همه باید در روز طبیعت حافظ محیط زیست باشند

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت‌: در روز طبیعت هر فرد باید به عنوان یک محیط‌بان و حافظ محیط زیست عمل کند.

مهدی اله‌پور مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: روز سیزدهم فروردین به عنوان روز طبیعت نامگذاری شده است که در این روز انتظار می‌رود با مشارکت مردمی و همراهی حداکثری و مؤثر، اهتمام بیشتری نسبت به حفظ محیط زیست و جلوگیری از آسیب به منابع طبیعی استان خراسان رضوی داشته باشیم.

او با اشاره به برخی توصیه‌های زیست محیطی و تاثیر آن در افزایش فرهنگ زیست محیطی جامعه افزود: کوچکترین اقدام در حوزه محیط زیست می‌تواند مانع از تخریب و از بین رفتن بخش بزرگی از محیط زیست کشورمان شود و امیدواریم که شهروندان هنگام حضور در طبیعت با جمع کردن زباله‌ها و روشن نکردن آتش در محل‌هایی که امکان آتش سوزی وجود دارد نسبت به حفظ محیط‌زیست کوشا باشند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: اقداماتی اعم از بوته کنی، قطع شاخه درختان، ازبین بردن رستنی‌ها و تخریب خاک توسط وسایل نقلیه، رها نکردن زباله و پسماند در طبیعت، خودداری از هرگونه شکار و صید و کنترل سرعت و مراقبت از حیات وحش در هنگام رانندگی در جاده‌ها جهت حفظ این میراث ارزشمند ضروری است.

مهدی اله‌پور بیان کرد: شهروندان می‌توانند برای جلوگیری از آتش سوزی در طبیعت نکات مهم مانند خاموش کردن ته سیگار، کبریت و خاکستر‌های باقی مانده، رها نکردن مواد شیشه‌ای و قابل اشتعال در طبیعت، روشن کردن آتش در حداقل پنج متر دورتر از چادر و بوته و درختان، ریختن آب بر روی آتش بعد از اتمام کار و اطمینان حاصل کردن از خاموش بودن آتش و خودداری از آتش زدن و سوزاندن زباله‌ها را رعایت کنند.

او در پایان ضمن قدردانی از همکاری و مشارکت مردم در حفظ و حراست از طبیعت و محیط زیست، تصریح کرد: شهروندان می‌توانند گزارش‌های خود از تخلفات زیست محیطی را در هر ساعت از شبانه روز با سامانه ۱۵۴۰ در میان بگذارند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.