راز دومین گروگانگیری باند مخوف اتباع خارجی

تحقیقات کارآگاهان پلیس آگاهی در حالی از دومین ماجرای گروگانگیری باند مخوف مسلحانه اتباع خارجی در مشهد پرده برداشت که سرکرده مسلح این باند هنگام عملیات رهایی گروگان افغانستانی، دو تن از کارآگاهان را با شلیک‌های رگباری مجروح کرد.

گروگان تبعه خارجی که با مشاهده پلیس گویی عمری دوباره یافته بود، به قفس فلزی نگهداری سگ اشاره کرد و مدعی شد که گروگانگیران او را چندین روز در قفس سگ نگهداری کرده اند و تنها به اونان خشک می‌دادند...

تحقیقات کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی در حالی از دومین ماجرای گروگانگیری باند مخوف مسلحانه اتباع خارجی در مشهد پرده برداشت که سرکرده مسلح این باند هنگام عملیات رهایی گروگان افغانستانی، دو تن از کارآگاهان را با شلیک‌های رگباری مجروح کرد.

عصر بیست و هفتم فروردین، سرنشینان نقابدار یک دستگاه تیبا، تاجر ۶۵ ساله افغانستانی را هنگام بازگشت به منزلش در بولوارطبرسی مشهد غافلگیر کردند و در حالی که او را به شدت کتک می‌زدند، داخل خودرو انداختند و به مکان نامعلومی بردند.

در پی گزارش ماجرای آدم ربایی به پلیس، گروهی از کارآگاهان اداره جنایی با نظارت مستقیم سرهنگ جواد شفیع‌زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسانرضوی) وارد عمل شدند و تحقیقات گسترده‌ای را برای دستگیری گروگانگیران در حالی آغاز کردند که آدم ربایان با ارسال صوت‌هایی از شکنجه‌های وحشتناک و التماس‌های گروگان برای خانواده وی، تقاضای دو میلیون دلار کرده بودند.

پس از ۲۴ روز رصد‌های اطلاعاتی، بالاخره پلیس به مخفیگاه گروگانگیران دست یافت، اما هنگام تعقیب سرکرده افغانستانی باند که عبدالرحمان نام دارد، وی روی کارآگاهان آتش گشود و دو تن از نیرو‌های عملیاتی پلیس آگاهی را با شلیک‌های رگباری مجروح کرد و خود نیز با اصابت گلوله، خون‌آلود روی فرمان خودروی پراید افتاد. طولی نکشید که حدود ۱۱ تن از عوامل مرتبط بااین باند مخوف مسلحانه در حالی دستگیر شدند که از آنان دو قبضه سلاح جنگی (کلت و کلاشینکف) به همراه مقدار زیادی مهماتکشف شد.

در همین حال، ردزنی‌های اطلاعاتی کارآگاهان را به سوی باغ ویلایی در بولوار توس کشاند و آنان موفق شدند تاجر ۶۵ ساله افغانستانی را نجات دهند که با قفل و زنجیر به شیر حمام باغ ویلایی متروکه بسته شده بود.

گروگان تبعه خارجی که با مشاهده پلیس گویی عمری دوباره یافته بود، ضمن قدردانی از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی، به قفس فلزی نگهداری سگ اشاره کرد و مدعی شد که گروگانگیران او را چندین روز در قفس سگ نگهداری کرده اند و تنها به اونان خشک می‌دادند...

در همین حال بررسی پرونده‌های دیگر گروگانگیری نیز با توجه به شگرد اعضای این باند مخوف و با صدور دستوری از سوی سرهنگشفیع زاده، زیر ذره‌بین تحقیقات قرار گرفت، چرا که پرونده‌های مشابه دیگری در پلیس آگاهی وجود داشت که کارآگاهان احتمال میدادند خانواده گروگان‌هابه خاطر ترس از قتل، مبالغ مدنظر گروگانگیران را پرداخته باشند. نتیجه بررسی‌ها که زیر نظر سرهنگ مهدی سلطانیان (رئیس اداره جنایی آگاهی) صورت گرفت، به پرونده‌ای از یک تاجر افغانستانی دیگر رسید که او نیز با همین شیوه و از مهرسال گذشته در مشهد ربوده شده بود، اما بعد از حدود ۴۵ روز خانواده وی مدعی شدند که پدر ۵۵ ساله آنان به خانه بازگشته است ودیگر حاضر به پیگیری ماجرا نشدند!

