صحرایی در جمع خبرنگاران:

وزارت آموزش و پرورش برای جذب ۲۸ هزار نفر آزمون استخدامی برگزار می‌کند

وزیر جدید آموزش و پرورش از برگزاری آزمون استخدامی برای جذب ۲۸ هزار نفر خبر داد.

رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت، در جمع خبرنگاران اعلام کرد: وزارت آموزش و پرورش به زودی ۱۱ هزار نیروی خدمات سرایدار و تعدادی سربازمعلم استخدام خواهد کرد و برای جذب ۲۸ هزار نفر نیز آزمون استخدامی برگزار می‌شود.

وی همچنین تصریح کرد: معلمانی که دارای مدرک کارشناسی هستند و سن آن‌ها زیر ۶۰ سال است می‌توانند تا ۶۰ سالگی به کار ادامه دهند و معلمان زیر ۶۵ سال و دارای مدرک کارشناسی ارشد می‌توانند تا ۶۵ سالگی به فعالیت‌شان ادامه دهند.

وزیر آموزش و پرورش درباره پرداخت سرانه دانش‌آموزی که تاکنون از طریق ادارات آموزش و پرورش تخصیص می‌یافت، توضیح داد: سرانه دانش‌آموزان از این پس به حساب مدارس واریز خواهد شد.

عزم جدی صحرایی برای برخورد با مدارس متخلف غیردولتی

صحرایی درخصوص شهریه مدارس غیردولتی نیز گفت: در این زمینه مطابق قانون عمل خواهیم کرد که بر اساس آن هزینه‌های مدارس تا آخر خرداد هر سال اعلام می‌شود و هیچ مدرسه‌ای حق ندارد تا زمان ابلاغ شهریه سال آینده، علی الحساب هزینه‌ای بیش از شهریه سال گذشته دریافت کند. اگر مدرسه‌ای بیش از نرخ مصوب سال گذشته دریافت کرده باشد، خلاف قانون است و ناظران با آن برخورد می‌کنند.

وی با یادآوری اینکه نزدیک به ۱۸ هزار مدرسه غیردولتی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: تعداد معدودی از این مدارس که به یک درصد هم نمی‌رسند، چنین شرایطی را دارند؛ بقیه مدارس را نادیده نگیریم که با قیمت‌های بسیار پایین خدمات شایانی به نظام تعلیم و تربیت ارایه می‌کنند.

وی ادامه داد: این مدارس یک درصدی زیر ذره بین وزارت آموزش و پرورش هستند و مطمئنا به آن‌ها خواهیم پرداخت و در برخورد با متخلفان نیز هیچ مسامحه‌ای نخواهیم داشت. این مدارس بدانند که اگر بیش از آنچه تصویب شده به عنوان شهریه دریافت کنند و خانواده‌ها به ما اعتراض کنند، حتما برخورد ما با آن‌ها جدی خواهد بود.

صحرایی از رسانه‌ها نیز خواست که بر قاطبه مدارس تمرکز کنند نه بر کمتر از یک درصد مدارسی که برخورد غیرمتعارف دارند.

وی درباره برنامه وزارت آموزش و پرورش برای تقویت مدارس دولتی گفت: تقویت مدارس دولتی نه‌تن‌ها برنامه بلکه وظیفه دولت است و به این موضوع حتما می‌پردازم، اما توجه داشته باشید وضعیت امروز، در عرض یکی دو سال ایجاد نشده است باید در اصلاح کمی حوصله داشته باشید.

همه با هم مساله آموزش و پرورش را جدی بگیریم

صحرایی افزود: اگر ما اقتصاد خوب، جامعه سالم و بانشاط و مومنی می‌خواهیم مسیر آن از آموزش و پرورش است؛ در یک کلام اگر ایران عزیز و قوی می‌خواهیم مسیرش از آموزش و پرورش است و همه با هم باید مساله آموزش و پرورش را جدی بگیریم.

