مغز متفکر نیروی دریایی سپاه که بود؟

همرزمان سردار شهید عبدالله رودکی می‌گویند: ویژگی خاص او آموزش نیرو‌ها و حضورش خود در طراحی و اجرای عملیات‌ها بود.

 عبدالله (بیژن) رودکی متولد ۱۳۳۴ در شیراز بود و از بچگی علاقه خاصی به ورزش داشت آنهم بوکس. او قهرمان سه دوره بوکس جوانان ایران بود. او در جوانی حتی موفق شد تا پرویز بادپا قهرمان بوکس آسیا را در رینگ رسمی شکست دهد.

او، اما با آغاز جنگ، قید همه علاقه‌های جوانی اش را به مثل بسیاری از نوجوانان و جوانان آن روز‌ها زد و راهی جبهه‌ها شد. ۸۹ ماه حضور بی امان در جبهه‌ها از گردان‌های غواص لشکر ۱۹ فجر گرفته تا تشکیل قرارگاه نوح نبی تشکیل از او چهره‌ای نامدار در پشت خاکریز‌ها و در سرزمین ایمان ساخته بود. او بلند آوازه جبهه‌ها و گمنام خیابان‌ها و شهر‌ها بود.

عبداله آرمان‌های بزرگ در سر داشت. از او به کابوس صهیونیست‌ها نیز یاد می‌کنند. هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که جوان آر پی جی زنی که در آبادان به آب و آتش میزد تا حرف امام خمینی (ره) زمین نماند. روزگاری فرمانده طراحی عملیات‌ها و سازمان رزم شود و یگان دریایی راه بیاندازد و اولین نشانه‌های نمایش قدرت ایران در آب‌های خلیج فارس در روزگار سخت جنگ و تحریم را کلید بزند.

عبدالله رودکی که از بچگی یار مظلوم بودن و دشمن ظالم بودن را خوب آموخته بود، بعد از دفاع مقدس و با تسلط عمیقی به زبان عربی سر از لبنان و سپاه بدر عراق و سوریه درآورد. دست تقدیر او را به همرزمان دلیری رساند که نیازمند آموزش‌های نوین و شیوه‌های تازه رزم بودند و او کوله باری از تجربیات روز‌های جنگ را به جوانانی منتقل کرد که بعد‌ها و در نبودش، مالکان ستاره شش پر را به خاک مذلت نشاندند. صهیونیست‌ها چندین بار اقدام به ترور او کردند، اما او هر بار با چالاکی و چابکی از مهلکه رهیده بود. صهیونیست‌ها که او را عبدالقادر ایرانی نام نهاده بودند حتی چندباری برای تقویت روحیه نیرو‌های متجاوزشان، جشن ترور عبدالله رودکی را برگزار کردند، اما خیالشان باطل بود.

او مرد آب‌های ناآرام بود. برای همین در نیروی دریایی سپاه، مسؤولیت سخت و سنگین معاونت عملیات را به عهده گرفت. مرد استراتژیک نیروی دریایی سپاه گام‌های بزرگی در جهت ارتقای توان رزم نیروی دریایی سپاه به شناور‌های تندرو، موشک‌های کروز دریایی و مین‌های دریایی برداشت که هنوز این ابتکارات و ابداعات با بروز رسانی ویژه‌ای تداوم دارد.

شهيد رودکي

روایت دوستان از شهید رودکی

همرزمان سردار شهید عبدالله رودکی می‌گویند: ویژگی خاص او آموزش نیرو‌ها و حضورش خود در طراحی و اجرای عملیات‌ها بود.

او در شناسایی منطقه عملیاتی والفجر ۸ رشادت‌های زیادی از خود نشان داد و با تشکیل نیروی دریایی سپاه همواره به عنوان یکی از فرماندهان عملیاتی مناطق دریایی سپاه در شکل‌گیری و به‌کارگیری استراتژی قایق‌های تند رو و مین گذاری‌های دریایی نقش کلیدی داشت.

این سردار شهید در کلیه عملیات‌های دریایی شخصا شرکت می‌کرد و با وجود مجروحیت از قسمت‌های مختلف به ویژه مجروحیت شیمیایی و شرایط سخت جسمی، روح بلند و متعهدش او را همیشه در صحنه حاضر می‌ساخت. تسلطش بر دانش نظامی از یک سو و تجربیات علمی و عملی از میدان نبرد، از او مجاهدی چیره دست در صحنه نبرد ساخته بود.

