طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت به کجا رسید؟

برنامه صف اول به بررسی برنامه‌ها و اقدامات تقنینی و نظارتی کمیسیون اجتماعی مجلس پرداخت.

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با حضور در برنامه صف اول گفت: در کمیسیون اجتماعی مجلس یک روز را به عنوان روز نظارت در نظر گرفتیم تا بتوانیم بررسی‌های بیشتری بر طرح‌هایمان داشته باشیم و اقدامات بهتری را انجام دهیم.

وی درباره نظارت‌های کمیسیون اجتماعی گفت:‌ در بحث نظارت از برترین کمیسیون‌های  مجلس هستیم. براساس آمار در کمیسیون اجتماعی مجلس با ۴۷ میلیون نفر سر و کار داریم به طوری که بحث‌ها و کار‌های متنوع و فشرده‌ای را پیگیری می‌کنیم.

اسماعیلی درباره طرح استخدامی کارکنان دولت گفت: شاکله این طرح تعیین تکلیف افرادی بود که با دولت کار می‌کنند. موضوع ساماندهی مقدمه عدالت در پرداخت‌ها است. در بحث اول مشکل بار مالی آن بود که ابهامات را بر طرف کردیم و دوباره آن را به مجلس فرستادیم و مجلس به آن رای داد و این بار نیرو‌های شرکتی را در طرح قرار دادیم. اخیرا جلسه‌ای با شورای نگهبان داشتیم و ۸۰ درصد مشکلات حل شده است. اما بحث رسمی درباره این ساماندهی این است که ما اختلاف اصل ۷۵ یا مالی داریم.  

وی تاکید کرد: تمام حرف ما به سازمان اداری استخدامی این بود که بار مالی جدیدی در این طرح ایجاد نمی‌شود. نکته مهم این است که افراد حقوق می‌گیرند، اما امنیت شغلی ندارند افراد مشکلات فراوانی دارند، این طرح در جامعه  منجر به ایجاد امید می شود، از اعضای مجمع خواهش می‌کنم که امید آفرین باشند و این طرح که چندین میلیون نفر منتظر هستند را با نگاه بهتری در هیئت نظارت مورد بررسی قرار دهند. ما به دنبال ساماندهی افرادی هستیم که اکنون در حال کار هستند و هیچ هزینه و بار مالی جدید ایجاد نمی‌شود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس  ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ مصوبه‌ای به نام تبدیل وضعیت ایثارگران  داشتیم،  البته این طرح برای امسال تمدید نشد. با نگاه محبت آمیز هیئت  نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام این طرح شدنی است و به امید خدا با کمک دولت بتوانیم طرح را به سامان برسانیم چرا که افراد همگی به دنبال امنیت شغلی هستند واین موضوع بسیار مهم است.

اسماعیلی درباره بحث حاشیه نشینی گفت:‌ برای از بین بردن این بحث بایستی نکات بحران خیز را بهتر ببینیم و توجه بیشتری به آن کنیم. ما باید آن شهر‌هایی که مهاجر بیشتری را به سایر شهر‌ها می‌فرستند اصلاح کنیم.

وی ادامه داد:‌ بهترین مراکز درمانی و دانشگاه‌ها در استان‌های بزرگ دیده می‌شود و خیلی از افراد از سایر شهر‌ها به استان‌های بزرگ و حاشیه شهر‌های بزرگ می‌آیند و مهاجرت می‌کنند تا به امکانات دست پیدا کنند.