اما پلیس که احتمال می‌داد خانواده گروگان، مبلغ مدنظر گروگانگیران را پرداخته اند، پرونده رامختومه نکردند و همچنان تحقیقات با وجود بازگشت گروگان ادامه یافت.

بررسی‌های آنان که از خیابان امام خمینی (ره) (محل ربودنگروگان با خودروی پژو پارس) آغاز شده بود، به باغ ویلایی در بولوار توس رسید، اما محل دقیق اختفای گروگانگیران مشخص نبود تا اینکه اعضای باند مسلح گروگانگیری به سرکردگی عبدالرحمان (متهم ۴۰ ساله) دستگیر شدند. در این شرایط کارآگاهان از مرد ۵۵ سال‌های که قبلا ربوده شده بود، به پلیس آگاهی دعوت کردند و از او خواستند تا حقیقت ماجرا را با توجه به دستگیری باند مخوف اتباعخارجی بیان کند.

این مرد نیز پس از ارشاد و نصایح کارآگاهان گفت: آن‌ها وقتی مرا با خودروی پژو پارس و به دنبال یک تصادف ساختگی ربودند، به داخل باغی بردند که قفل فلزی نگهداری سگ در آن جا وجود داشت. آدم ربایان مرا درون قفس انداختند و با آبسرد شکنجه می‌دادند، به طوری که مجبورم می‌کردند به خانواده‌ام التماس کنم ۲۰ میلیارد تومان ارز دیجیتال برای آزادی‌ام بپردازند اماگاهی اوقات مرا با چشمانی بسته به داخل اتاقی می‌بردند که ۳ پله داشت.

در آن جا من پنهانی «ناس» مصرف می‌کردم و ناس‌ها را زیر فرش می‌گذاشتم، اما در نهایت خانواده ام ۱۲ میلیارد تومان به گروگانگیران پرداخت کردند و من هم برای آن که هدف تهدید گروگانگیران خطرناک قرار گرفته بودم، تصمیم گرفتم حقیقت ماجرا را پنهان کنم و درباره آدم ربایی به پلیس چیزی نگویم!

در پی اظهارات این مرد ۵۵ ساله، گروهی از کارآگاهان با دستور‌های محرمانه قاضی امام‌وردی (بازپرسشعبه ۴۰۵ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) به همراه تاجر افغانستانی عازم باغ ویلای مذکور شدند و تک تک نشانی‌هایی رابررسی کردند که مرد ۵۵ ساله به پلیس ارائه داده بود، از طرف دیگر در زیر فرش‌های داخل اتاق، مقداری «ناس» پیدا شد که با انجام آزمایش‌های تخصصی بزاق، مشخص شد که بزاق روی ناس‌ها مربوط به گروگان ۵۵ ساله است و او حقیقت ماجرا را بیان کرده است. این در حالی است که قفس فلزی مورد ادعای وی نیز در محل نگهداری گروگان‌ها کشف شده بود و به تایید گروگان ۵۵ نیز رسید.

از سوی دیگر و در حالی که هنوز اعضای این باند مخوف، ماجرای گروگانگیری را انکار می‌کنند، چاه بزرگی در محیط باغ ویلای متروکهنمایان شد و احتمال وقوع جنایت نیز قوت گرفت، بنابراین با دستور مقام قضایی، امدادگران ایستگاه هفتم آتش نشانی مشهد، عملیاتخاک‌برداری از چاه مذکور را آغاز کرده اند چرا که با توجه به ارتکاب جرایم وحشتناک در این باغ ویلای متروکه، این احتمال وجود داردکه گروگانگیران خطرناک برای به دست آوردن پول‌های هنگفت، مرتکب جنایت هم شده باشند. این در حالی است که تحقیقات و بازجوییاز اعضای باند مخوف اتباع خارجی توسط «مهربان» (افسر پرونده) ادامه دارد.

منبع: خراسان

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۵ ۲۷ خرداد ۱۴۰۲
تا کی یه عده مجرم افغانی در این مملکت ازاد بگردن و یه عده شهروند افغانی محترم مورد آزار و اذیت قرار بگیرن این مجرمان ابروی افغانی ها را بردن به خدمت شان برسید تا درس عبرتی برای همه مجرمان باشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۱۲ ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
داشتن اسلحه = حکم مرگ
آخرین اخبار