وی بیان کرد: مسائل آموزش و پرورش امروز مسایل دستگاهی نیستند بلکه مسایل ملی هستند. امروز و در این ایام در سال‌های نخستین گام دوم انقلاب ما با مسایلی مواجه هستیم که باید با رویکرد جهادی و کار هماهنگ و همه‌جانبه توسط همه دستگاه‌ها آن‌ها را حل کنیم. به تعبیر رهبر انقلاب عبور از گردنه‌های پیشرفت دشوار بدون کمک آموزش و پرورش امکان‌پذیر نیست و معلمان به عنوان معماران آینده ایران اصلی‌ترین سرمایه کشور هستند.

وزیر آموزش و پرورش خود را نماینده رئیس جمهور در جمع معلمان دانست و ابراز امیدواری کرد که با کمک آن‌ها شأن معلم و کرامت آن‌ها را ارتقا دهد.

صحرایی افزود: از امروز که در این جایگاه در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی هستم علاوه بر مسائل جاری موضوع هویت اسلامی ایرانی در همه ابعاد را اصلی‌ترین وظیفه خود می‌دانم و در خطابه مجلس و در خطابه‌ای که در محضر رهبر انقلاب داشتم هم گفتم که بحث انقلاب و رسیدن انقلاب به اهدافش، مسیرش آموزش و پرورش و معلمان هستند و معلمان هستند که این کشور را به اهداف خوبی خواهند رساند.

برنامه وزارت آموزش و پرورش برای جذب نیروی جدید و جلوگیری از سونامی بازنشستگی

وی با بیان اینکه این وزارتخانه کار‌های مهمی در پیش دارد، موضوع تامین نیروی انسانی برای سال تحصیلی جدید را یکی از این موارد دانست و گفت: به‌زودی ۱۱ هزار نیروی خدمات سرایدار استخدام می‌کنیم که البته با تمرکز بر مدارسی که تراکم بالاتر دارند.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: سه هزار و ۲۰۰ سرباز معلم با رویکرد جدید و رویکرد آموزشی و تربیتی به کار خواهیم گرفت و کسانی که تاریخ اعزامشان تا یکم تیرماه است می‌توانند به ادارات کل آموزش و پرورش مراجعه کنند و برای خدمت در جایگاه معلمی ثبت‌نام کنند.

صحرایی با بیان اینکه در آینده نزدیک آزمون دبیری خواهیم داشت، افزود: این آزمون برای ۲۸ هزار نفر به‌زودی برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: برنامه ویژه‌ای هم برای جلوگیری از سونامی بازنشستگی داریم که به همه مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شده است و بر اساس آن معلمانی که دارای مدرک کارشناسی هستند و سن آن‌ها زیر ۶۰ سال است می‌توانند تا ۶۰ سالگی خدمت خود را در آموزش و پرورش ادامه دهند البته با رعایت نکاتی که درباره کیفیت خدمات پیشین آن‌ها وجود دارد.

صحرایی همچنین معلمانی که سن آن‌ها زیر ۶۵ سال است و مدرک کارشناسی ارشد دارند می‌توانند تا سن ۶۵ سالگی این خدمت را ادامه دهند. این اقدام در مدارس و در استان‌هایی است که تراکم کلاسی آن‌ها بالاتر و نیروی انسانی بیشتری مورد نیازشان است و این کار را از آنجا آغاز خواهیم کرد.

وی همچنین درباره مربیان پرورشی در مدارس نیز گفت که مجوز اولیه حدود ۱۱ هزار نفر گرفته شده که امیدوارم به زودی اتفاق بیفتد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اتفاق مهم دیگر این است که ما برای نخستین بار سرانه‌های دانش‌آموزی را مستقیماً به حساب مدارس وارد می‌کنیم و سیاست به مدرسه باز می‌گردیم سیاست راهبردی ما در برنامه‌ریزی فعالیت‌های آموزشی و پرورشی خواهد بود.