اسماعیلی افزود: ما برای حل کردن بحث حاشیه نشینی، فقر ، اعتیاد و سایر مشکلات به اعتبار نیاز داریم. با این وضعیت تخصیص اعتبار که ما در کمیسیون اجتماعی داریم خوشبینانه است که در آسیب‌های اجتماعی نتیجه بگیریم و تا اعتبار نباشد برنامه‌ها حل نمی‌شود و درخواست ما از شخص رئیس جمهور و سازمان برنامه و بودجه این است که نگاه‌ها به آسیب‌های اجتماعی نگاه ویژه‌ای باشد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد:‌ دربرنامه هفتم گلایه‌های زیادی داشتیم چرا که به بحث مسائل اجتماعی مانند سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان کمتر پرداخته شده بود. اما عنوان شد که حتماً در موضوعات کمیسیون اجتماعی شاهد تغییراتی در برنامه هفتم خواهیم بود.

اسماعیلی گفت: سیاست‌های ابلاغی در برنامه هفتم کمتر دیده شده است، اما ما پیشنهادات خودمان را به دولت ارائه داده ایم. ما باید بحث توانمندی اقتصادی و هولدینگ‌ها را داشته باشیم. در صندوق‌های کشوری ما هولدینگ‌های بزرگی وجود دارد. اما تنها ۴ درصد حقوق بازنشستگان را از این هولدینگ‌های بزرگ می‌دهیم. معتقدیم اگر مدیر‌های متخصص انتخاب شوند و این افراد دلسوز باشند می‌توانیم از درآمد این صندوق‌ها خیلی از مشکلات را حل کنیم. امیدواریم با نگاه جدید و برنامه جدید که مدیران متخصص انتخاب می‌شوند قطعا در توانمند سازی صندوق‌ها اتفاقات بهتری پیش ٖٖآید. از نظر آمار آسیب کارگران نسبت به آمار جهانی بسیار بالا هستیم و طرح مناسبی برای این موضوع نیز ارائه کرده ایم.

وی درباره کودکان کار گفت:‌ در کمیسیون اجتماعی در این مورد بسیار بحث شده است و طبق آمار کودکان کار در کشور ما بیشتر برای کشور‌های همسایه هستند و پیشنهاد ما ارتقای توانمند سازی صندوق‌ها است و اگر بتوانیم از منبع تامین درآمد صندوق‌ها اعتبارات را بالا ببریم، در این امر نیز می‌توانیم کنترل‌های بسیار مهمی را انجام دهیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس  درباره تعداد کودکان کار ایران گفت:‌ آمارهای متعددی وجود دارد چون متولی ندارد. از ۷۰۰ هزار تا ۵۳۰ هزار نفر آمار‌هایی است که وجود دارد، اما رسمی نیست.

اسماعیلی گفت: تنها ۲۵ درصد برنامه ششم اجرایی شده و بحث ما این است که دولت بتواند برنامه‌ای که در مجلس تایید می‌شود اجرایی کند. از این دولت نسبت به دولت قبل انتظار بیشتری داریم و امیدواریم این دولت بتواند برنامه هفتم را اجرایی کند، با این حال توپ در زمین دولت است، اما تمام سعی ما این است که بار مالی اضافی برای دولت ایجاد نکنیم.

وی درباره لایحه تشکیل وزارت بازرگانی گفت: داستان بلند و بالایی دارد. دولت در ابتدا تشکیل سازمان بازرگانی را برای مجلس با طرح  ۲ فوریتی فرستاد و مجلس با آن مخالفت کرد و دولت تصمیم گرفت که وزارت خانه را تشکیل دهد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد:‌ رئیس جمهور لایحه ۲ فوریتی وزارت بازگانی را تحویل مجلس داد و بررسی کارشناسانه‌ای در این باره انجام شد و حرف مخالفین و موافقین را شنیدیم و بالاخره در کمیسیون رای آورد و پس از آن  در صحن علنی هم رای آورد، اما در ادامه بحث شرح وظایف وزارت خانه مورد ابهام قرار گرفت و به کمیسیون خود بازگشت و قرار بر این شد شرح وظایف آن مشخص شود و اکنون این اقدام انجام شده و طبق آیین نامه پس از برنامه هفتم باید در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