روایت سردار تنگسیری از عبداله رودکی

سردار تنگسیری فرمانده کنونی نیروی دریایی سپاه درباره او می‌گوید: او طراح سازمان رزم و عملیات نوین نیروی دریایی سپاه بود و برای تسلیح و تجهیز شناور‌های تندرو به راکت انداز‌ها و موشک‌های هدایت شونده و راه اندازی پدافند هوایی و شکل گیری هسته اولیه جبهه مقاومت، تلاش‌های موفقیت آمیزی انجام داد.

شهيد

به گفته سردار تنگسیری نگاه خاص و راهبردی شهید رودکی نقش تعیین کننده‌ای در دفاع مقدس، شکل‌گیری یگان‌های غواصی و شناوری و ساماندهی جبهه مقاومت ایفا کرد و از همیاران سیدین حزب الله لبنان (سیدعباس موسوی و سید حسن نصرالله) بود که امروز جبهه مقاومت از برکت اندیشه‌ها و تاکتیک‌های ابداعی او بهره‌مند و برای تربیت شدگانش راهگشا و پیش برنده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره ویژگی‌های اخلاقی شهید رودکی نیز می‌گوید: اخلاص، عبودیت، مردانگی، مردمداری، شجاعت، کمک به محرومان و ولایتمداری این شهید والامقام همیشه برای همرزمان و اطرافیانش حتی در جامعه بیرون از سپاه نیز تأثیر گذار و امید بخش بود.

شناور شهید رودکی نام او را بر کرانه خلیج فارس طنین انداز کرده

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آبان ۱۳۹۹ با حضور سرلشکر سلامی، شناور اقیانوس پیمای شهید رودکی را به سازمان رزم خویش افزود. این ناو با تُناژ ۴۰۰۰ تن و طول ۱۵۰ متر و عرض ۲۲ متر دارای رادار آرایه فازی سه بعدی، موشک‌های سطح به سطح، سطح به هوا، سامانه‌های مخابراتی یکپارچه بسیار پیشرفته جنگال و سامانه موشکی پدافندی سوم خرداد با قابلیت حمل بالگرد‌ها به پهپاد‌ها و شناور‌های عملیاتی که همه آن‌ها از تولیدات داخلی و توسط جوانان متخصص مومن انقلابی طراحی و عملیاتی شده است.

 این ناو با عظمت رزمی به مثابه یک شهر دریای متحرک است که با تمام تجهیزات و امکانات لازم آماده انجام ماموریت‌های اقیانوسی با ایجاد امنیت پایدار خطوط مواصلاتی دریایی و امدادرسانی به ناوگان تجاری و صیادی جمهوری اسلامی و کشور‌های منطقه‌ای می‌باشد.

با پیوستن این ناو بزرگ به نیروی دریایی سپاه، نام شهید رودکی همواره بر خلیج فارس و دریای عمان طنین انداز است و رزمندگان دریادل نیروی دریایی سوار بر این ناو باشکوه، همواره یاد و خاطره آن شهید بزرگوار را با خود به همراه دارند.

شهید رودکی در نهم خردادماه سال ۱۳۷۹ پس از سال‌ها مجاهدت و خدمت به اسلام و انقلاب به دست منافقین کوردل به شهادت رسید و به جمع دوستان و همرزمان شهیدش پیوست.

منبع: فارس

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
خداترس
۰۷:۰۴ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
مرگ بر منافقین کوردل
Iran (Islamic Republic of)
مبارز
۰۲:۳۱ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
درود سردار
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۴۱ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
مرگ بر اسرائیل
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۵۳ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
روحش شاد و راهش مستدام باد، نام بلند این شهید عزیز مثل همه دلاورمردان عرصه جهاد و عزت و شرف و بندگی بر تارک تاریخ انقلاب اسلامی خواهد درخشید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۹ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
با دستور صیهونیستها و به دست منافقین خونخوار به شهادت رسید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۶ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
روح این شهید بزرگوار شاد وراهش پررهرو باد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۲۹ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
خدارحمتش کنه شادی روح شهدا صلوات
Iran (Islamic Republic of)
ایرانی
۲۰:۲۶ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
با سلام و احترام، یاد این شهید والامقام و مومن گرامی باد و راهش پررهرو باشد. واقعا آدم خوب، شجاع و مردمی بود.