صحرایی بیان کرد: کار جدید دیگری هم به نام تربیت تابستانه داریم تربیت امر تعطیل نشدنی است در تابستان هم خانواده‌ها نگران فرزندانشان هستند و هم از اماکن ما استفاده چندانی نمی‌شود، بنابراین ۱۰ هزار مدرسه را به اولویت مدارس دخترانه با همکاری نهاد‌های فرهنگی برای طرح تابستانه آماده خدمت کرده‌ایم.

وی همچنین درباره بیمه معلمان نیز توضیح داد: بیمه معلمان تا تیرماه در قرارداد، شرکت بیمه‌گر پیشین است. هر شرکتی که بتواند رضایت بیشتری از معلمان جلب کند، با او وارد قرارداد می‌شویم.

وی درباره برنامه وزارتخانه برای ترمیم حقوق معلمان و مدارس قیمت غیرانتفاعی گفت: موضوع معیشت معلمان یکبار برای همیشه باید حل شود، اما در عین حال باید واقع‌بین بود و به مسائل کشور هم توجه کرد. رتبه‌بندی تاثیر خوبی داشت، اجرای صحیح رتبه‌بندی بر اصلاح آیین‌نامه کمک قابل توجه بیشتری به موضوع کیفیت خواهد کرد.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: موضوع فوق‌العاده ویژه را به طور جدی در دستور کار داریم و احتمال می‌دهیم بتوانیم برای کارکنان انجام دهیم. موضوع رفاهیات که برای همه دستگاه‌ها وجود داشت، اما برای معلمان متاسفانه کمتر دیده می‌شد با نگاه عدالت محور دولت مردمی به جای خوبی رسیده است آیین‌نامه آن در حال آماده شدن است هر آنچه به دستگاه‌های دیگر داده می‌شود به معلمان هم باید داده شود که در این موضوع در آیین‌نامه پیش‌بینی شده است

آیین‌نامه رتبه‌بندی باید متناسب با ماموریت واقعی معلمان اصلاح شود

وی درباره ساماندهی وضعیت بیمه معلمان با اشاره به اینکه بیمه معلمان تا تیرماه در قرارداد همان شرکت بیمه‌گر پیشین است، افزود رضایت معلمان نسبت به این بیمه بررسی شده است در بسیاری از موارد راضی و در برخی موارد ناراضی هستند و شرکت‌های دیگری هم اعلام آمادگی برای مشارکت کرده اند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: برای ما اولویت اول رضایت معلمان است. هر شرکتی که بتواند خدمات بهتری ارائه کرده و در نتیجه رضایت بیشتری از معلمان جلب کند با آن شرکت وارد قرارداد می‌شویم. 

صحرایی درباره نظام رتبه‌بندی معلمان اظهار کرد: ما کسی را معطل نکرده‌ایم، قول داده بودیم تا پایان اردیبهشت کسانی که رتبه نگرفته‌اند، تعیین تکلیف کنیم و نکته دوم این بود که اعتراضات را دریافت کنیم که این کار را هم انجام دادیم.

وی بیان کرد: کارگروه‌های رسیدگی به اعتراض‌ها در مناطق و استان‌ها شکل گرفته و فرآیند رسیدگی هم آغاز شده است البته از آنجا که بررسی‌ها یک پله بالاتر یعنی اعتراض شهرستانی در استانی و اعتراض استانی در کشوری انجام می‌شود، پایان رسیدگی منوط به این است که سایر دستگاه‌هایی که درخصوص این موضوع با ما همکاری می‌کنند به همکاری خود ادامه دهند در نتیجه زمانی برای آن تعیین نمی‌کنیم، اما در سریع‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: هر زمانی که رسیدگی تمام شود براساس رتبه استحقاقی جدید و تاریخ صدور حکم با همان تاریخ اول اعمال می‌شود و مانند هیات‌های ممیزه است. در هیات‌های ممیزه زمانی که شما درخواست کرده‌اید مبنا است، اینکه چه زمانی تایید شود مبنا نیست لذا اگر یکسال هم بگذرد زمان درخواست، مبنای رتبه‌بندی خواهد بود.

