معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: توجه به برنامه عملیاتی «تعمیق و تولید کالاهای ساخت داخل» و جلوگیری از واردات کالاهای مشابه، منجر به صرفه‌جویی ارزی ۱۲۰ میلیون یورو طی سال جاری در این استان شده است.

ناصر بهزاد گفت: در این راستا امسال به طور متوسط سازندگان، روزانه برای اعلام داخلی سازی ۲ تا سه محصول به اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی مراجعه می کنند.

وی بیان کرد: در چهار ماهه نخست امسال با وجود مشکلات متعدد در حوزه انرژی، تسهیلات بانکی و ارز، ۱۵۶ پروانه بهره برداری برای طرحهای ایجادی و توسعه ای تولید کالا در خراسان رضوی صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۹ درصد افزایش یافته و منجر به ایجاد ۱۱ هزار شغل شده است، از مجموع پروانه های بهره برداری مزبور ۱۰ درصد مربوط به طرحهای ایجادی بوده است.

معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در ابتدای امسال ۱۰ اقدام عملیاتی برای افزایش تولید در استان تعریف شد که در این راستا ۸۰ کالای منتخب و مهم در حوزه های صنایع فلزی، غیرفلزی و معدنی استان بررسی شد که تولید آنها جنبه راهبردی دارد و می تواند ارزش افزوده زیادی ایجاد کند.

وی اظهار داشت: طبق پایش انجام گرفته از ۸۰ کالای منتخب مزبور در چهار ماهه نخست امسال، ۴۰ قلم کالا مانند "رینگ خودرو سواری، انواع چسب، موتور سیکلت و برخی تولیدات شیمیایی دیگر" بیش از ۳۰ درصد رشد تولید را تجربه کردند، ۳۰ قلم کالا مانند "لامپ خودرو، خمیرمایه، لوازم پزشکی، باتری خودرو و لبنیات" بین ۱۰ تا ۳۰ درصد رشد تولید داشتند و رشد ۱۰ قلم کالای دیگر در مرز رشد قرار داشته است.

بهزاد دلیل کاهش تولید برخی اقلام کالایی دیگر در خراسان رضوی طی سال جاری را محدودیتها در تامین مواد اولیه دانست و گفت: به منظور رفع مشکلات این واحدها اقداماتی مانند تقویت توان فنی واحدهای تولیدی، افزایش بهره وری واحدها، افزایش سهمیه آنها در مواد اولیه، فراهم کردن زمینه ایجاد نوآوری در سیستم تولید از سوی اداره کل صنعت معدن و تجارت استان انجام گرفته است.

معاون اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به ورود صنایع نسبت به تامین برق از محل نیروگاه های تجدیدپذیر گفت: طبق توافقی که بین ساتبا (سازمان انرژیهای تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق)، سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران و صندوق ملی محیط زیست منعقد شده است، بخشی از ظرفیت ۹۰ شهرک صنعتی در کشور که پنج درصد از این تعداد مربوط به خراسان رضوی می شود، به مرور به سرمایه گذاری در حوزه نصب نیروگاه های تجدیدپذیر وارد می شوند.

وی همچنین خراسان رضوی را در صدور مجوز "تولید بدون کارخانه" در کشور پیشتاز دانست و بیان کرد: در چهار ماهه نخست امسال همزمان با ابلاغ عملیاتی شدن طرح صدور مجوز تولید بدون کارخانه، ۱۰ مجوز در استان برای متقاضیان صادر شده که ۱۰ تا ۴۵ درصد از ظرفیت خالی واحدهای تولیدی در زمینه صنایع غذایی، صنایع شیمیایی و قطعات سخت افزاری را شامل می شود که زمینه اشتغالزایی برای ۵۰۰ نفر را فراهم کرده است، در این حوزه سرمایه گذاران کشورهای افغانستان و عراق نیز ورود داشته اند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.