رهبر مصلحت ملی ترکمنستان:

ایران را کشور دوم خود می‌دانیم

قربانقلی بردی محمد اف گفت:ایران را کشور دوم خود می‌دانیم و روابط ما بالاتر از روابط عادی دو کشور همسایه است.

آیت الله صادق آملی لاریجانی روز سه شنبه با تبریک تشکیل شورای مصلحت در ترکمنستان و ریاست بردی محمد اف در این شورا و تشکر از حضور رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان گفت: از این که دعوت ما را پذیرفتید و به ایران سفر کردید، از شما قدردانی می‌کنم و امیدوارم این سفر برای دوکشور و دو ملت منشا آثار و برکات باشد.

قربانقلی بردی محمد اف نیز با ابراز خوشنودی از حضور در ایران، گفت: ایران را کشور دوم خود می‌دانیم. روابط ما بالاتر از روابط عادی دو کشور همسایه است و همانطور که رهبر معظم ایران فرموده اند روابط ما روابط خویشاوندی است.

وی افزود: هر دوره و زمانه، ویژگی‌های خودش را دارد، اما همواره روابط ما در بهترین سطح بوده است. ایران جایگاه ویژه‌ای نزد ما دارد و در غم و شادی در کنار یکدیگر هستیم.

رهبر مصلحت ملی ترکمنستان، گفت: ما با الهام از الگوی شما، مجلس بزرگان و مصلحت اندیشان را در ترکمنستان تاسیس کردیم. هر دو کشور ظرفیت‌های خوبی دارند و باید از آن به نفع مردم استفاده کنیم.

در ادامه این دیدار، آیت الله آملی لاریجانی گفت: ما دو همسایه با مرز مشترک طولانی هستیم و اشتراکات دینی، فرهنگی، تاریخی و سایر ارتباطات ما را به یکدیگر پیوند می‌زند. در طول ۵۰ سال اخیر، ما کمترین چالش را در مرز‌ها شاهد بوده ایم و ان شا الله با تقویت این روابط حسنه، پیوند دو کشور مستحکم‌تر شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تقدیر از توجه دولتمردان ترکمستان به ارزش‌ها و سنت‌های دینی و فرهنگی گفت: توجه به فرهنگ و هویت تاریخی و مذهبی، برای حفظ اقتدار بسیار ضروری است آن هم در زمانی که غرب، فرهنگ و هویت کشور‌های مسلمان و منطقه را مورد هجمه قرار داده است.

وی با اشاره به فراوانی منابع انرژی در ترکمستان و احداث سد دوستی گفت: تعمیق و گسترش بحث‌های اقتصادی ضروری است. دو کشور می‌توانند با گذر از چالش ها، سطح روابط اقتصادی خود را به سطحی بسیار بالاتر از وضع کنونی برسانند.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه به جایگاه و وظایف مجمع در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به شباهت‌های مجمع و شورای مصلحت خلق، پیشنهاد می‌کنم که باتبادل هیات‌ها بین این دو نهاد، تبادل نظر و انتقال تجربیات صورت گیرد.

قربانقلی بردی محمداف نیز با ذکر این جمله که شما کشور خوشبخت و با سعادتی دارید، گفت: ما ۷۰ سال تحت سیطره شوروی بودیم و دین، زبان و فرهنگ ما از بین رفت. ما از توجه شما به سنت‌ها و هویت منطقه‌ای قدردانی می‌کنیم و از پیشنهاد شما برای تبادل هیات‌هایی از اعضای مجلس مصلحتی ما و مجمع تشخیص مصلحت نظام قدردانی می‌کنم و امیدواریم توجه به این اشتراکات، الگویی برای سایر کشور‌های منطقه شود.

وی افزود: اشاره شما به سد دوستی نکته ظریفی بود. مساله آب مشکل بزرگ منطقه است و برخی می‌خواهند قوانین بین المللی را نقض کنند. لازم است که ما در موضوع آب جدی باشیم و از مشکلات در حوزه آب جلوگیری کنیم.

دیدار با حجه الاسلام و المسلمین رئیسی و شرکت در ضیافت شام رئیس جمهور، از دیگر برنامه‌های سفر هیات ترکمنستانی به ایران است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار