سفیر پیشین کشورمان در عمان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

میانجی‌گری سلطان عمان در روابط ایران و مصر محتمل است

سیبویه گفت: اخیرا سلطان عمان سفری هم به مصر داشته است و الان صحبت از میانجی گری سلطان هیثم برای تجدید روابط ایران و مصر است.

علی اکبر سیبویه سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در عمان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره اهمیت سفر سلطان عمان به کشورمان گفت: سفر سلطان عمان به تهران در شرایط خاص اوضاع منطقه‌ای انجام می‌شود و از این نظر یک سفر تاریخی و بسیار مهم است. عمان همواره در این چهار دهه گذشته میانجی‌گر بسیار خوب و مطمئنی برای ایران بوده است؛ زیرا هم حاکمیت عمان و هم ملت عمان دوستدار ایران بوده و احترام خاصی برای ملت ایران قائل هستند و این دوستی برای ایران ثابت شده است.

وی افزود: شاهد بودیم که درباره برجام عمان موفق شد تا دو کشور را به نتیجه مطلوبی برساند که موافقت نامه سال ۲۰۱۵ برجام در همین راستا امضا شد؛ در این شرایط فعلی و تحولات منطقه‌ای که نتیجه آن برقراری روابط میان ایران و عربستان هست و موافقت نامه محکمی نیز در این زمینه بین دو طرف امضا شده و توافقات قبلی ایران و عربستان مجددا امضا و مورد تاکید قرار گرفته است هم شاهدیم که منطقه رو به تحول روابط مثبت رفته است.  

سیبویه در تشریح شرایط امروز منطقه بیان کرد: شاهدیم که امروز روابط ایران با امارات متحول شده و سفرا هم معرفی شدند؛ روابط سوریه با عربستان و امارات متحول شده است و اخیرا سلطان عمان سفری هم به مصر داشته است و الان صحبت از میانجی گری سلطان هیثم برای تجدید روابط ایران و مصر است. مضاف بر آن توافقات مثبت دیگری در سفر  رئیس جمهور کشورمان به عمان امضا شد که در این سفر این توافقات عملی خواهد شد. همچنین روابط ما با عمان همواره ممتاز بوده است، اما روابط سرمایه گذاری، اقتصادی و مبادلات بازرگانی ما بسیار ضعیف بوده است که قرار است در این سفر درباره مبادلات تجاری و توسعه روابط اقتصادی و سرمایه گذاری مذاکراتی انجام شود که چهارچوب آن را اراده محکم دو طرف تشکیل می‌دهد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۰۹ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
عمان ممنون دوستی کشورهای اسلامی به نفع مردمشون است
آخرین اخبار