اسماعیلی درباره موضوع تعطیلی‌ها گفت:‌ این لایحه دولت بود که روز‌های تعطیل تغییر پیدا کند و هر هفته ۵ روز کاری و ۸ ساعت کار باشد. دلیل دولت هم آن بود که اوقات فراغت بیشتر باشد و بر خلاف تبلیغات رسانه‌ها ما از کشور‌هایی هستیم که کمترین تعطیلات را داریم. اما در طرح ما تعطیلی شنبه و جمعه رای آورد و دلیل آن بود که عملا ارتباط اقتصادی ما در بعضی از روز‌ها با کشور‌های جهان قطع می‌شد و این طرح با توجه به این که مطالبه عمومی بود با ۱۵۲ امضا فوریت آن را گرفتیم و تحویل هیئت رئیسه دادیم و پس از برنامه هفتم برای بررسی از اولویت‌های مجلس خواهد بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۶ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
همش دروغه برنامه هفتم گفته شرکتی باشه اینا از یه طرف میگن رای میدن شرکتی حذف بشه بعد برنامه هفتم رای میدن شرکتی باشه همش بازیه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۵ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
دروغ می‌گویی فقط در راستای آشنایان خود گام میخواهید بردارید
Iran (Islamic Republic of)
انسانیت
۱۱:۰۳ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
سلام اگر این طرح عملی نشود یعنی به حال این دولت باید گریست که کوچکترین امکان و امید به زندگی را از ملتش می گیره با اینهمه فشار تورم کوچکترین کاری است که به یه قشر ضعیف و زحمتکش میشه انجام داد قشری که جای چندین نفر کار میکنند حقوق یک نفر را نمی گیرند و دسترنجشون را شرکتهای خدماتی و مدیران اداری و مالی میخورند خجالت اوره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۱ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
تبدیل وضعیت ایثارگران بدترین طرح دولت بود .کسی که خودش سابقه جبهه داره حقشه ولی بچه هاشون نههههههههههههههه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۱ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
دانشگاه فرهنگیان یک مشت بیسواد بی عرضه با این طرح رسمی شدن که کارگزینی مرتب ازین بخش میفرسته اون بخش انقدر افتضاحن که نمیتوانند کار انجام بدن باید بحال دولت گریه کرد حیف حقوق که به این بی عرضه ها میدن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۷ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
به خدا طرف 6 ماه سابقه کار نداشته اومده با ایثارگری استخدامش کردن توی بخش IT بلد نیست طرف ویندزو نصب بکنه هر جا هم فرستادنش قبولش نکردن الان داره همین جوری برای خودش میچرخه بد نیروی شرکتی 15 سال سایقه بخش IT کار بلد هنوز شرکتی مونده اصلا عدالتی وجود نداره چرا این قانون ایثارگری رو هر جایی دارید اجرایی میکنید بد میگید چرا اداره ها انقدر مشکل دارن
Iran (Islamic Republic of)
امیر
۰۹:۵۷ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
اول قرارداد ما شرکتی بود با اعلام این قانون قراداد ما رو تبدیل کردن به حجمی و بدبخت شدیم الان هم میگن فقط شرکتی ها. شرکتی ها کسایی هستند که با سفارش با پارتی با رانت دارند تو ادارات کار می‌کنند مرگ بر بی عدالتی مرگ بر فساد مرگ بر کسایی که دارند جای اینا را بهتر کنند من راضی نیستم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۹ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
با سلام در این مملکت در سالهای اول کدام والدین کمک نکردن که این انقلاب سر بگیرد که حالا یک عده به اسم ایثارگر که فرزند ایثارگر باید جذب استخدامی شود ولی یک نیروی 15 سال نمی تواند. این یک بردگی است.
Iran (Islamic Republic of)
شرکتی مظلوم
۰۹:۴۷ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
باسلام و درود خدمت شما طرح ساماندهی کارکنان دولت چیشد اصلا طرح بار مالی داره که داره مگه راه دوری میره اونم تو این اوضاع و احوال گرونی خرج خودمون وخانوادمون میشه حتما باید جمع شود و یه خاوری نامی پیدابشه همشه بدزده وببره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۱ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
