استقرار کاوشگر قمرهای مشتری در فضا

کاوشگر جوس آژانس فضایی اروپا با موفقیت در مسیر خود به سمت مشتری مستقر شد.

کاوشگر جوس آژانس فضایی اروپا با موفقیت در مسیر خود برای مطالعه قمر‌های یخی مشتری مستقر شده است.

کاوشگر جدید قمر‌های یخی مشتری شش هفته پیش به فضا پرتاب شد و بسیار شبیه به تلسکوپ فضایی جیمز وب هنگام پرتاب بسته‌بندی شده بود و نیاز به استقرار پیچیده‌ ابزار‌ها و تجهیزات در فضا داشت.

این فرآیند چندین هفته به طول انجامیده و شامل استقرار صفحات خورشیدی برای تامین انرژی کاوشگر، آنتن‌هایی برای برقراری ارتباط با کنترل کننده‌های ماموریت در زمین و ابزاری است که بررسی می‌کنند آیا برخی از قمر‌های مشتری ممکن است میزبان حیات باشند یا خیر.

آنجلا دیتز، معاون مدیر عملیات فضاپیمای ماموریت جوس، در بیانیه‌ای از آژانس فضایی اروپا گفت: شش هفته‌ طاقت فرسا، اما بسیار هیجان انگیز بود. ما با چالش‌های مختلفی روبه‌رو شده‌ و بر آن ها غلبه کرده‌ایم تا جوس را به شکل مناسبی به مشتری برسانیم.

در طول مسیر، جوس برای نشان دادن وضعیت استقرار ۱۰ ابزار مختلف خود به کنترل‌کنندگان ماموریت، سلفی‌هایی ثبت کرد. اکنون که استقرار کامل شده است، ابزار‌ها یک به یک روشن می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که همه‌ آن‌ها طبق برنامه کار می‌کنند.

این بسته‌ متشکل از ابزار‌های قدرتمند داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند که به ما کمک می‌کنند به سوالات مهمی پاسخ دهیم. برخی از این سوالات شامل این موارد هستند. جهان‌های اقیانوسی مشتری چگونه هستند؟ چرا گانیمد تا این اندازه منحصربه‌فرد است؟ آیا ممکن است در منظومه مشتری حیات وجود داشته باشد یا وجود داشته است؟ محیط پیچیده مشتری چگونه قمر‌های آن را شکل داده است و یک سیاره غول پیکر گازی معمولی چگونه شکل گرفته و چگونه کار می‌کند؟

برنامه‌ آینده جوس چیست؟

در یک سال آینده، جوس اولین مانور گرانشی ماه-زمین را در جهان انجام خواهد داد. مانوری که آن را به سمت مشتری پیش می‌برد. از آن جا، چندین سال طول می‌کشد تا به مشتری برسیم و انتظار می‌رود در ماه ژوئیه سال ۲۰۳۱ این کاوشگر به مشتری برسد.

جوس سپس به یک تور اولیه از مشتری و قمر‌های آن بین ماه ژوئیه سال ۲۰۳۱ و ماه نوامبر ۲۰۳۴ پیش از ورود به مدار قمر گانیمد خواهد رفت. گانیمد به دلایل زیادی برای ستاره شناسان خاص است، از جمله این که بزرگترین قمر منظومه شمسی است.

تصور می‌شود که یک اقیانوس از آب شور در زیر سطح یخی این قمر وجود دارد و آب مایع یک نیاز اساسی برای حیات است. اگر زندگی در تاریکی زیر پوسته‌ یخی این قمر توسعه یافته باشد، تقریبا به طور قطع شبیه به آنچه در اینجا روی زمین دیده‌ایم، نخواهد بود.

منبع:آی ای

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار