بلینکن به بروکسل و تل‌آویو سفر می‌کند

وزیر خارجه آمریکا به بروکسل (مقر ناتو) و منطقه خاورمیانه از جمله تل آویو، کرانه باختری و دبی سفر می‌کند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش بیان نشود، دوشنبه شب به خبرنگاران، گفت: آنتونی بلینکن در سفر به خاورمیانه با سران و رهبران کشور‌ها درباره «آینده غزه و نیاز به تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی» گفتگو خواهد کرد.

این مقام آمریکایی همچنین گفت که هدف از سفر بلینکن تداوم تلاش‌ها برای جلوگیری از گسترش درگیری میان اسرائیل و حماس است.

به گفته وی، بلینکن همچنین در این سفر بر حفظ افزایش کمک‌های بشردوستانه غزه، تضمین آزادی همه گروگان‌ها و بهبود حفاظت از غیرنظامیان در غزه تاکید خواهد کرد. 

پیش از این، تارنمای آمریکایی آکسیوس اعلام کرده بود آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه دولت بایدن برای چهارمین بار و همزمان با اجرای توافق مبادله اسرا میان اسرائیل و حماس و وقفه چند روزه جنگ علیه غزه به تل آویو سفر می‌کند.

 پایگاه خبری آکسیوس به نقل از دو منبع آگاه نوشت: بلینکن در حال برنامه‌ریزی است تا هفته آینده برای گفتگو با مقامات اسرائیلی و فلسطینی درباره جنگ غزه، به اسرائیل سفر کند.

این رسانه آمریکایی افزود: این چهارمین سفر وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل از زمان حمله حماس در هفتم اکتبر اکتبر خواهد بود. این سفر ممکن است در میانه اجرای توافق مبادله اسرا بین اسرائیل و حماس و همچنین وقفه چند روزه چنگ در نوار غزه انجام شود.

آتش‌بس موقت چهار روزه میان رژیم اسرائیل و جنبش مقاومت حماس در نوار غزه از ساعت ۷ صبح جمعه برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳ و سوم آذرماه ۱۴۰۲ آغاز شد. این آتش بس موقت قرار بود روز پنج‌شنبه ساعت ۱۰ به وقت محلی در غزه اجرایی شود که به دلیل آنچه مسائل فنی و لجستیک عنوان شده با یک روز تاخیر از امروز جمعه در غزه اجرایی شد.

به دنبال پایان مهلت توافق آتش‌بس موقت چهار روزه میان اسرائیل و حماس، قطر به عنوان یکی ازکشور‌های میانجی اعلام کرد که توافق حماس و تل آویو برای تمدید آتش بس به مدت ۴۸ ساعت حاصل شده است.

جنبش حماس هم اعلام کرد که با قطر و مصر در مورد تمدید آتش‌بس بشردوستانه موقت برای دو روز دیگر بر اساس همان شروط آتش‌بس قبلی به توافق رسید.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۳
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۱ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
حتما ایشان هم ماموریت داردحالا یک سوال اگر سرمایه ایشان را بگیرندایشان قدرتشان کجاست این مزدوران هستند که آمریکا را بزرگ کرده اند
آخرین اخبار