وزارت خارجه بلاروس تحریم‌های غرب و حضور ناتو در مرز‌های این کشور را دلیل استقرار تسلیحات هسته‌ای روسیه در خاک این کشور دانست.

بلاروس تنها کشور اروپایی است که متحد روسیه محسوب می‌شود. گرچه مینسک از ورود نظامیان خود به جنگ اوکراین اجتناب کرده، اما این کشور در طول جنگ خاک خود را در اختیار نیرو‌های روسی قرار داده است. «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه به تازگی از استقرار تسلیحات هسته‌ای استراتژیک این کشور در خاک بلاروس خبر داده است. اتفاقی که با واکنش تند کشور‌های غربی همراه بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بلاروس در برابر انتقاد تند کشور‌های عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، با تأیید استقرار تسلیحات هسته‌ای روسیه در خاک خود اعلام کرد این تصمیم در پاسخ به سال‌ها فشار غرب و تحریم‌های آن‌ها علیه مینسک و نیز حضور نظامیان ناتو در مرز‌های این کشور انجام شد.

وزارت خارجه بلاروس در بیانیه‌ای در این باره آورده است: «روسیه در نظر دارد تسلیحات هسته‌ای استراتژیک را در خاک ما مستقر و قرار است بدین منظور اقدام به ساخت تأسیسات لازم برای این امر کند.»

گرچه پوتین زمان استقرار تسلیحات هسته‌ای را در خاک بلاروس اعلام نکرده است، اما بیانیه وزارت خارجه این کشور با تأیید این اقدام، مسیر را برای استقرار نخستین تسلیحات هسته‌ای روسیه در خارج از خاک این کشور از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در ۱۹۹۱ هموار می‌کند.

وزارت خارجه بلاروس تأکید دارد: «تسلیحات هسته‌ای روسیه باعث محافظت از کشور در برابر کارزار فشار آمریکا و متحدانش با هدف سرنگونی دولت الکساندر لوکاشنکو می‌شود.»

این بیانیه می‌افزاید: «در بیش از ۲ سال و نیم گذشته جمهوری بلاروس هدف فشار‌های بی‌سابقه سیاسی، اقتصادی، و جنگ روانی از سوی آمریکا، انگلیس، و متحدانشان در سازمان ناتو و قاره اروپا قرار گرفته است. ما مداخله کشور‌های غربی در امور داخلی خود را محکوم می‌کنیم.»

مینسک تأکید دارد: «با توجه به شرایط موجود و نگرانی‌های مشروعی که درباره امنیت ملی خود داریم، بلاروس مجبور به پاسخ به این شرایط با تقویت توان امنیتی و دفاعی خود شده است.»

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۵ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
این اقدامات غرب دیر یا زود منجر به جنگ جهانی خواهد شد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۷ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
ان شاء الله فقط نابودی آمریکا و انگلیس رو ببینیم
Canada
ناشناس
۱۱:۳۹ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
چند وقت دیگه روسیه در اوکراین بمب اتم زد هم میگه در پاسخ به تهدیدات غربه :)
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۶ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
جنگ در چند روز آینده تشدید خواهد شد و سلاحهای دور برد بکار گرفته خواهد شد و کسی جرأت جنگ هسته ای ندارد اینها همش عملیات روانی است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۶ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
قبل از حمله روسیه به خاک اروپا هم می گفتید این اخبار جنگ روانی است!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۷ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
این کار بازی با یه شمشیر دو لبه ست
چون بلاروس خیلی ثبات سیاسی اونم به نفع کرملین نداره ، شاید سرنوشتی مثه اوکراین پیدا کنه و تجهیزات استراتژیک روسیه به دست غرب برسه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۵ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
بلاروس متحد روسیه است و دشمن شماره‌ دو ناتوست بعد بیاد علیه روسیه لشکرکشی داشته باشه؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۹ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
بلاروس سلاح هسته‌ای به دست آورد ولی ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ایران سلاح هسته‌ای دارد و باید هم داشته باشه
آخرین اخبار