صحرایی یادآور شد: گام بعدی و اصلی در رتبه‌بندی استمرار رتبه‌بندی است. در این مرحله بُعد اول هدف رتبه‌بندی که ارتقای معیشت بود محقق شده است اگرچه ممکن است رضایت مطلوب و کامل نباشد.

صحرایی گام دوم را استمرار و اصلاح ذکر کرد و افزود: آیین‌نامه رتبه‌بندی باید متناسب با ماموریت واقعی معلمان اصلاح شود، ماموریت معلم نوشتن مقاله نیست. مأموریت معلم یک معلم خوب بودن، ارتباط خوب برقرار کردن، آموزش دادن خوب و ارتقاء هویت و سبک زندگی در دانش‌آموزان و در یک کلام آماده کردن آن‌ها برای زندگی است، اما در زمان حاضر آیین‌نامه ما این کار را انجام نمی‌دهد و آیین‌نامه بر همین اساس این ماموریت اصلاح خواهد شد. 

وی عنوان کرد: در آیین‌نامه باید به اقلیم وسیع و پهناور این کشور توجه کنیم، معلمی که برای عشایر کار می‌کند کار او را نباید با معلم دیگری مقایسه کرد، زیرا کار او ستودنی است. معلمان ابتدایی به طور جدی باید مورد توجه ویژه قرار گیرند، اما در آیین‌نامه‌های کنونی این موارد اتخاذ نشده است از این رو اصلاح آیین‌نامه متناسب با ماموریت معلمان و برای ارتقاء کیفیت خواهد بود.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۶
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۴ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
آقای وزیر آموزش و پرورش به جای اینکه سرباز معلم جذب کنید معلمان خانم که در مدارس غیر دولتی روستاهای شهرستان ملکان استان آذربایجان شرقی با تجربه و بیمه بالای 9سال دارند جذب کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۲ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
آخه این چه کاریه که میخوای بازنشستگان رو نگه داری،این همه جوان تحصیل کرده که بیکارن را استخدام کنید.
Iran (Islamic Republic of)
معصومه
۱۶:۱۹ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
لطفابگین منابع دبیری
چیه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۸ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
با سلام.جناب وزیر محترم آموزش و پرورش نظر شما برای اشتغال وجذب بازار کارجوانان باید 50 درصد دانش آموزان پایه نهم در شاخه فنی حرفه ای جذب شوندعلت اصلی اینکه دانش آموزان به رشته های فنی حرفه ای گرایشی ندارن این هست که برای این سری دانش آموزان هیچ جایگاهی برای ادامه تحصیل نیست حداقل از ابتدای پذیرش در دانشکده دوره کارشناسی پیوسته شامل آن ها نمی شود. و در مقاطع کارشناسی ارشد بدون کنکور نخبگان دانشجویان کارشناسی ناپیوسته فنی حرفه ای حق ثبت نام ندارن و پذیرفته نمی شوند چرا اینقدر دانش آموزان و دانشجویان فنی حرفه ای را دست کم می گیرید در صورتی که افرادی توانمند و نخبه و مستعد در بین آن ها بسیار وجود دارد.
همچنین کنکور اختصاصی تربیت معلم که قرار هست برگزار شود حق دانش آموزان شاخه فنی حرفه ای هم می باشد که از طریق برگزاری آزمون از دروس دوره هنرستان بتوانن ثبت نام شوند ودر آزمون اختصاصی شرکت کنن و جذب آموزش و پرورش شوند.
وزیر محترم خواهشمند است دانش آموزان و دانشجویان رشته های فنی حرفه ای را درک کنید و امتیاز و سهمیه ای برای آنان قرار دهید تا انگیزه ای بشود برای تحصیل در شاخه های فنی حرفه ای هنرستان ها.
به امید رسیدگی به مواردی که خدمتتان عنوان شد
دعای خیر همه جوانان (محصل در هنرستان های ایران اسلامی) بدرقه راهتان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۳ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
سلام چرا از مهد کودک ها اگر کمبود دارید استفاده نمی کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۸ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
رتبه بندی رو نوری بنده تا انجام داد برنامه و بودجه پول نداد بهش .استخدامم اون اعلامشون کرد تو چرا میگی من......
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۸ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
هرسال دارین آزمون میزارین و بازم کمبود نیرو دارین؟؟! خب این یعنی یه جای کارش ایراد داره دیگه.. بجای این آزمون گرفتن ها یک دوره آموزشی بزارید تا هرکسی با هر رشته ای که دوست داره شرکت کنه. در پایان دوره صلاحیت را بسنجید.. یکی مثل من که رشته اش مدیریت هست ولی نمیتونه شرکت کنه چه گناهی کرده؟؟!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۴ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
با عرض سلام و احترام متاسفانه هیچ کس به فکر رشد دانش آموزان و آینده سازان ایران نیست وگرنه در انتخاب معلم خیلی دقت مبکردندیک معلم با سابقه در مداری غیردولتی رو استخدام نمی‌کنند اما از یک کسب که نهضت بوده استخدام میکنند و این دور از انسانیت هستش بنده خدا ها معلوم نیست با شناسنامه اقوام اومدن و کلاس گذاشتن چطور میتونن بچه ها ی مردم رو درس بده لطفا در انتخاب معلمان دقت کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۳ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
ما دیگه گوشمون پره از وعده و دروغ یه دینار هم ارزش نداره هروقت انجام شد اون موقع اسم انسانیت بزارید رو خودتون .بزرگترین ظلم در حق معلم و دبیر میشه تو سری خور ترین حقوق بگیر دولت معلم هستش هیچ جای دنیا اینجوری نیست.کجای دنیا یه معلم ابتدایی با سابقه کار هفت ملیون درآمد داره .؟ها
Iran (Islamic Republic of)
بهمن غلامی
۱۰:۱۲ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
آقای وزیر ایقدر معلم معلم نکن مگر بقیه فرهنگی نیستن خوب نیست فکری هم برای نیروهای دیگر بکن تا یه وزیر بشی اگر خدا بخاد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۳ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
سلام واحترام به نظر من در برای اینکه عده ی زیادی آستانه‌ بازنشستگی وتمایل به این امر هستند.
پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از بازنشستگی کسانی ۳۰سال خدمت آن ها تمام شده است.پاداش پایان خدمت آن هارا حساب کنند ودر نوبت واریزقرار دهند .
پس از ادامه خدمت بقیه ومابه تفاوت حق پاداش پس از بازنشستگی کامل را به حساب واریز شود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۵ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
َسلام جناب وزیرچه برنامه ای برای حقوق نیروهای خدمات قراردادی داری
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۱۴ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
به صحرا بنگرم ، صحرا تو بینم .....
حق التدریس ها چرا ماهانه پرداخت نمی شود ؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۹ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
دولت پول معلمین حق التدریس و کشاورزانی که گندم تحویل دادن رو نداره بده چطورمیخواهید معلم استخدام کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۱ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
چرا آموزش پرورش رشته مدیریت بازرگانی نمیگیره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۶ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
. یعنی یه رئیس آموزش و پرورش توی تهران نبود که بزارن وزیر بشه تا از دانشکاه استاد زبان بزارن وزیر؟؟ معلمای زبان همشون عشقن عزیزن ولی به نظر من باید از دانشگاه تربیت مدرس بزارن چون واحد های درسیشون همه جنبه های آموزش را داره.واقعا ۶ سال سابقه کار معلمی میتونه وزارت آموزش و را مدیریت کنه؟؟؟ این بچه های مردم چه گناهی کردن؟؟؟
آخرین اخبار