ساماندهی یا قانون پارتی بازی ورود به مشاغل؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۹ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
ما که ده ساله توی ادارات کار میکنیم هنوز قرار دادی هستیم اما طرف با یک سال سابقه از طریق ایثارگری استخدام شده ، این عدالته ؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۰ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
بیش از دو دهه است که انبوهی از افراد، بدون نیازسنجی و هیچ گونه آزمون علمی و اخلاقی و فقط با پارتی و سفارش وارد سامانها و شرکت های دولتی شده اند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۳ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
استخدام رسمی یعنی ظلم به مردم یعنی اطمینان از کم کاری و عدم مجازات ، نه تنها نباید اضافه شود بلکه همه استخدام های رسمی باید بازنگری داشته باشند و از نظر قانونی قابلیت لغو داشته باشند . حقوق و مزایای شرکت های دولتی نفتی و بانکز را شفاف کنید
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۰۸:۴۴ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
چرا‌ اینا‌حرف‌ حالیش‌ نی.نوشته‌ بدون‌ بار‌ مالی....چقدر‌ظلم‌
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۵ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
لاوی قوی پیمانکاران نفوذی قدرتمند آنها باعث عقب ماندن این طرح شد.
Iran (Islamic Republic of)
شرکتی مظلوم
۰۸:۱۵ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
باسلام هزاران نفر وخانوادشون چشم انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۸:۱۴ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
باسلام و درود خدمت شما طرح ساماندهی کارکنان دولت چیشد خیلی از نیروهای شرکتی و پیمانکاری وخانوادهاشونه که چشم انتظار تصویب طرح هستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۸ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
این طرح هیچگونه بار مالی برای دولت نداره؛ و علت تعویقش فقط بحث رانت شرکتهای پیمانکاری هست.معیشت بیست و پنج میلیون نفر به این طرح وابسته‌ست.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۶ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
دوست عزیز و نماینده محترمی که میفرمایید ساماندهی کارکنان دولت در جامعه امید آفرین است یا از شیوه امید آفرینی خبر نداری یا اینکه نمیدانی کارکنانی که با سفارش وارد شده اند و حالا با تصمیم نادرست شما و دوستانتان به هر دلیلی دارند تبدیل وضعیت می شوند بجای اینکه امید آفرینی کند، دارد از پارتی بازی و در نهایت ناامیدی برای یافتن شغل به خصوص برای افراد توانمند و متخصص که دنبال کار می گردند خبر می دهد. حالا خود شما نماینده عزیز و خدوم قضاوت کن این طرح امیدآفرین است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۰۸:۰۵ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
آقای میثم لطیفی واعضاء نظارت عالی مسئله بار مالی یک بهانه است افرادی که در بدنه دولت مشغول به کار هستندچه شرکتی و چه رسمی یا قراردادی چگونه این بدنه دولت فربه شده است این افراد الان هم در بدنه دولت هستند فقط به صورت شرکتی بس کنید این بهانه های صدمن یه غازتونو خجالت بکشید این میز وسمت تاکی به شما وفا میکنه آخرش خاک گل کوزه گران خواهیم شد یه کم انصاف داشته باشید اینقدر به فکر خودتان وجیبتان نباشید به اندازه کافی پر شده دیگه طمع نکنید تو را به خدا
Iran (Islamic Republic of)
ستاره
۰۷:۵۶ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
سلام، چرا فقط دولت، نیروهای مسلح هم نیروهای قراردادی (خرید خدمت) زیاد داره، پیگیر استخدام اونها هم باشید، ما هم به امید نیاز داریم. خداقوت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۶ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
طبق قانون نیروهای مسلح نمیتوانند بصورت شرکتی یا خرید خدمات نیرو جذب کنند
United States of America
ناشناس
۰۷:۱۵ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
بطور کلی با این کشور داریتون گند زدین.
آخرین اخبار