تجهیز آزمایشگاه‌های غذا و دارو با دستگاه‌های جدید

مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو، از تجهیز آزمایشگاه‌های غذا و داروی سراسر کشور با دستگاه‌های جدید خبر داد.

مهدی انصاری، با بیان این که ارتقای توانمندی‌های آزمایشگاه مرجع و آزمایشگاه‌های معاونت غذا و دارو همواره در دستور کار بوده است، گفت: در این آزمایشگاه قواعد بین‌المللی مانند اتحادیه اروپا و سازمان جهانی بهداشت را حفظ کرده‌ایم به‌طوری‌که در زمینه دارو، فرآورده‌های بیولوژیک و سموم مختلف مورد تأیید اتحادیه اروپا هستیم.

وی با بیان این که تأمین تجهیزات آزمایشگاهی با کمک سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت و مجامع بین‌المللی انجام می شود افزود: سال گذشته برای اولین‌بار در فهرست دریافت‌کنندگان وام بانک جهانی به‌منظور تأمین تجهیزات آزمایشگاهی قرار گرفتیم و بر این اساس تسهیلاتی را در قالب تجهیزات مورد نیاز دریافت خواهیم کرد که این امر نقش بسیار مؤثری در ارتقای توانمندی‌های سازمان غذا و دارو در کنترل کیفیت محصولات سلامت‌محور خواهد داشت.

مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع کنترل غذا، دارو و تجهیزات پزشکی تصریح کرد: تاکنون امکان انجام برخی آزمایش‌ها در کشور وجود نداشت که با تخصیص این تسهیلات و تهیه به روزترین تجهیزات آزمایشگاهی، این امر مهیا خواهد شد، در این راستا اخیراً نیز دستگاهی برای آزمایش محصولات تنفس مصنوعی در کشور تأمین شده است.

وی با اشاره به این که تأمین تجهیزات آزمایشگاهی با اعلام نیاز از سوی ما به سازمان جهانی بهداشت اعلام و این سازمان نیازمندی و نحوه تأمین مالی را برنامه‌ریزی می‌کند، عنوان کرد: از تجهیزات خریداری شده می‌توانیم در آزمایش‌های مرتبط با بیماری کووید مانند ونتیلاتور که قابلیت‌های مختلفی دارد، استفاده کنیم.

مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع کنترل غذا، دارو و تجهیزات پزشکی گفت: ۶۷ دستگاه آزمایشگاهی به روز نیز در برنامه خرید وجود دارد و در آزمایشگاه مرجع تجهیزات پزشکی و ۲۱ معاونت غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: برای دریافت و راه‌اندازی این تجهیزات باید فضای مناسب در معاونت‌های غذا و دارو ایجاد می‌شد که تاکنون دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اقدامات قابل‌توجهی در تجهیز آزمایشگاه‌های خود انجام داده‌اند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار